Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Řešení dotazu:
Kde mohu sehnat ovladače?Nikde, už jsou v jádře. Až na (akcelerovanou) grafiku, a ty se podle zvolené distribuce buď nainstalují automaticky, nebo jako jeden balíček z repozitářů.
Pochopils to špatně, mne neserou dotazy neznalejch, ale reakce znalejch na evidentní trolling.asi si zapomel co si psal
Přezdívka: Linuxák01 Datum registrace: 30. 12. 2017Za tu dobu to mohl písemně vykorespondovat i se svou babičkou. Více to komentovat nemá smysl.
asi si zapomel co si psalAle vůbec ne, reagoval jsem snad na tazatele, či jeho otázku? Tím toto OTéčko končím.
Takzvané ovladače jsou prokletí ze světa Shitdows; na Linuxu nic takového není třeba řešit. Už jenom z té představy, že člověk musí stáhnout z webu nějakou neznámou nepodepsanou binárku a zavést ji rovnou do kernelu, docela mrazí v zádech. Takové problémy uživatele svobodného desktopu trápit nemusí.
Doporučuji nabootovat live distribuci. Ideální je Fedora s KDE. Má nejpokročilejší grafické prostředí na světě a navíc ještě k tomu od začátku funkční zabezpečení, o jakém si drtivá většina jiných systémů může nechat zdát (SELinux).
Pokud tam^^^ (v tom nabootovaném live obrazu) bude vše rozumně fungovat, můžeš se s chutí pustit do instalace bez obav z nějakých "ovladačů".
Jak je to v Linuxu s "ovladači" (tedy s kernelovými moduly, s různými userspace ovladači a vším možným podobným), to se pak můžeš klidně naučit až někdy později, jen tak pro zajímavost, už na fungujícím svobodném desktopu.
Pokud uživateli stačí úroveň ovládání jako ve Windows 98, jistě by mohl o něčem takovém uvažovat.
Pokud chce nejvyspělejší dnešní grafické prostředí (po všech stránkách dnešní, tedy nikoliv pouze Windows 98 s náznakem kompozitoru), je KDE zcela jasná volba, která momentálně nemá konkurenci ani alternativu.
Dokonce i to slovo nejklasičtější (byť je vágní a bez významu) na KDE svým způsobem pasuje. V KDE se totiž celkem na první pohled, ba "klasicky" vyzná uživatel kteréhokoliv jiného desktopu, protože KDE je navržené pro širokou škálu uživatelů, nikoliv proti široké škále uživatelů jako některá jiná prostředí.
Dalo by se to shrnout asi tak, že KDE je ve všech ohledech na straně uživatele. Není to pouhá onanie teoretiků uživatelského rozhraní, kteří si myslí, že se musí uživatelé od nich cosi učit, místo aby se oni učili od uživatelů, a kteří věří, že 1% Linuxu na desktopu je příliš a že je potřeba zůstat pod touto hranicí.
Zdravimu Ubuntu tech 10let tusim neni zatim jasne receno zda vubec pujde o Ubuntu(GNOME) nebo jen UbuntuServer, resp. zda pujde o podporu i Desktopovych balicku, kazdopadne dalsi odnoze *buntu tech 10let mit nebudou urcite, tedy ani LinuxMint (Mate, Cinnamon ani Xfce), takze teoreticky by mohl mit LinuxMint s preinstalovanym Desktopem na Gnome, coz je ale prostredi kteremu se Mint umyslne nevenuje a proto by postradalo vyznam pouzit pro Gnome Mint misto rovnou Ubuntu ktere ho ma naopak jako vychozi/primarni
[...] LinuxMint 19. Je postaveny na Ubuntu 18.04 a to by melo mit nove podporu 10 let[...]
Je postaveny na Ubuntu 18.04 a to by melo mit nove podporu 10 let.
Rád bych upozornil, že tahle "podpora" je nesmysl a fikce, stejně jako "verze" celé distribuce. Nic takového ve 21. století nemá co pohledávat; "verze" distribuce je zlozvyk z období disket a posílání "distribucí" poštou, protože po internetu se toho tenkrát příliš stahovat nedalo a distribuce se tedy "vydávaly" na disketách a později na CD.
Vyjádřeno ještě jinak, těch 10 let "podpory" sestává z:
Nemá to smysl. 21. století je doba rolling updates. Rolling updates jsou jediný systém správy software, který trvale funguje, nemá žádné "verze" ani obrovské "aktualizace" a je přesně tím řešením, které dá uživateli 10 (i mnohem více) let skutečné podpory s jedním systémem na jednom stroji, trvale aktuálním a trvale provozuschopným.
Vzhledem k modernimu vykonnemu HW jak pisete lze bezproblemu zvolit graficky prostredi Cinnamon nebo Mate A neni k zahozeni omrknout ani verzi s XFCE…
Na moderní HW i starý HW doporučuji univerzální a špičkové grafické prostředí KDE — není důvod používat jakési omezené náhražky. Chápu, že některým pokročilým uživatelům ta omezenost prostředí konvenuje, protože prostě nepotřebují mít v prostředí vymoženosti, které nikdy nepoužívají. Pro začátečníky je ovšem lepší volit (a doporučovat) prostředí, které je přizpůsobitelné a které umožňuje spoustu různých stylů práce a přístupů k věci. Pak bude totiž menší šance, že se takový začátečník vyděsí a že další zkoušení svobodného desktopu odloží o 10 let.
Na moderní HW i starý HW doporučuji univerzální a špičkové grafické prostředí KDENa moderni HW OK ale rozhodne ne na ten stary. Starym beru tak 5-10 let. Na onom 10 let starym PC je znatelny rozdil v pouzivani soucasneho KDE, GNOME, Cinnamonu. Mate, oproti soucasnemu lehkotonaznimu XFCE, LXDE...
Tiskni
Sdílej: