Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Řešení dotazu:
Počítač byl napaden a ovládán (zřejmě vzdáleně) přes skriptové příkazy.Na to jste přišel jak?
Dobrý den, asi před jedním měsícem jsem nainstaloval do mého notebooku od HP první Linux (Ubuntu 18.04 momentálně používám novou verzi Ubuntu 20.04 LST) Měl jsem ve svém zařízení problémy s operačním systémem Windows 10 Home 64bit. Počítač byl napaden a ovládán (zřejmě vzdáleně) přes skriptové příkazy. Problém se mi nikdy nepodařilo vyřešit. Ani když jsem několikrát zformátoval disk a ani když jsem několikrát provedl přeinstalaci systému.    Nemohu si pomoci, ale chápu to tak, že počítač s Windows 10 byl napaden, protože s ním byly problémy a nepomohla několikanásobná reinstalace. To se může stát velmi jednoduše, pokud se použije instalační médium mimo oficiální zdroje (To platí i u linuxu, bohužel byl zaznamenán už i případ, kdy bylo podvrženo médium na oficiálních zdrojích, díky mizernému zabezpečení webu.). Avšak instalací linuxu se nezjistí, proč se tak ve windows dělo. Pokud k tomu ale došlo na linuxu, pak by bylo dobré rozepsat, jak tazatel k té domněnce o napadení došel?
nóóóóó tazateli jako jestli ještě máš ty skriptíky nebo něco tak uka ať vidíme. mi připadá divný že byse to jako dělo všecko takle nápadně nějakejma snadno nalezitelnejma *.bat skriptíkama :O ;D
se to ale nadruhou stranu jakože fakt jako mohlo stát netvrdim že ne :O :O
Pochybuji o tom že když jste Vy poprvé spustil Linux. Hned jste všemu rozuměl.Nikoli. Ale to nijak nesouvisí s touto debatou ani s vaším dotazem. Nikdo vám přece nevytýkal, že něčemu nerozumíte.
Myslel jsem že zde najdu pomoc, ale jak je viděť jsou zde pouze zakomplexovaní rádoby odborníci.Nikoli. Pouze jste na špatném fóru. Tady by vám někdo mohl pomoci, pokud by byl váš počítač skutečně napaden. Což by se poznalo například tak, že byste byl schopen popsat projevy toho napadení, jak jste na napadení přišel, byl byste schopen sem dát nějaké výpisy s tím související. Vy ale máte jenom pocit, že byl váš počítač napaden, nic jiného. Na to je potřeba hledat odbornou pomoc, ale nikoli ajťáckou, ale lékařskou.
Existují základní šablony, které lze aplikovat bez problému, aniž by člověk znal problematiku věci.Před čím vás ty základní šablony ochrání?
Na normální stanici je k ničemu pouze v případě, pokud není stanice v síti, či je v síti prvek, který se postará o základní zabezpečení (většinou router).Co je to to „základní zabezpečení“? Není vám trochu podezřelé, že jste napsal už dva komentáře o firewallu, ale zatím jste nenapsal jedinou věc, před čím by vás takový firewall chránil? Zkuste tím začít – nejprve popište útok, a pak teprve napište, jaká konfigurace firewallu před tím útokem chrání.
Tak třeba klasikou je router s uživatelským jménem a heslem admin.Proti tomu firewall na pracovní stanice nechrání opravdu nijak. Ale jinak jste hezky ukázal, proč firewall na pracovní stanici reálnou bezpečnost snižuje. Místo abyste zabezpečil router, řešíte zbytečný firewall na pracovní stanici – výsledkem vašeho snažení je tedy akorát nezabezpečený router.
To už jsem psal před několika hodinami, že firewall na pracovní stanici je k ničemu.Podle mne smysl má k pochopení firewallu a jeho pravidel. Mně samotnému to dost pomohlo, jako student jsem peníze na server prostě neměl.
Obyčejná domácnost nemá nikoho, kdo by byl síť schopen nakonfigurovat tak, aby tam něco bylo chráněné. A v obyčejné domácnosti je potřeba každé jednotlivé zařízení považovat za potenciálně nebezpečné, takže to, že máte nastavený nějaký firewall na routeru, je vám k ničemu, když jste pak v jedné síti spolu se zařízeními, o jejichž bezpečnosti nic nevíte.To je pravda ve většině domácností schází ona technická zdatnost, rozdělit zařízení do dvou, či tří sítí, aby se s tím dalo rozumně pracovat.
Tiskni
Sdílej: