Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
A protoze to uz prakticky nikdo nepouziva, tak sou vsechny vicemene vyvojove mrtvy.tohle mi přijde jako krásný popis toho proč má linux na desktopu trable jen co pamatuju: flash disky - v době kdy na win fungovaly v pohodě jsem na mandrake 9 nebo kolik připojoval ručně a to ještě s náhodným úspěchem titulky k filmům - zatím co jsem studoval volby mplayeru abych měl zároveň film a titulky s českou diakritikou, tak na win jsem mohl zkouknout půlku futuramy vypalování cd/dvd - co mě stály zmršený media ani nepočítám ripování dvd - ten ztracený čas při hraní s mencoderem/acdripem/k9copy mi už taky nikdo nevrátí :-/ a všechno to má jeden společný bod - relativně v pohodě to začalo v linuxu fungovat až když jsem to přestal potřebovat... na druhou stranu musím přiznat, že to co nepotřebuju už na win už třeba ani nerozběhnu. Ale na linuxu to klidně můžu nepoužívat dál..
flash disky - v době kdy na win fungovaly v pohodě jsem na mandrake 9 nebo kolik připojoval ručně a to ještě s náhodným úspěchem titulky k filmům - zatím co jsem studoval volby mplayeru abych měl zároveň film a titulky s českou diakritikou, tak na win jsem mohl zkouknout půlku futuramy vypalování cd/dvd - co mě stály zmršený media ani nepočítám ripování dvd - ten ztracený čas při hraní s mencoderem/acdripem/k9copy mi už taky nikdo nevrátí :-/
S uvedeným částečně souhlasím, např. s flash disky jsem taky dost bojoval. A s hardwarem obecně bývaly někdy problémy, zejména v minulosti. Nastavení kódování titulků jsem taky musel zjišťovat, ale to zabralo pár minut. Navíc Mplayer jel v pohodě i na starším stroji, kdežto kámošovi s Windows se film trhal na lepší mašině, přičemž musel ještě shánět kodeky, aby to vůbec jelo. To jsem v Linuxu nikdy neřešil. Při vypalování jsem rozhodně zkazil méně CD než kolega v práci v Nerem. Pár DVD jsem si taky naripoval, musel jsem sice něco nastudovat v manuálu k Mencoderu, ale pak už to bylo v pohodě. A když si vybavím dobu, kterou zabral update u Windows, ..... To myslím Microsoft nepořešil do dneška.
Netvrdím, že v Linuxu je vše v pohodě, ale neměnil bych.
Jirka
Tiskni
Sdílej: