PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »ssh jehopocitac
nebo ssh pocitac.sit
a uživatelské jméno, port, proxy server a případně i hostname a další hodnoty se nastaví automaticky.
jehopocitac command
ssh domena.onion
.
Pokud nějaké příkazy zadáváš opakovaně, tak mi přijde lepší si na to udělat skript/alias/funkci, než spoléhat na to, že to bude v historii. Soubor s těmi skripty, aliasy či funkcemi se pak dá i snadno synchronizovat mezi počítači.
~/bin
, jeste zacinajici podtrzitkem, abych se mohl dvojim poklepanim na TAB pokochat, k cemu vsemu jsem se dokopal
Ale ne vsechny prikazy musim vykonavat tak bezne, aby mi stalo za to je skriptovat/aliasovat
Budiz pochvalena lenost, matka pokroku...
Kdybych ale mel na vsech masinach synchronizovanou BASH historii... !
Ale ne vsechny prikazy musim vykonavat tak bezne, aby mi stalo za to je skriptovat/aliasovat
Já to chápu, já taky některé věci lovím v historii a nedělám si na všechno skripty. Každý má tu hranici někde – pro mne se to láme asi zhruba tam, kde je potřeba spouštět stejný příkaz na více strojích, takže tenhle problém neřeším. Takový příkaz si pak rozdistribuuji přes sftp nebo rsync na všechny servery. Jinak to jsou dost výjimečné případy a tam prostě zkopíruji příkaz přes schránku.
.bash_history
mít dlouhou 10 000, ale všechno duplikovat ještě do dalšího souboru bez omezené velikosti) a na paměťové nároky Bashe to nebude mít vliv, jen místo pár desítek kilobajtů budeš synchronizovat pár megabajtů.
.bash_history
.
Spíše bych šel cestou udržování .bash_aliases
+ .ssh/config
a ty potom (např. přes rsync skript) distribuovat na ostatní stroje.
Tiskni
Sdílej: