V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Kde se hlásí týrání dětí? Někdo by měl příslušný úřad upozornit na tento dotaz.
Ale teď vážně: Všechno špatně. Před 20 lety jsem byl (v roli fracka) v podobné situaci; stačí si jen adekvátně posunout časovou osu nazpět a najít na ní stejnou propast mezi současným hardwarem a zoufalstvím, které jsem musel používat.
Je to hovadina, je to vůči dítěti dost bezohledné a stálo mě to tenkrát enormní spoustu času a úsilí, které jsem místo toho mohl věnovat smysluplné práci s počítačem, programování v jazycích o desetiletí pokročilejších, než jaké na tom šrotu fungovaly, a vůbec poznávání zajímavého světa informačních technologií, který mi byl v podstatě odepřený až do dob vysoké školy.
Dodnes jsem tuhle kravinu rodičům neodpustil. Měl jsem jinak skvělé dětství, ale tohle je taková kaňka, jakýsi first world problem, na který se mi ale nikdy nepodaří zapomenout. Nezbývá mi tedy než apelovat na současné rodiče / příbuzné / učitele / rodinné známé 10-letých dětí: Nedělejte takovou prasárnu; nestojí to za to. Nejlevnější současný hardware poslouží dítěti nesrovnatelně lépe než archeologický artefakt z třetihorního šrotiště.
Notebook nie je vhodný. dôvody : v prípade poruchy je ťažšie vymeniť chybnú časť, náchylnosť na prehrievanie, často hw s množstvom bugov.
Nie som si istý či nový hardvér je to najlepšie. Keďže dnes sa vo veľkom nedodržiavajú špecifikácie a podobne.
Rodičia nebudú nikoho počúvať. Jedine aktuálne osobu, ktorá propaguje niečo čo je v móde.
Ale teď vážně: Všechno špatně. Před 20 lety jsem byl (v roli fracka) v podobné situaci; stačí si jen adekvátně posunout časovou osu nazpět a najít na ní stejnou propast mezi současným hardwarem a zoufalstvím, které jsem musel používat.BASIC, staré dobré vypalovačky (aneb co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš), velmi kvalitní shareware hry (Apogee), Unreal, Half-life…neměl bych zapomenout na zásobování od GameStaru, Score a Levelu. Tak nějak mi přijde že jsme to měli tehdá jednodušší.
Tak nějak mi přijde že jsme to měli tehdá jednodušší.
Jak kdo. Jestliže máš v době Pentia II doma na stole 286, na které neběží žádný rozumně současný operační systém, o svobodném softwaru nemluvě, a o (vytáčeném) Internetu taky nemůže být řeč, asi to nebude kdovíjak jednodušší.
Tiskni
Sdílej: