Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Tú fixnú IPv6 adresu mi ale router od poskytovateľa nechcel propagovať do internetuJenom bych se zeptal, co si pod tím mám představit?
Ak by mal vonkajšiu IPv6, tak je za vodou.Pokud "tam venku" sežene IPv6
Kvalitný firmware v prenajatom routeri. Tak kvalitný, že chráni užívateľa pred internetom.Tú fixnú IPv6 adresu mi ale router od poskytovateľa nechcel propagovať do internetuJenom bych se zeptal, co si pod tím mám představit?
Nie tam vonku, ale vonkajšiu IPv6. Tú verejnú IPv6 mám v zmluve, aj so spomenutým obmedzením ktoré sa dalo zrušiť veľmi elegantne.Ak by mal vonkajšiu IPv6, tak je za vodou.Pokud "tam venku" sežene IPv6![]()
Jako že ten router je tak dokonalý, že sice poskytuje do vnitřní sítě IPv6 rozsah, ale když ho začneš používat, tak tě nepustí ven? Vždyť na té vnitřní síti /64 může být asi 18 446 744 073 709 551 616 různých ipv6 adres. To ten router povolí jenom některé z nich?Kvalitný firmware v prenajatom routeri. Tak kvalitný, že chráni užívateľa pred internetom.Tú fixnú IPv6 adresu mi ale router od poskytovateľa nechcel propagovať do internetuJenom bych se zeptal, co si pod tím mám představit?
Měl jsem na mysli, že pokud by předřečník matata měl doma veřejnou ipv6 adresu, tak potom někde venku, až by se chtěl domů připojit, měl by mít také ipv6 adresu.Pokud "tam venku" sežene IPv6Nie tam vonku, ale vonkajšiu IPv6. Tú verejnú IPv6 mám v zmluve, aj so spomenutým obmedzením ktoré sa dalo zrušiť veľmi elegantne.![]()
Ten router vo východzej konfigurácii s aktívnymi Privacy Extensions schovával užívateľa za NAT, a nepropagoval verejnú adresu. Aby BFU na desktop neútočili boty.Privacy Extensions jsou vlastnost IPv6, která nemá s NATem nic společného. Navíc router na IPv6 síti asi těžko schovával uživatele za NAT. Na routeru je patrně firewall, který dovoluje uživatelům z vnitřní sítě navázání spojení ven, ale nedovoluje připojení zvenku dovnitř. Což je zcela normální nastavení. Pokud má ve vnitřní síti běžet nějaká služba dostupná zvenku, tak se ten přístup zvenku dovnitř logicky musí na firewallu povolit. A i kdyby byla úplně všechna spojení zvenku dovnitř povolena, tak navazování spojení na ip6 adresy, které se průběžně mění (privacy extension), není to pravé ořechové. Je patrně mnohem vhodnější použít nějakou ip6 adresu, která se v čase nemění.
tor
(na Androidu aplikace „Orbot“). Kompletní Tor Browser (tedy tor + upravený Firefox) není třeba.
/etc/tor/torrc
) připíšete:
HiddenServiceDir /var/lib/tor/nazev_adresare_se_sluzbou HiddenServicePort 22 120.0.0.1:2222 je číslo portu v síti Toru Řádek s
HidderServicePort
můžete zopakovat několikrát za sebou pro otevření více portů na jedné adrese. 127.0.0.1:22
je adresa, kam se klient (řídící protistrana) pomocí této služby na daném portu připojí. V tomto případě port 22 (typický port SSH) na tomto stroji.
/etc/init.d/tor restart
, resp. systemctl restart tor
)..onion
) se objeví po restartu v souboru /var/lib/tor/nazev_adresare_se_sluzbou/hostname
. Pokud ne, podívejte se do logu Toru.
ncat
(nebo jinou síťovou kočku s podporou SOCKS proxy serveru).
ssh -oProxyCommand="ncat --proxy-type socks5 --proxy 127.0.0.1:9050" vasehostname.onion
(doménu si upravde dle toho, co jste dostal od toru). Tím dostanete shell.
ssh(1)
. Pro kopírování souborů nahraďte ssh
příkazem sftp
(pro interaktiví spojení) nebo scp
(kopírování souborů).
Pokud Vás bude něco týkající se nastavení Toru zajímat, odpovězte. Pokud to bude kolem SSH (a grafického spojení, port forwardingu, …), založte nové vlákno diskuse, protože tam na spojení Tor už nemá prakticky žádný vliv.
Někde bych měl mít pár řádků, které si můžete dát do konfigurace, abyste nemusel pšát to s ProxyCommand
. Možná je pošlu v odpovědi.
Dost se za to přimlouvám.
Tiskni
Sdílej: