Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Tohle podle mě tak na 99% nepomůže, ale co kdyby: Zkusil jsi to spustit s LC_ALL=C
a/nebo se všemi proměnnými z locale
nastavenými na C
? Třeba by pak Python na kód, který potřebuje chybějící knihovnu, vůbec nenarazil, protože je dynamický až na půdu, a mohlo by to stačit k aktualizaci systému do funkčního stavu.
Ale on se za nikoho nevydává! Jeden anonym jako druhý; v tom není žádný rozdíl. Pořád stejně nežádoucí. Jo, to žeru, když se dva anonymové na ABCLinuxu neshodnou, kdo je kdo.
<off_topic>
Jo, být tam pořádný souborový systém, vadná SD karta by byla triviálně odhalitelná (read error plus zpráva v dmesg
o konkrétním souboru a bloku, u kterého neseděl checksum). Just sayin'. Přidávám toto vlákno do svých četných "proč Btrfs" bookmarků. Kdoví, třeba tam k silent data corruption vůbec nedošlo; třeba to byl úplně jiný problém. Ale s Btrfs by člověk aspoň _věděl_ o problému o fous víc. </off_topic>
No tak zjisti, který balíček vlastní /usr/bin/apt-listchanges
a začni třeba od toho. Tohle může být ono? Nejde o instalaci a aktualizaci, ale spíš o stažení toho balíčku a instalaci stejné verze, jen (předpokládám) nepoškozené.
Není to náhodou tak, že balíček se dá pořád ještě prostě rozbalit tar
em v kořenovém adresáři (v případě krajní nouze), dokonce i kdyby vůbec nefungoval deb
? Nevím, jak to má Debian, ale u Archu by to rozhodně šlo. Jo, člověk by sice musel potom smazat nějaké soubory s metadaty balíčku, které by se rozbalily taky (nebo je odfiltrovat vhodnými optiony pro tar
), ale jinak je to prostě tar
a xz
, nic dalšího k tomu není potřeba.
import encodings
.
sudo apt-get install --reinstall python2.7 python2.7-minimal libpython2.7-minimal libpython2.7-stdlib
Tiskni
Sdílej: