Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Řada věcí se dneska řeší přes D-Bus a ten má vlastní systém oprávnění. Představ si to jako objektový systém, kde máš různé objekty (reprezentující HW zařízení nebo systémové prostředky), na nich máš metody (a vlastnosti a signály) a pomocí politik (viz adresář /etc/dbus-1/system.d/
) můžeš uživatelům nastavovat oprávnění volat jednotlivé metody. Takže tam máš mnohem větší granularitu než jen host-uživatel-root.
D-Bus má dvě sběrnice (teoreticky jich může být víc, ale to se moc nepoužívá). Jedna je pro uživatelskou relaci (Session Bus), tam najdeš objekty a metody desktopových aplikací jako je ovládání hudebního přehrávače atd. A druhá je systémová (System Bus), kde zjistíš třeba stav baterky (notebooku, UPS, myši…), můžeš ovládat disky, síť atd.
Projdi si tu systémovou sběrnici (GUI: qdbusviewer
, d-feet
, CLI: qdbus
) a podívej se, jestli tam jsou akce, které potřebuješ těm správcům povolit. A podle toho si uprav ty politiky (nebo zjistíš, že už ta práva mají…).
Nebo je tu klasický postup: sudo
– tím povolíš vybraným uživatelům spouštět vybrané programy pod jinými uživateli (typicky pod rootem).
Když ti nebudou stačit možnosti poskytované tvojí distribucí, tak si můžeš napsat vlastní program, který se bude volat přes sudo
, nebo vlastní D-Bus službu (což překvapivě není až tak obtížné – zkoušel jsem si to v rámci cadMousePro), pomocí které vystavíš objekty/metody a zpřístupníš je vybraným uživatelům.
A pak jsou případy, kdy je řešení nikoli technické, ale spíš společenské – donutit ty lidi, aby se chovali slušně a nezneužívali svoje pravomoci (a mít možnost prokázat, zpětně odhalit, pokud je zneužijí). Tady můžeš nasadit auditd
, dát lidem možnost přepnout se na roota nebo libovolné sudo
, ale logovat všechny jejich akce na vzdálený server (ke kterému máš přístup jen ty a oni z něj ty logy nemohou smazat). Alternativně lze mít nějaký terminál, přes který budou servery spravovat, a který bude všechnu jejich činnost nahrávat.
Trochu mi to připomíná něco jako školní projekt. Tedy umožnit studentům, aby v nějakém rozsahu měli admin práva, ale zároveň nezničili systém. Myslím si, že to nijak moc nejde.Jde. Je-li ten systém disklessový. Export z NFS je RO, takže i když má lokálního roota do něj nehrábne. A po restartu je (pro uživatele guest) ten stroj vždy opět ve výchozím stavu, jelikož má všechno v RAM.
nping -e $sitove_rozhrani --arp-reply --arp-sender-mac aa:bb:cc:dd:ee:ff --arp-sender-ip $ip_adresa 0.0.0.0 --count 0 --delay 50msPak si zkuste z jiného zařízení komunikovat s
$ip_adresa
. Obvykle na $ip_adresa
nic nedojde.
nping
se obvykle nachází v balíku nmap
.
Tiskni
Sdílej: