Dětičky pod dozorem táty zkoušely hacknout tátův uzamčený počítač se Cinnamonem. Povedlo se jim to pouhým náhodným klikáním na virtuální klávesnici na obrazovce. Táta chybu nahlásil a je již opravena. Kliknutím na písmeno "ē" na virtuální klávesnici bylo možné shodit screensaver a tím obejít přihlašování.
Byla vydána nová stabilní verze 1.10.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Zdůrazněn je nový efektivnější formát repozitáře. Řešena je také bezpečnostní chyba CVE-2021-21261. Aktuálně lze z Flathubu, tj. centrálního repozitáře pro Flatpaky, nainstalovat 1 031 aplikací.
Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Řešení dotazu:
rsync --link-dest
, nebo rsync + btrfs snapshoty.
Co záloha, to adresář pojmenovaný podle data zálohy. Deduplikace pak probíhá buď pomocí hardlinků (proti předchozí záloze), nebo pomocí snapshotů (rsync aktualizuje zapisovatelný adresář a toho se pak udělá snapshot).
Pokud by někdo měl tip na dobrý nástroj pro odstraňování starých záloh, sem s ním prosím. Už několik let se chystám ho napsat. :)
dela deduplikaci na urovni filesystemu (!!! tedy dosahuje tehoz efektu tim, ze na fs zavisly neni a ma nejaky vlastni format ulozeni dat v adresarich, ale vysledkem je deduplikace v ramci repository - a dela to fakt hodne dobre! protoze jsem zkousel deduplikacni fs a byly s tim ruzne potize a ruzne podminky, ale tohle tim netrpi!),To právě deduplikace na úrovni filesystému není. To je aplikační úroveň, tedy o úroveň výš. Kdyby to bylo na úrovni filesystému, tak vidíš všechny zálohy rovnou bez jakýchkoliv zvláštních nástrojů a připojování.
Tohle je asi tak nejtypičtější možný příklad na snapshoty v Btrfs nebo ZFS. Přírůstkové, čitelné, ba dokonce i zapisovatelné, atomické, postupně „ředitelné“, jak plyne čas, atd.
Žádný program na přírůstkové zálohy neexistuje a nikdy neexistoval (navzdory četným fámám o opaku), protože takové zálohy z principu nejsou atomické. Aby byla záloha atomická v rámci nějaké adresářové (pod)struktury nebo celého filesystému, je potřeba mít snapshoty na úrovni fileystému, tedy kernelu.
Algořiťmus pro zálohování mezi dvěma filesystémy (ideálně geograficky oddělenými, jak jinak):
#!/bin/bash mv /.snapshots_root/root/ /.snapshots_root/root-old mv /media/data/.snapshots_root_backup/root/ /media/data/.snapshots_root_backup/root-old btrfs subvolume snapshot -r / /.snapshots_root/root && sync btrfs send -p /.snapshots_root/root-old/ /.snapshots_root/root | btrfs receive /media/data/.snapshots_root_backup/ btrfs subvolume delete /.snapshots_root/root-old/ btrfs subvolume delete /media/data/.snapshots_root_backup/root-olda do ted jsem ten snapshot pomocí rsnapshot posílal přírůstkově na NAS a docela spokojenost. Jen postupem času začal adresář na NASu narůstat víc než se mi líbí. Tak hledám variantu
Já si napsal bash skript co posílá btrfs snapshoty (send/receive) přes SSH. Je to navržené na to, aby se to spouštělo automaticky vždy v 23:59. Všechny snapshoty jsou na cílovém zařízení normálně přístupné. Tak třeba se to bude hodit.
#!/bin/bash ################# ### Nastavení ### ################# #Adresáře k zálohování cesta_mistni="/srv" adresare=("http" "mysql" "nextcloud") cesta_snapshoty="/srv/.backup_increment" cesta_vzdalena="/srv/backup/" historie="30" server="***.***.***.***" klic="/root/BackupKey" ############## ### Funkce ### ############## #Vytvoření snapshotu vytvor_snapshot() { btrfs subvolume snapshot -r "${cesta_mistni}/$1" "${cesta_snapshoty}/$1_$datum" if [ $? == 0 ]; then return 0 else return 1 fi } #Odeslání snapshotu odesli_snapshot() { if [ -d "${cesta_snapshoty}/$1" ] && [ ssh "backup@${server}" -i "$klic" "[ -d ${cesta_vzdalena}/$1/$1_${datum_vcera} ]" ]; then btrfs send -p "${cesta_snapshoty}/$1" "${cesta_snapshoty}/$1_$datum" | ssh "backup@$server" -i "$klic" "sudo btrfs receive \"${cesta_vzdalena}/$1\" && \ sudo btrfs property set -ts \"${cesta_vzdalena}/$1/$1_$datum\" ro false && \ sudo touch -d \"$datum_touch\" \"${cesta_vzdalena}/$1/$1_$datum\" && \ sudo btrfs property set -ts \"${cesta_vzdalena}/$1/$1_$datum\" ro true" if [ $? == 0 ]; then return 0 else return 1 fi else if ssh "backup@$server" -i "$klic" "[ ! -d ${cesta_vzdalena}/$1 ]" then ssh "backup@$server" -i "$klic" "mkdir ${cesta_vzdalena}/$1" fi btrfs send "${cesta_snapshoty}/$1_$datum" | ssh "backup@$server" -i "$klic" "sudo btrfs receive \"${cesta_vzdalena}/$1\" && \ sudo btrfs property set -ts \"${cesta_vzdalena}/$1/$1_$datum\" ro false && \ sudo touch -d \"$datum_touch\" \"${cesta_vzdalena}/$1/$1_$datum\" && \ sudo btrfs property set -ts \"${cesta_vzdalena}/$1/$1_$datum\" ro true" if [ $? == 0 ]; then return 0 else return 1 fi fi } #Smazání snapshotu smaz_snapshot() { if [ -d "${cesta_snapshoty}/${1}_${datum_vcera}" ]; then btrfs subvolume delete "${cesta_snapshoty}/${1}_${datum_vcera}" fi if [ $? == 0 ]; then return 0 else return 1 fi } #Přejmenování snapshotu prejmenuj_snapshot() { mv "${cesta_snapshoty}/$1_$datum" "${cesta_snapshoty}/$1" if [ $? == 0 ]; then return 0 else return 1 fi } #Smazání starých záloh smaz_stare() { ssh "backup@$server" -i "$klic" "find \"${cesta_vzdalena}/$1\" -maxdepth 1 -type d -mtime \"+$((historie-1))\" -exec sudo btrfs subvolume delete {} \;" } ############## ### SKRIPT ### ############## #Aktuální datum datum="$(date '+%Y-%m-%d')" datum_vcera="$(date '+%Y-%m-%d' -d 'yesterday')" datum_touch="$(date '+%Y-%m-%d %H:%M' -d 'today 23:59')" #Vytvoření snapshotů pododdílů for adresar in ${adresare[@]} do vytvor_snapshot $adresar done #Odeslání snapshotů do zálohovacího zařízení přes SSH for adresar in ${adresare[@]} do odesli_snapshot $adresar done ##Smazání minulých snapshotů pododdílů for adresar in ${adresare[@]} do smaz_snapshot $adresar done #Přejmenování posledních snapshotů for adresar in ${adresare[@]} do prejmenuj_snapshot $adresar done ##Smazání starých vzdálených záloh for adresar in ${adresare[@]} do smaz_stare $adresar done exit 0
Tiskni
Sdílej: