GNU poke dospěl po třech letech vývoje do verze 1.0. Jedná se o interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty. Přednáška věnovaná GNU poke na konferenci Kernel Recipes 2019.
Počet sad změn v OpenStreetMap dosáhl 100 milionů. Uživatel Lamine Ndiaye přidal budovy ve vesnici Nianiane v Senegalu.
Byla vydána nová stabilní verze 2.92 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
Společnost Framework představila svůj první produkt: Framework Laptop. Jedná se o modulární notebook, který bude možné "libovolně" konfigurovat, upgradovat a opravovat. Podrobnosti budou zveřejňovány postupně. V prodeji by měl být v létě [Hacker News].
Společnost Red Hat představila program "Red Hat Enterprise Linux (RHEL) for Open Source Infrastructure" aneb Red Hat Enterprise Linux zdarma pro open source projekty.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 190. sraz, který proběhne v pátek 26. února od 17:00 na Jitsi Meet.
Po open source ergonomickému trackballu (dnes Classic Trackball) a open source myši představila společnost Ploopy nový open source Nano Trackball (GitHub). Trackball bez tlačítek a kolečka. Pouze kulička.
Webový prohlížeč Brave lze vedle standardního prohlížení (Nové okno) a anonymního prohlížení (Nové soukromé okno) používat i pro anonymní prohlížení s využitím Toru (Nové soukromé okno přes Tor) a pro přistup k webům v doméně .onion. Nejnovější verze Brave řeší několik bezpečnostních chyb, kdy DNS dotazy místo do Toru směrovaly k poskytovateli DNS. Ten tak mohl zjistit, že uživatel chtěl přistupovat například k sejnfjrq6szgca7v.onion (debian.org).
Byla vydána nová verze 2021.1 průběžně aktualizované linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Kali Linux má nové webové stránky.
Multiplatformní open source počítačová hra Minetest byla vydána ve verzi 5.4.0. Přehled změn v changelogu. Jedná se o hru inspirovanou Minecraftem.
Tak jen pro úplnost pro ty, kdož uvažují o instalaci linuxu přes live CD.
Instalovat Knoppix (příp. jinou live-cd distribuci) na disk a tak snadno získat předkonfigurovaný Debian samozřejmě jde a není to tak úplně špatný nápad. Je pravda, že Knoppix na toto není primárně určen, ale ta nastavení, která vzniknou autodetekcí HW při startu CD a případně ta, která před instralací na disk uživatel změní v prostředí KDE se až na drobné výjimky uloží v nainstalovaném systému a to je právě výhoda oproti standartní instalaci - prakticky bez nastavování máte na disku nakonfigurovaný Debian.
*** Vsuvka: Pro ty, kterým by níže popisované problémy připadaly příliš časově náročné: Existuje minimálně jedna Live CD distribuce založená na Debianu a Knoppixu, která *je* přímo určená k instalaci na disk: Mepis na http://www.mepis.org. Údajně jeho instalcí vznikne zcela standardní ale předkonfigurovaný Debian - já to ovšem netestoval, ale až někdy příště budu instalovat desktopový Linux, právě tohle bych chtěl zkusit. Zatím jsem na něj četl jen samou chválu. ***
Já to tedy zatím z Knoppixe mám nainstalované na dvou počítačích a nestěžuju si. Ale pár mušek tu zpočátku bylo (Knoppix 3.1, 3.2):
1) Takto nainstalovaný Debian není úplně standartní díky tomu, že obsahuje balíčky, které "normální" Debian neobsahuje a to balíčky které zasahují do konfigurace. To pak zpočátku působí určité problémy se závislostmi při instalaci/upgrade balíčků ze standartních Debianích zdrojů.
2) Seznam zdrojů /etc/apt/sources.list obsahuje mnoho dost neobvyklých zdrojů balíčků, ze kterých některé už nemusí fungovat, jiné obsahují i balíčky pochybné kvality => opět problémy závislostí.
3) Uživatelé root a zejména knoppix mají v systému trochu neobvykle nastavená práva což by mohlo být i určitým bezpečnostním rizikem.
Všecno se to dá řešit, 1) a 2) se projeví teprv při pořebě upgrade nebo přidání/odebrání software a pak se to dá řešit nastavením standardních debianovských zdrojů v sources.list a důkladným "provětráním" nainstalovaných balíčků s řešením závislostí nejlépe v aptitude. Je dobré si zvolit k jaké verzi Debianu se chcete dobrat (testing nebo unstable, Knoppix vychází z unstable a od stable je příliš daleko) a buď upgrade celého systému (viz. Debian dokumentace) s tím, že kvůli závislostem bude třeba asi nejprve odinstalovat podstatnou část balíčků, tj. zejména těch co obsahují slovo knoppix v názvu a těch které mají konflikty v závislostech při pokusu o nainstalování toho co chcete přidat/updatovat, nebo postupným řešením problémů se závislostmi při jednotlivých instalacích. Po několika instalacích nových balíčků ze standartních zdrojů se problémy se závislostmi dostanou do normálu. Navíc je možné, že u novějších verzí Knoppixu už je to lepší, já kdysi instaloval z disků verze 3.1 a 3.2.
Ad 3) jsem řešil samozřejmě vytvořením hesla uživatelů root a knoppix a vytvořením nového uživatele. Uživatele knoppix jsem odstranil, ale až když už jsem si byl jistý, že z jeho uživatelského konta nebudu už chtít kopírovat žádná nastavení.
Uff! Tak to jsem s tou délkou příspěvku trochu přehnal...
Tiskni
Sdílej: