V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
Koupil jsem disk 1TB Seagate. Nebyl nijak formátován. Vložil do skříně jako druhý disk a pomocí Gparted jsem disk rozdělil na dvě particie a označil oblasti. První NTFS a druhou ext4. Žádné formátování se nespustilo, oblasti se vyznačily k použití jako FAT32 a ext4. Disk bude užíván i na počítačích s Windows a připojován k TV (zná jen FAT a NTFS).
Disk jsem vyndal a vložil do rámečku pro užití jako USB přenositelný disk.
Co zajišťuje, že se nemusí předem časově dlouze formátovat a při kopírování dat se formátování ve Windows za běhu provádí?
Hledal jsem už na netu i pod heslem 'on the fly' a podobně, nic jsem neobjevil.
OPRAVA věty První NTFS a druhou ext4. :
Správně je: První FAT32 a druhou ext4
Díky. Omezení FAT32 na 4GB (jen u Microsoft-u zlomyslně) mi nevadí. Hlavně že se nejedná o žurnálovací souborový systém (file system).
Spíše mi jde o činnost, že Windows až před zápisem zformátují potřebnou část oblasti. Tedy není před tím nutné formátovat celou oblast. Už jsem s tím způsobem formátování dříve setkal u vyhynulých DVD-RAM nosičů.
Zajímalo by mne, zde totéž je v Linuxu u ext4, ale ext4 už jsem nechal zformátovat ihned pod Gparted. Nemohu už vyzkoušet.
Disk bude užíván i na počítačích s Windows a připojován k TV (zná jen FAT a NTFS).U nas doma najlacnejsi TV kupeny z obchodu podporuje EXT filesystemy.
Co zajišťuje, že se nemusí předem časově dlouze formátovat a při kopírování dat se formátování ve Windows za běhu provádí?Pri formatovani treba zasktnut rychle formatovanie. ... Ak nie si isty, taj screen plochy a my ti povieme.
1. Moje postarší LG telka podporuje jen FAT (ověřeno - jiné formátování ignoruje).
2. Znám rychlé formátování (v podstatě delete - all). Jde o to, že particii vymezil Gparted a ihned po připojení do Windows mohu na 'nenaformátovanou' oblast zapisovat, ale je vidět, že je zápis o hodně pomalejší (srovnáno s druhým externím USB-diskem už používaným).
Žádné formátování se nespustiloTo se mi moc nezdá, GParted vytvoří filesystém automaticky a musel bys ho hodně přesvědčovat, aby to neudělal. Naformátování na ext4 je velmi rychlé, protože datové struktury se vytvářejí až za běhu - https://www.thomas-krenn.com/en/wiki/Ext4_Filesystem#Lazy_Initialization. U NTFS nevím, ale nepamatuju si, že bych někdy nějak dlouho čekal (ale zas tolik NTFS jsem za život nevyrobil).
Co zajišťuje, že se nemusí předem časově dlouze formátovat a při kopírování dat se formátování ve Windows za běhu provádí?
Otázka nedává smysl. Formátování v dnešním slova smyslu není nikdy časově náročné. Trvá jednotky milisekund až jednotky sekund, podle typu média (disk, SSD) a některých dalších parametrů. Formátování spočívá ve vytvoření struktur souborového systému. Jejich velikost se různí; některé mohou na velikosti disku záviset logaritmicky, některé lineárně (uf, těch snad moc není), některé odmocninově atd. atp.
Jediné, co by na formátování mohlo teoreticky trvat dlouho, je případné přepsání celého formátovaného oddílu nulami před vytvořením operačního systému. To je sice možné, ale naprosto zbytečné. U SSD by to navíc bylo ryze škodlivé; jediné, co má smysl udělat (byť ani to není jisté) je zavolat discard na všechny volné bloky, což je rovněž operace téměř okamžitá — řadič na SSD ji totiž provede asynchronně, aniž by se na ni čekalo.
Formátování se vždy provádí za běhu (počítače, operačního systému). Žádná jiná možnost neexistuje.
Při kopírování se nikdy nic neformátuje. Kopíruje se na oddíl, kde už má příslušný souborový systém připravené své datové struktury. Jinak by nebylo jak určit, kam se mají příslušné bloky dat zapsat.
Nový disk z obchodu je rovnou připravený k použití a do/z každého LBA sektoru se dá libovolně zapisovat/číst. Nic takového jako původní low-level formátování se už cca od začátku 90. let (tedy skoro 30 let) v domácích podmínkách nedělá. Dá se to najít například na YouTube v kanálech o historii počítačů. Tam má kdosi IBM PC z roku 1986 a low-level formátování tam ukazuje. Žádné dnešní počítače a/nebo operační systémy ovšem nic takového nedělají.
s/vytvořením operačního systému/vytvořením souborového systému/
Příliš mnoho whisky.
Dnes se již používá zrychlené formátování co trvá pár vteřin bez ohledu na velikost disku a ano oba fat32 a ext4 jsou plně naformátované . jen se nepřemazávala data na disku a jsou tam ponechána ta co jsou od výrobce (ale souborově je disk nepoužit a prázdný).
Není to tedy žádné formátování za běhu
Ani to už není pravda. Disky (ještě lépe pole) jsou dnes tak veliké, že úplná inicializace datových struktur trvá nepříjemně dlouho. V honbě za okamžitou dostupností některé souborové systémy implementují líné formátování, kdy nástroj pro výrobu souborového systému udělá jen nezbytné minimum a zbytek dodělá ovladač souborového systému po připojení. Například mkfs.ext4 má přepínače lazy_itable_init a lazy_journal_init, které jsou standardně zapnuté.
Já jen doplním, že ve Windows lze formátovat i pomalu, pokud bys to potřeboval. Pravomyš na disk > formátovat > pole "Rychle" musí být zaškrtnuto.
Tiskni
Sdílej: