V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Zdar,
jak to pak zalohujete, kdyz mate treba 1TB posty v maildirech co maji 100k mrnavych souboru ? Myslim nejaky zalohovaci SW /Bareos,NetWorker/ jake je casove okno zalohovani, kdyz se delaji treba inkrementalni zalohy a porovnava se co je v zaloze a co na disku.
Dik a zdar.
Jura
Pýtal som saJen to Peter asi neprešlo pres hranice.
Skoro 1mio malých souborů v jednom adresáři na ext3 spolehlivě zaměstnalo server na 8h při fsck (SAS). Přesun na SSD to zlepšil, ale pořád šlo o hodiny (přičemž pokud jde o IOPS, tak SAS měl tisíce a SSD deseti tisíce)
Ext4 už byla výrazně rychlejší (tuším šlo o pár desítek minut na SSD, ale už nešlo o stejné podmínky)
Kdysi jsem měl link, který porovnával identickou situaci na ext3 a ext4 a rozdíl byl skoro řádový.
Uz si vzpominam, proc mam Golise mezi zablokovanymi. Mele kraviny.+1
Velký počet položek v adresáři byl problém v dobách, kdy ext2 neměl podporu indexovaných adresářů, takže každý adresář byl interně organizovaný jako lineární seznam a operace jako vyhledání nebo smazání položky byly při velkém počtu souborů v adresáři pomalé. Už ext3 podporoval indexované adresáře hned od začátku a to není zrovna horká novinka.
100000 souborů v adresáři není pro žádný z dnešních běžně používaných filesystémů (ext4, XFS, btrfs) žádný problém. Zrovna včera jsem pro potřeby jiné zdejší diskuse zkoušel 10 milionů souborů (tj. stokrát víc) na XFS a ten to zvládal naprosto hladce.
Asi bych se vyhnul JFS (kdysi můj oblíbený) a ReiserFS. Ne proto, že by měly problémy s větším počtem souborů v adresáři, ale jsou méně používané a věnuje se jim podstatně méně vývojářů než ext4, XFS nebo btrfs.
Dovolil bych si nesouhlasit. Ext3 je z roku 2001 a dir_index dostal az o rok pozdeji.Už ext3 podporoval indexované adresáře hned od začátku a to není zrovna horká novinka.
To by ale byl problém i při konverzi na ext4, který dir_index
určitě podporoval hned od začátku. I tam by bylo potřeba dir_index
zapnout (a pokud možno i překonvertovat existující adresáře).
Spíš jsem měl na mysli, že možnost, že by někdo měl jádro s podporou ext3, ale bez podpory dir_index
, je už spíš jen hypotetická.
The "-D" parameter will actually enable the "dir_index" option by rebuilding directory index. It can be rebuilt (optimized) at any later time by running the check with the parameter.Takže stačí vědět, kdy se tohle objevilo u ext3. A stejně tak by to mohli admini na svejch strojích přebouchat, kdyby opravdu chtěli dir_index a nemaj ho.
Tiskni
Sdílej: