Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Řada věcí se dneska řeší přes D-Bus a ten má vlastní systém oprávnění. Představ si to jako objektový systém, kde máš různé objekty (reprezentující HW zařízení nebo systémové prostředky), na nich máš metody (a vlastnosti a signály) a pomocí politik (viz adresář /etc/dbus-1/system.d/
) můžeš uživatelům nastavovat oprávnění volat jednotlivé metody. Takže tam máš mnohem větší granularitu než jen host-uživatel-root.
D-Bus má dvě sběrnice (teoreticky jich může být víc, ale to se moc nepoužívá). Jedna je pro uživatelskou relaci (Session Bus), tam najdeš objekty a metody desktopových aplikací jako je ovládání hudebního přehrávače atd. A druhá je systémová (System Bus), kde zjistíš třeba stav baterky (notebooku, UPS, myši…), můžeš ovládat disky, síť atd.
Projdi si tu systémovou sběrnici (GUI: qdbusviewer
, d-feet
, CLI: qdbus
) a podívej se, jestli tam jsou akce, které potřebuješ těm správcům povolit. A podle toho si uprav ty politiky (nebo zjistíš, že už ta práva mají…).
Nebo je tu klasický postup: sudo
– tím povolíš vybraným uživatelům spouštět vybrané programy pod jinými uživateli (typicky pod rootem).
Když ti nebudou stačit možnosti poskytované tvojí distribucí, tak si můžeš napsat vlastní program, který se bude volat přes sudo
, nebo vlastní D-Bus službu (což překvapivě není až tak obtížné – zkoušel jsem si to v rámci cadMousePro), pomocí které vystavíš objekty/metody a zpřístupníš je vybraným uživatelům.
A pak jsou případy, kdy je řešení nikoli technické, ale spíš společenské – donutit ty lidi, aby se chovali slušně a nezneužívali svoje pravomoci (a mít možnost prokázat, zpětně odhalit, pokud je zneužijí). Tady můžeš nasadit auditd
, dát lidem možnost přepnout se na roota nebo libovolné sudo
, ale logovat všechny jejich akce na vzdálený server (ke kterému máš přístup jen ty a oni z něj ty logy nemohou smazat). Alternativně lze mít nějaký terminál, přes který budou servery spravovat, a který bude všechnu jejich činnost nahrávat.
Trochu mi to připomíná něco jako školní projekt. Tedy umožnit studentům, aby v nějakém rozsahu měli admin práva, ale zároveň nezničili systém. Myslím si, že to nijak moc nejde.Jde. Je-li ten systém disklessový. Export z NFS je RO, takže i když má lokálního roota do něj nehrábne. A po restartu je (pro uživatele guest) ten stroj vždy opět ve výchozím stavu, jelikož má všechno v RAM.
nping -e $sitove_rozhrani --arp-reply --arp-sender-mac aa:bb:cc:dd:ee:ff --arp-sender-ip $ip_adresa 0.0.0.0 --count 0 --delay 50msPak si zkuste z jiného zařízení komunikovat s
$ip_adresa
. Obvykle na $ip_adresa
nic nedojde.
nping
se obvykle nachází v balíku nmap
.
Tiskni
Sdílej: