Vývojáři Asahi Linuxu se na Twitteru pochlubili prvním trojúhelníkem zobrazeným pomocí open source ovladače pro Apple M1 GPU. Pracuje na něm Alyssa Rosenzweig z Collabory. Více na jejím blogu (1. část a 2. část). Zdrojové kódy jsou k dispozice na GitHubu.
V sobotu proběhla konference Online GodotCon 2021 vývojářů a uživatelů multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Zatím nesestříhaný videozáznam příspěvků je k dispozici na YouTube.
Deskreen byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o aplikaci umožňující používat libovolné zařízení s webovým prohlížečem jako druhou obrazovku, viz videoukázka. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPLv3.
Byla vydána nová verze 0.11.0 raw photo editoru Filmulator. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3. Ke stažení je také spustitelný balíček ve formátu AppImage.
Byla vydána nová verze 13.8 softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy a videi v příspěvku na blogu.
Otevřená certifikační autorita Let’s Encrypt v příspěvku na svém blogu představila své nové databázové servery. Hardware: 2U rack server Dell EMC PowerEdge R7525, CPU 2x AMD EPYC 7542, Memory 2TB 3200MT/s, Storage 24x 6.4TB Intel P4610 NVMe SSD. Software: OpenZFS a MariaDB s InnoDB.
Článek systemd pro vývojáře: lokální vývojové servery v systemd na MojeFedora.cz doporučuje vývojářům používání systemd k ovládání svých projektů pomocí "systemctl --user".
Vyšla nová verze souborového manažera Midnight Commander 4.8.26. Mezi hlavní novinky patří zachování obsahu příkazové řádky při přepínání panelů pomocí Ctrl+O, stíny okolo dialogových oken jako v Norton Commanderu a dalších (vytvořeno autorem zprávičky), podpora jakkoli dlouhých názvů souborů a spousta dalších drobnějších věcí.
Projekty Elasticsearch a Kibana změní s verzí 7.11 licenci. Už se nebude jednat o open source software. Důvodem změny licence byl spor se společností AWS (Amazon Web Services). AWS na změnu licence odpovídá vlastním forkem. Vycházet bude z verze 7.10 a zůstane pod open source licencí Apache.
Lidé ze společnosti Corellium se včera na Twitteru pochlubili screenshotem Ubuntu na Apple Siliconu aneb zprovoznili Ubuntu na počítači Apple s novým ARM procesorem M1. CTO jej už používá k vývoji ve svém herním křesle s 49 palcovým monitorem. Dnes byly na blogu Corellium publikovány detaily a pro případné zájemce i návod a obraz ke stažení. Upravili obraz Ubuntu pro Raspberry Pi.
*-fonts-scaled*
stejne tam nejsou moc pouzitelne fonty. V opere si nastav jakykoliv font (treba verdanu) ktery ma v zavorce jmeno vyrobce (ne xft) a vypni si v opere vyhlazovani. Melo by ti zobrazit neco ne moc hezkeho. Potom si vyber stejny font, ale zpristupneny pres xft. Pokud vysledek vypada stejne hrozne, budes si muset nakonfigurovat xft (mrkni na /etc/fonts/font.config
a najdes tam i varovani do ktereho souboru delat zmeny). Pak uz by mel vysledek vypadat trosicku lepe. Potom muzes zkusit prelozit znovu xft s podporou bytecodu a zapnout v xft pouzivani bytecode interpreteru a vypnout autohinter (kdyz nas jeste nemusi mrzet ty prastene patenty na cokoliv od toaletniho papiru po zobrazovani cehokoliv na obrazovce pocitace...). Vysledek (konkretne zrovna u verdany) by mel vypadat jeste lepe. A az se ti teprve bude zobrazovat pekne a ohintovane pismo, muzes teprve zapnout vyhlazovani. Tim se ti vyrovnaji i ty zuby. Pokud ale budes mit zapnute vyhlazovani a neohintovane pismo, bude vysledek rozmazany, usmudlany, ale stejne hnusny.
Jo a vyhlazovani se provadi volbou v opere, pro xft (systemove) se navic provadi ve font.config resp. jeji local nebo ~/ variante). Pokud mas navic LCD zobrazovadlo, muze pomoci subpixel decimation (akorat si musis pohrat s nastavenim aby to opravdu vypadalo lepe, ale ne ze to bude delat zretelne ,,duchy``).
Tiskni
Sdílej: