Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Btrfs je samozřejmá nezbytnost a dnes standardní souborový systém, společně se ZFS jeden ze dvou použitelných při dnešních kapacitách disků. (Přece jen už nejsme v dobách jednoho neredundantního 10 GB disku, že ano.) Nemluvě o tom, že také pro systemd
se Btrfs nedávno stal nezbytnou samozřejmostí, pokud chce uživatel opravdu plně využít všech vlastností systemd
.
Cosi jsem četl, že s ním RH moc už nepočítá.
Na distru tohle nijak nezávisí. Podpora v kernelu samozřejmě byla, je a bude. Vím, že na kernelovém mailing listu Fedory nedávno pár datových kaskadérů začalo hloupou debatu kolem zrušení „podpory“ pro Btrfs, ale naštěstí se tam včas nechali slyšet rozumní lidé a celý nesmysl utnuli.
Kromě toho, i případné zrušení „podpory“ v nějakém distru nemůže znamenat nic víc, než že (dejme tomu) btrfs-progs
nebudou automaticky na „core“ seznamu balíčků, které jsou vždy automaticky nainstalované, ale uživatel si je bude muset jedním příkazem instalátoru doinstalovat. ( Hrůza!!!) Žádné distro si nemůže dovolit zrušit podporu Btrfs v kernelech, ve fstab a ve všem možném dalším.
Takže Btrfs. Jednoznačně.
Jak je to se stabilitou BTRFS?
Nevím, jestli tohle má být vtip. Nebo je to otázka z roku 2010, 10 let zapomenutá a nepoložená? Máme rok 2020.
Když si dohledáš například nedávné kritické bugy Ext4, které vedly ke ztrátě dat (a přicházely celkem pravidelně přinejmenším jednou za 5 let), řekl bych, že o „stabilitě“ Btrfs není třeba nijak moc hloubat. Nebo ještě jinak: Co to je, taková stabilita? S čím srovnáváme?
A jak moc snapshoty zaplňují disk?
Jako každá jiná data. Podle toho, jak moc do nich zapisuješ.
Spíš by ses měl ptát, jak moc místa můžou snapshoty ušetřit ve srovnání s kopírováním. Což taky záleží na tom, jak moc se nakonec budou vzájemně lišit.
V RHELu/CentOSu 8 není btrfs podporován.
Co si vojín Kefalín představuje pod pojmem podporován? Sorry jako, ale na tohle tupé, pokrytecké a bezvýznamné slovo, podporován, mám alergii.
Zkusme nějak definovat, co přesně to znamená, že někdo podporuje Btrfs. To jako že aktivně přispívá do kódu Btrfs, provozuje benchmarkovací farmu s tímhle filesystémem a přispívá nové vlastnosti nebo zlepšení výkonu? Jestli ne, tak potom ten někdo nic nepodporuje a má držet zobák a krok.
Můžeš to zkusit jako já s CentOS 7 a jako já už potom po restartu nenabootuješ.
Tak to bych se vsadil, že nabootuju. Ale špatné distro zkoušet nehodlám.
S implicitním vanilla kernelem prostě Btrfs 100% funguje už asi tak od roku 2009. Jestli nějaké distro podniklo zvláštní úsilí směřující k tak sprostému cíli, abych s Btrfs, což Linux i GRUB prostě podporuje, najednou nenabootoval, pak to distro nestojí za můj čas a mé úsilí. Fakt nevím, co jiného k tomu říct.
RH tlačí xfs. SUSE tlačí btrfs.
XFS je technologie 80. a 90. let 20. století. Btrfs je technologie pozdních 0., 10. a 20. let 21. století. Každý ať si vybere, co chce. K SGI Indy, Octan a Fuel sice vzhlížím s jistou nostalgií, ba i to bachraté Tezro bylo super, ale to ani náhodou neznamená, že bych chtěl jejich filesystém pro jednogigabytové disky mít na dnešním hardwaru!
Až bude btrfs stabilně používaný ve všech velkých linuxových distribucích, bude to znamenat, že dozrál k běžnému použití a není už potřeba včera vydaný kernel s rolling-updates distribucí.
Bla, bla, bla. Prostě sis vymyslel slovo stabilně, pro které nemáš žádnou racionálně zdůvodnitelnou definici.
Opravdu nevím, proč by někdo trval na podpoře ve všech distribucích, včetně špatných, zastaralých a jinak pochroumaných distribucí. Navíc to nezávisí na distribuci; podpora Btrfs je implicitně v kernelu i v běžném userspace zapnutá.
Na všech mých strojích mám Btrfs od roku 2010, na prvních od roku 2009. Kernel, který tenkrát byl, není včera vydaný. Dokonce se tak starý kernel už nedá sehnat ani v LTS podobě.
Jo, že někdo zaspal v roce 2010 (nebo dříve), to už je jeho problém. Svět se zatím posunul o kousek dál, víme???
Ovšem bez průkopníků typu Andrej se vývoj btrfs neposune.
Jsem přesným opakem průkopníka. Používám léty prověřenou, osvědčenou a jedinou dnes použitelnou technologii v oblasti filesystémů na Linuxu, tedy Btrfs. (Kdybych nebyl líný, možná i to ZFS bych ještě rád používal, ale jsem líný, takže nic.)
Hlasitě se směju těm amatérům, kterým už podesáté Ext4 posral data, ale oni si zase a znova nainstalují Ext4, protože 11 let starý Btrfs je podle nich „nestabilní“. Nebo si nainstalují XFS. Výborně. Snapshoty to má kde? RAID vestavěný do filesystému to má kde? Když k tomu XFS oddílu budu chtít přidat druhý a za provozu, bez restartu to transformovat na RAID1 — samozřejmě s duplikací pouze těch bloků, ve kterých jsou opravdu data —, jak to udělám? Aha, nijak. Smůla!
Kdyby hloupost kvetla, některým lidem by čouhal tulipán z prdele.
Tak to bych se vsadil, že nabootuju. Ale špatné distro zkoušet nehodlám.Přesně tak. Od toho jsou tady jiní mistři slepých uliček.
Definícia slova "stabilný" je stav daného objektu, ktorý sa nemení tak často a aj keď dôjde k zmene. Tak táto zmena nemení zásadne funkčnosť.
Slovo "nestabilita" znamená sat objektu, ktorý prechádza neustále zmenami.
Označovať ostaních čo tvrdia opak tvojích tvrdení je tiež smiešne. Pokial viem, tak z extX súborového systému dokážeš získať data ak nie sú fragmentované. Pod fragmentovaním myslím rozdelenie súboru na časti podľa volného miesta. Pritom pri dynamickom vytváraní štruktúr dochádza k nepredvídatelnému fragmenotvanie na úrovni blokov. Z tohto nedostaneš ani jeden súbor. Amatérským spravovaním systému možno považovať aj zkopirovanie zo zálohy. ExtX nespadne kvôli nedostatku volných blokov.
Nestabilita je zoufalý filesystém z 20. století, kterému došel dech někde na 10 GB discích. Třeba Ext4.
Stabilita je současný filesystém hodný 21. století, který má checksumy dat i metadat a redundanci podle libosti.
Nějaké otázky? Já bych řekl, že všechno podstatné už bylo řečeno.
Jasně, z ExtX prý získám data. A co když se mi posralo médium, na kterých ta data údajně byla? Kde má ten pseudo-filesystém zálohy? Na kterých dalších médiích je? Jak u něj vypočítám RAID5? A.h.a. O čem se tady vůbec bavíme?
Někdy mi připadá, že diskuse typu „Btrfs nebo něco jiného“ jsou totéž jakou diskuse typu „osel nebo auto“. Sorry jako, ale osla místo auta nechci. Kdo jo?!
S RAID 1 je odolné proti výpadku 1 disku, s RAID 6 je odolné proti výpadku 2 disků. Podle mne má to pole s RAID 6 vyšší redundanci.To platí za předpokladu, že použijete MD raid. Pokud se použije Btrfs, záleží, kolik je na tom FS dat.
Co se stane s mými daty, když se mi na filesystému s checksumy dat poškodí ta data?Systém by to měl detekovat. Následně záleží na tom, zda ta data má ještě někde jinde, odkud je může obnovit.
Je to tak?Netuším, nepochopil jsem zadání. Co znamená „1 × data“? Myslel jsem, že to znamená, že každý blok je zapsán jen na jednom místě. Pak ale není pravdivé to druhé tvrzení, protože pokud bude blok zapsaný jenom jednou, nebude odkud ho dopočítat.
Co znamená „1 × data“? Myslel jsem, že to znamená, že každý blok je zapsán jen na jednom místě. Pak ale není pravdivé to druhé tvrzení, protože pokud bude blok zapsaný jenom jednou, nebude odkud ho dopočítat.Jestli to dobře chápu, tak v normálním raidu5 mám data rozložená po částech na N disků, tj. mám je právě jednou, a k tomu mám navíc na dalším disku ještě informace (checksum??), které umožňují při ztrátě jednoho disku původní data obnovit. Na btrfs raidu1 mám data uložená 2x a k nim mám checksum. Jen tak nad tím přemýšlím a pořád jsem ještě nepřišel na to, kde bych dokázal využít btrfs raid-něco. Používám btrfs sice v několika případech, ale v podstatě jenom kvůli snapshotům. Málo disků...
Btrfs has been deprecatedTakže pokud potřebujete placenou podporu pro aplikaci v RHELu, tak vám to zpravidla s BTRFS a od verze 8 odmítnou uznat.
The Btrfs file system has been in Technology Preview state since the initial release of Red Hat Enterprise Linux 6.
Red Hat will not be moving Btrfs to a fully supported feature and it will be removed in a future major release of Red Hat Enterprise Linux.
The Btrfs file system did receive numerous updates from the upstream in Red Hat Enterprise Linux 7.4 and will remain available in the Red Hat Enterprise Linux 7 series. However, this is the last planned update to this feature.
Tiskni
Sdílej: