Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
NVIDIA DRIVER VERSION: 96.43.23\ Preco neprejdes na open-source ovladaca, ale chces uzavrete?
Nejde tam něco přidat do parametru spouštění, aby to rozlišení po volbě zaváděného OS neměniloAno, vid paremeter kernelu video.
git bisect
) a mělo by to vyjít na pár pokusů.
/etc/apt/sources.list
nastavit toto:
deb http://archive.debian.org/debian wheezy main deb http://archive.debian.org/debian-security wheezy/updates mainNV ovladače budeš muset nainstalovat zvlášť, v základní instalaci určitě nebudou.
apt-get install mesa-utils zase píše, že se nemůže připojit k zadaným repozitářům.Wheezy byl přesunut do archivu. Změn v /etc/apt/sources.lists URL zdrojů na http://archive.debian.org/, např. na
deb http://archive.debian.org/debian wheezy main contrib non-free
sudo apt update
Poté, co se mi podařilo dostat výše uvedenou informaci od glxinfo, je nyní jisté 3D akceleraci mi instalátor zajistí i s otevřeným ovladačem?Ano. Ale, moze byt vykonov slabsie, ne az taky komfort alebo moznosti konfiguracia. Vsetko zalezi od vyrobcu alebo reverzneho inzinierstva.
A pokud jde o znak | , tak předpokládám, že pokud následně nainstaluji českou lokalizaci (klávesnici), tak se snad mohu spolehnout, že ALT + W bude normálně fungovat jako v každém jiném Linuxovém OS ...To zalezi len od uzivatelskych nastaveni. Inac v konzole (setxkbmap cs alebo us), ale ak stlacis pravy alt a klavesu, tak s tym pravim altom pises akoby +- na en rozlozeni klavesnice. Mozes skusit nainstalovat novsi a novsi Debian, dokym to pojde. Ovladac zistis aky grafika pouziva cez lspci -v.
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation NV18 [GeForce4 MX 440 AGP 8x] (rev c1) (prog-if 00 [VGA controller]) Subsystem: CardExpert Technology Device 0427 Flags: bus master, 66MHz, medium devsel, latency 248, IRQ 11 Memory at ee000000 (32-bit, non-prefetchable) [size=16M] Memory at f0000000 (32-bit, prefetchable) [size=128M] [virtual] Expansion ROM at effe0000 [disabled] [size=128K] Capabilities: <access denied> Kernel driver in use: nvidia Kernel modules: nvidia_96, nouveau, nvidiafbA VIA obvody čipové sady atd.... Osobně bych to už zlikvidoval, proděláš na spotřebě majlant
proděláš na spotřebě majlantNevím jestli majlant, ale souhlasím, že výhodné to není. Pokud by koupil nějaký bazarový mini PC (kolem tisícovky), který by výkonem byl srovnatelný se starým PC, ale spotřebu by měl v průměru o 100W nižší, tak při ceně elektřiny 4 Kč/kWh a při používání 4 hod/denně a 365 dní v roce, to znamená úsporu 584 Kč/rok. Takže by se investice do bazarového mini PC za 2 roky vrátila. Pokud PC používá 8 hod/denně, tak se to vrátí už za rok.
Tiskni
Sdílej: