Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
NVIDIA DRIVER VERSION: 96.43.23\ Preco neprejdes na open-source ovladaca, ale chces uzavrete?
Nejde tam něco přidat do parametru spouštění, aby to rozlišení po volbě zaváděného OS neměniloAno, vid paremeter kernelu video.
git bisect
) a mělo by to vyjít na pár pokusů.
/etc/apt/sources.list
nastavit toto:
deb http://archive.debian.org/debian wheezy main deb http://archive.debian.org/debian-security wheezy/updates mainNV ovladače budeš muset nainstalovat zvlášť, v základní instalaci určitě nebudou.
apt-get install mesa-utils zase píše, že se nemůže připojit k zadaným repozitářům.Wheezy byl přesunut do archivu. Změn v /etc/apt/sources.lists URL zdrojů na http://archive.debian.org/, např. na
deb http://archive.debian.org/debian wheezy main contrib non-free
sudo apt update
Poté, co se mi podařilo dostat výše uvedenou informaci od glxinfo, je nyní jisté 3D akceleraci mi instalátor zajistí i s otevřeným ovladačem?Ano. Ale, moze byt vykonov slabsie, ne az taky komfort alebo moznosti konfiguracia. Vsetko zalezi od vyrobcu alebo reverzneho inzinierstva.
A pokud jde o znak | , tak předpokládám, že pokud následně nainstaluji českou lokalizaci (klávesnici), tak se snad mohu spolehnout, že ALT + W bude normálně fungovat jako v každém jiném Linuxovém OS ...To zalezi len od uzivatelskych nastaveni. Inac v konzole (setxkbmap cs alebo us), ale ak stlacis pravy alt a klavesu, tak s tym pravim altom pises akoby +- na en rozlozeni klavesnice. Mozes skusit nainstalovat novsi a novsi Debian, dokym to pojde. Ovladac zistis aky grafika pouziva cez lspci -v.
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation NV18 [GeForce4 MX 440 AGP 8x] (rev c1) (prog-if 00 [VGA controller]) Subsystem: CardExpert Technology Device 0427 Flags: bus master, 66MHz, medium devsel, latency 248, IRQ 11 Memory at ee000000 (32-bit, non-prefetchable) [size=16M] Memory at f0000000 (32-bit, prefetchable) [size=128M] [virtual] Expansion ROM at effe0000 [disabled] [size=128K] Capabilities: <access denied> Kernel driver in use: nvidia Kernel modules: nvidia_96, nouveau, nvidiafbA VIA obvody čipové sady atd.... Osobně bych to už zlikvidoval, proděláš na spotřebě majlant
proděláš na spotřebě majlantNevím jestli majlant, ale souhlasím, že výhodné to není. Pokud by koupil nějaký bazarový mini PC (kolem tisícovky), který by výkonem byl srovnatelný se starým PC, ale spotřebu by měl v průměru o 100W nižší, tak při ceně elektřiny 4 Kč/kWh a při používání 4 hod/denně a 365 dní v roce, to znamená úsporu 584 Kč/rok. Takže by se investice do bazarového mini PC za 2 roky vrátila. Pokud PC používá 8 hod/denně, tak se to vrátí už za rok.
Tiskni
Sdílej: