Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Tú fixnú IPv6 adresu mi ale router od poskytovateľa nechcel propagovať do internetuJenom bych se zeptal, co si pod tím mám představit?
Ak by mal vonkajšiu IPv6, tak je za vodou.Pokud "tam venku" sežene IPv6
Kvalitný firmware v prenajatom routeri. Tak kvalitný, že chráni užívateľa pred internetom.Tú fixnú IPv6 adresu mi ale router od poskytovateľa nechcel propagovať do internetuJenom bych se zeptal, co si pod tím mám představit?
Nie tam vonku, ale vonkajšiu IPv6. Tú verejnú IPv6 mám v zmluve, aj so spomenutým obmedzením ktoré sa dalo zrušiť veľmi elegantne.Ak by mal vonkajšiu IPv6, tak je za vodou.Pokud "tam venku" sežene IPv6![]()
Jako že ten router je tak dokonalý, že sice poskytuje do vnitřní sítě IPv6 rozsah, ale když ho začneš používat, tak tě nepustí ven? Vždyť na té vnitřní síti /64 může být asi 18 446 744 073 709 551 616 různých ipv6 adres. To ten router povolí jenom některé z nich?Kvalitný firmware v prenajatom routeri. Tak kvalitný, že chráni užívateľa pred internetom.Tú fixnú IPv6 adresu mi ale router od poskytovateľa nechcel propagovať do internetuJenom bych se zeptal, co si pod tím mám představit?
Měl jsem na mysli, že pokud by předřečník matata měl doma veřejnou ipv6 adresu, tak potom někde venku, až by se chtěl domů připojit, měl by mít také ipv6 adresu.Pokud "tam venku" sežene IPv6Nie tam vonku, ale vonkajšiu IPv6. Tú verejnú IPv6 mám v zmluve, aj so spomenutým obmedzením ktoré sa dalo zrušiť veľmi elegantne.![]()
Ten router vo východzej konfigurácii s aktívnymi Privacy Extensions schovával užívateľa za NAT, a nepropagoval verejnú adresu. Aby BFU na desktop neútočili boty.Privacy Extensions jsou vlastnost IPv6, která nemá s NATem nic společného. Navíc router na IPv6 síti asi těžko schovával uživatele za NAT. Na routeru je patrně firewall, který dovoluje uživatelům z vnitřní sítě navázání spojení ven, ale nedovoluje připojení zvenku dovnitř. Což je zcela normální nastavení. Pokud má ve vnitřní síti běžet nějaká služba dostupná zvenku, tak se ten přístup zvenku dovnitř logicky musí na firewallu povolit. A i kdyby byla úplně všechna spojení zvenku dovnitř povolena, tak navazování spojení na ip6 adresy, které se průběžně mění (privacy extension), není to pravé ořechové. Je patrně mnohem vhodnější použít nějakou ip6 adresu, která se v čase nemění.
tor
(na Androidu aplikace „Orbot“). Kompletní Tor Browser (tedy tor + upravený Firefox) není třeba.
/etc/tor/torrc
) připíšete:
HiddenServiceDir /var/lib/tor/nazev_adresare_se_sluzbou HiddenServicePort 22 120.0.0.1:2222 je číslo portu v síti Toru Řádek s
HidderServicePort
můžete zopakovat několikrát za sebou pro otevření více portů na jedné adrese. 127.0.0.1:22
je adresa, kam se klient (řídící protistrana) pomocí této služby na daném portu připojí. V tomto případě port 22 (typický port SSH) na tomto stroji.
/etc/init.d/tor restart
, resp. systemctl restart tor
)..onion
) se objeví po restartu v souboru /var/lib/tor/nazev_adresare_se_sluzbou/hostname
. Pokud ne, podívejte se do logu Toru.
ncat
(nebo jinou síťovou kočku s podporou SOCKS proxy serveru).
ssh -oProxyCommand="ncat --proxy-type socks5 --proxy 127.0.0.1:9050" vasehostname.onion
(doménu si upravde dle toho, co jste dostal od toru). Tím dostanete shell.
ssh(1)
. Pro kopírování souborů nahraďte ssh
příkazem sftp
(pro interaktiví spojení) nebo scp
(kopírování souborů).
Pokud Vás bude něco týkající se nastavení Toru zajímat, odpovězte. Pokud to bude kolem SSH (a grafického spojení, port forwardingu, …), založte nové vlákno diskuse, protože tam na spojení Tor už nemá prakticky žádný vliv.
Někde bych měl mít pár řádků, které si můžete dát do konfigurace, abyste nemusel pšát to s ProxyCommand
. Možná je pošlu v odpovědi.
Dost se za to přimlouvám.
Tiskni
Sdílej: