plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Řešení dotazu:
Počítač byl napaden a ovládán (zřejmě vzdáleně) přes skriptové příkazy.Na to jste přišel jak?
Dobrý den, asi před jedním měsícem jsem nainstaloval do mého notebooku od HP první Linux (Ubuntu 18.04 momentálně používám novou verzi Ubuntu 20.04 LST) Měl jsem ve svém zařízení problémy s operačním systémem Windows 10 Home 64bit. Počítač byl napaden a ovládán (zřejmě vzdáleně) přes skriptové příkazy. Problém se mi nikdy nepodařilo vyřešit. Ani když jsem několikrát zformátoval disk a ani když jsem několikrát provedl přeinstalaci systému.    Nemohu si pomoci, ale chápu to tak, že počítač s Windows 10 byl napaden, protože s ním byly problémy a nepomohla několikanásobná reinstalace. To se může stát velmi jednoduše, pokud se použije instalační médium mimo oficiální zdroje (To platí i u linuxu, bohužel byl zaznamenán už i případ, kdy bylo podvrženo médium na oficiálních zdrojích, díky mizernému zabezpečení webu.). Avšak instalací linuxu se nezjistí, proč se tak ve windows dělo. Pokud k tomu ale došlo na linuxu, pak by bylo dobré rozepsat, jak tazatel k té domněnce o napadení došel?
nóóóóó tazateli jako jestli ještě máš ty skriptíky nebo něco tak uka ať vidíme. mi připadá divný že byse to jako dělo všecko takle nápadně nějakejma snadno nalezitelnejma *.bat skriptíkama :O ;D
se to ale nadruhou stranu jakože fakt jako mohlo stát netvrdim že ne :O :O
Pochybuji o tom že když jste Vy poprvé spustil Linux. Hned jste všemu rozuměl.Nikoli. Ale to nijak nesouvisí s touto debatou ani s vaším dotazem. Nikdo vám přece nevytýkal, že něčemu nerozumíte.
Myslel jsem že zde najdu pomoc, ale jak je viděť jsou zde pouze zakomplexovaní rádoby odborníci.Nikoli. Pouze jste na špatném fóru. Tady by vám někdo mohl pomoci, pokud by byl váš počítač skutečně napaden. Což by se poznalo například tak, že byste byl schopen popsat projevy toho napadení, jak jste na napadení přišel, byl byste schopen sem dát nějaké výpisy s tím související. Vy ale máte jenom pocit, že byl váš počítač napaden, nic jiného. Na to je potřeba hledat odbornou pomoc, ale nikoli ajťáckou, ale lékařskou.
Existují základní šablony, které lze aplikovat bez problému, aniž by člověk znal problematiku věci.Před čím vás ty základní šablony ochrání?
Na normální stanici je k ničemu pouze v případě, pokud není stanice v síti, či je v síti prvek, který se postará o základní zabezpečení (většinou router).Co je to to „základní zabezpečení“? Není vám trochu podezřelé, že jste napsal už dva komentáře o firewallu, ale zatím jste nenapsal jedinou věc, před čím by vás takový firewall chránil? Zkuste tím začít – nejprve popište útok, a pak teprve napište, jaká konfigurace firewallu před tím útokem chrání.
Tak třeba klasikou je router s uživatelským jménem a heslem admin.Proti tomu firewall na pracovní stanice nechrání opravdu nijak. Ale jinak jste hezky ukázal, proč firewall na pracovní stanici reálnou bezpečnost snižuje. Místo abyste zabezpečil router, řešíte zbytečný firewall na pracovní stanici – výsledkem vašeho snažení je tedy akorát nezabezpečený router.
To už jsem psal před několika hodinami, že firewall na pracovní stanici je k ničemu.Podle mne smysl má k pochopení firewallu a jeho pravidel. Mně samotnému to dost pomohlo, jako student jsem peníze na server prostě neměl.
Obyčejná domácnost nemá nikoho, kdo by byl síť schopen nakonfigurovat tak, aby tam něco bylo chráněné. A v obyčejné domácnosti je potřeba každé jednotlivé zařízení považovat za potenciálně nebezpečné, takže to, že máte nastavený nějaký firewall na routeru, je vám k ničemu, když jste pak v jedné síti spolu se zařízeními, o jejichž bezpečnosti nic nevíte.To je pravda ve většině domácností schází ona technická zdatnost, rozdělit zařízení do dvou, či tří sítí, aby se s tím dalo rozumně pracovat.
Tiskni
Sdílej: