Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Datum vydání úterý 25. května 2021 23:50:46 Konec platnosti pondělí 23. srpna 2021 23:50:46
Řešení dotazu:
Je to dost trapne, ze kluci ze zdejsiho portalu neumi nahodit cron a renew certu. To je fakt sila. Sorry jako.
Naopak by bylo velmi trapné, kdyby v roce 2021 (!) používali cron. Dnes se tahle věc jmenuje systemd timer.
Jinak bych ještě poznamenal, že správná rotace LetsEncrypt certifikátů je překvapivě netriviální problém. Jsou dvě možnosti:
s/dnů/hodin/
, pokud správce ví, co dělá.)Inu tak; skoro nikdy to není jenom nějaký systemd timer a skoro vždy to chce nějakou extra úvahu k tomu.
(Jo a samozřejmě ta rotace musí být implementovaná tak, aby (kvůli nově vydaným certifikátům) dokázala správně fungovat pro každý klíč+certifikát zvlášť. Je dobré mít možnost kdykoliv „bez obav“ přidat další certifikáty…)
Z tohoto hlediska jsou pak všechna ta hujerská tvrzení anonymů, že někdo zapomněl na to či ono, s největší pravděpodobností mimo mísu.
Ať tak nebo tak, je dobré nezapomenout.
Díky za vysvětlení :)
Tak ono to visí na vlásku a na niti, dá se říct, protože kód (jestli si to správně pamatuju z různých blogpostů) cca od roku 2006 skoro nikdo nevyvíjí, kromě nouzových zásahů typu captcha proti vytapetování diskusí. To je dobrých 15 let.
Dnes by stačilo, kdyby se nějaký aktivní občan-udavač začal pídit po GDPR, cookies a dalších věcech, a celý tento webový skanzen by bohužel zanikl. Bohužel, protože — kam bych potom chodil trollovat???
Otázka je, co je klasické.
Rozumně častá změna certifikátů mi připadá v konečném důsledku jako mnohem menší oser, protože správce přiměje dát dohromady nějaký trvale udržitelný a 100% automatický systém rotace certifikátů a k nim příslušných TLSA záznamů.
S ročními (nebo dvouletými nebo jakými) certifikáty od „klasických“ autorit se stává, že se nic automatizovaně neřeší, protože si správce řekne: No a co, no tak budu mít jednou za rok/dva trochu manuální práce, a co má být; beztak to nemám jak testovat. Takový přístup je pak ovšem překvapivě náchylný k chybám. Neplatnost TLSA a/nebo dokonce neplatnost samotných certifikátů se už přihodila „větším“ webům než ABCLinuxu.
Častá rotace certifikátů se sice asi tak v prvních třech případech nepovede, někde je bug, musí se v tom zas a zas manuálně vrtat, ale potom je roky příjemný klid.
Nezbývá než doufat, že jednoho dne přijde 100% bezúdržbový mechanismus podobný dnssec-policy
u BINDu (plus k tomu auto-dnssec "maintain"
pro stejnou zónu v jiném pohledu, která má sdílet klíče vytvořené pomocí dnssec-policy
) také do oblasti X509 certifikátů a LetsEncrypt. Je lepší, když to naimplementuje někdo jednou a pořádně, než aby to každý admin sám různě bastlil.
S ročními (nebo dvouletými nebo jakými) certifikáty od „klasických“ autorit se stává, že se nic automatizovaně neřeší, protože si správce řekne: No a co, no tak budu mít jednou za rok/dva trochu manuální práce, a co má být; beztak to nemám jak testovat.
Nebo si to ani neřekne. Spíš je to tak, že ve chvíli, kdy už mu ten certifikát vypršel, je potřeba rychle vyřešit výměnu a není čas dávat dohromady systematické řešení. Jakmile krize pomine, je spousta času na to udělat to pořádně, ale nejdřív je potřeba se podívat na jiné věci, které jsou urgentní. A tak to jde celý rok, dokud není potřeba zase co nejrychleji vyměnit certifikát, který právě vypršel nebo za chvíli vyprší…
Tiskni
Sdílej: