Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Řešení dotazu:
Děkuji za odpověď. Konkrétně mám notebook Lenovo T540p se zvukovou kartou: 00:03.0 Audio device: Intel Corporation Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor HD Audio Controller (rev 06)Integrované zvukovky na základovce jsou ty největší šmejdy bez ohledu na označení "HD Audio". Lepší je koupit nějaký externí DAC, např. https://zvukove-karty.heureka.cz/audioquest-dragonfly-black/ , ale pokud tvé reproduktory nejsou nic moc, tak je možná i to zbytečné. Pokud z tvého zesíku, chceš udělat za pár kaček wireless, tak kup https://multimedialni-centra.heureka.cz/google-chromecast-audio/ Pokud by tvé repro nebyly úplné šmejdy, tak by nemylo špatné zauvažovat o kombinaci Chromecast Audio a optický výstup z něj strčit do lepšího DACu (než je ten build-in v Chromecastu) např. https://zesilovace.heureka.cz/pro-ject-dac-box-e/ nebo https://www.schiit.com/products/modi-1 Kdysi jsem uvažoval o RPi a nějakém hifi modulu, třeba HiFiBerry, ale je pro mne pohodlnější a hlavně rychlejší ovládat hudbu přímo z PC na kterém pracuji.
1) Doska: Raspberry Pi 3 Model B+ Zvukovka: Allo BOSS I2S DAC V 1.2 2) Doska: Raspberry Pi 3 Model B+ Časovač: Allo KALI (I2S RECLOCKER) Zvukovka: Allo Piano 2.1 Hi-Fi DAC (s výstupom pre subwoofer)Obe riešenia dokážu prehrať zvuk v hi-fi kvalite 384kHz/32bit. Ako softvér je možné použiť rôzne riešenia, ale najobľúbenejšie sú Volumio a Moodeaudio. Stačí napáliť obraz na micro SD kartu a zasunúť do Raspberry PI. Ovládať sa potom dajú automaticky cez mobil, tablet či počítač (aj zo všetkých troch naraz). Volumio dokáže dokonca riadiť multiroom - teda hudbu v rôznych miestnostiach a na rôznych zariadeniach. Oba programy (založené na Debiane) sú zdarma a majú výbornú a širokú podporu zvukových formátov, ale aj zdrojov hudby. Prehrávajú MP3, FLAC, WAV, AAC, ALAC, DSD a aj oveľa viac formátov. Prehrávajú hudbu z USB kľúčov, externých USB diskov, domácich NAS serverov, UPNP\DLNA, Bluetooth, Airplay, Spotify, Tidal a obsahujú veľké knižnice internetových rádií (zväčša v HD kvalite). Vyššie uvedené zvukovky majú analógový výstup a dajú sa teda pripojiť do akéhokoľvek zosilovača (Technics, Denon, Onkyo, Pioneer, atď.). Ak ide o staré klasické analógové zosilovače (70', 80', 90' roky), tak zvuk je potom ešte lepší. Ak niekto nechce alebo nemá možnosť prehrávať zvuk cez vlastný audio systém, dá sa pridať k obom vyššie uvedeným riešenia aj vlastný zosilovač triedy D - napríklad Allo VOLT AMP (2x50W). Zvuk je skutočne silný, jasný a čistý.
https://www.raspberrypi.org https://volumio.org/volumio-overview/ https://moodeaudio.org/#features https://www.allo.com https://youtu.be/jqyFD0InNaUP.S. Vyššie uvedené riešenia sú len ukážkou a existujú aj iné: HifiBerry, JustBoom, IQaudIO a podobne.
A Zo žiadneho počítača či notebooku sa asi nedá získať naozaj kvalitné počúvanie hudby. Aj keď ide o digitálnu nahrávku (z ripnutého CD, Spotify, Tidal, atď). Problémom je buď úplná absencia alebo nízka kvalita kryštálu v týchto zvukovkách.Nevím, kde jsi takovou informaci vzal. Spoustu zvukovek má vlastní krystal (ty lepší dva, pro každou rodinu frekvencí samostatný, aby se pro vygenerování hodin nemusela používat PLL, ale stačila jen dělička). Onboard Intel HDA mají většinou PLL ze systémových hodin, ale všechny PCI/PCI-e mají vlastní krystal/krystaly, stejně tak všechny asynchronní USB zvukovky (dnes např. z Číny za pár desítek dolarů, obvykle s ESS DACem). Zrovna RPi má hodiny na I2S poměrně nekvalitní. Cesta reclockingu je rovnák na ohýbák, protože vyžaduje dlouhý buffer, aby nedocházelo k přetečení/podtečení. Konkrétně to Allo Kali má buffer 700ms. Takový chain je nevhodný např. na přehrávání videa či interaktivní použití (hry, práce s muzikou, skype, atd.).
Proč by to byl problém? Stejně posloucháš jen malou podmnožinu z toho.
Tohle se přece nevylučuje – objevovat nové interprety si můžeš, jak chceš – ale když už zjistím, že se mi něco líbí, tak to chci mít na svém disku a nechci být závislý na nějaké online službě.
nikdo to tu jeste nezminil.. Pokud clovek chce mit spotify doma a pak jeste v mobilu, tak je treba mit oddelene ucty. Protoze muzes prehravat jen na jednom zarizeni (budte foun nebo media centrum doma). Jde to udelat tak ze se zaplati family subskripce a vytvori se vic uctu, ale pokud jsou ty ucty takto oddelene tak pak nefunguje ovladani. Z uctu v telefonu nejde ovladat ucet na media centru, nesdili to playlisty a knihovnou a tak.. proste dost nic moc.
Nakonec jsem to vyresil tak ze krabicky po baraku mam pripojeny primarne na amazon music a spotify je sekundarni, v telefonu pak mam spotify, protoze ho pouzivam dele a je uz naucene + knihovnu mam uz dost velkou.
Tiskni
Sdílej: