abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:11 | IT novinky

    Open source router Turris Omnia NG Wired je v prodeji. Jedná se o Turris Omnia NG bez Wi-Fi. Je připraven pro zamontování do racku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 11:44 | Pozvánky

    Sníh roztál a roztávají i bastlíři. Žene se na nás celá řada konferencí a seminářů technického rázu. Zajímá vás, jaké? Pak se připojte k 60. Virtuální Bastlírně, tedy k veřejné diskuzi bastlířů, techniků, učitelů i vědců. Jako vždy přijde na přetřes spousta novinek ze světa hardwaru, softwaru i bizáru. Na začátek lze očekávat hardwarová témata, tedy například nový KiCAD 10, nové akcelerátory LLM s nízkou spotřebou, nejvíce fosforeskující

    … více »
    bkralik | Komentářů: 1
    dnes 11:22 | Zajímavý článek

    IuRe (Iuridicum Remedium) v rámci programu Digitální svobody zveřejnila analýzu dopadů a efektivity systémů ověřování věku v digitálním prostoru, která srovnává implementace ověřování věku v Austrálii, Velké Británii a Evropské unii.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Multiplatformní emulátor terminálu Ghostty byl vydán ve verzi 1.3 (𝕏, Mastodon). Přehled novinek a vylepšení v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14.4 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 23:22 | Nová verze

    Databáze DuckDB (Wikipedie) byla vydána ve verzi 1.5.0. S kódovým názvem Variegata (husice rajská). Přináší řadu vylepšení, včetně nového ergonomičtějšího CLI klienta nebo podporu pro typ VARIANT a vestavěný typ GEOMETRY.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | Zajímavý software

    V pátek 6. a sobotu 7. března proběhl v pražském sídle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Hackathon veřejné správy 7.1. Publikovány byly vytvořené aplikace. V kategorii projektů rozvíjených z krajského kola zvítězil tým „Mackokládi“. Čtyři středoškoláci ze Dvora Králové uspěli s aplikací KompaZ. Jde o digitálního průvodce, který pomůže s rychlou a srozumitelnou orientací v životních i krizových situacích „krok za krokem“. Aplikace

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 13:33 | Nová verze

    QGIS, svobodný desktopový GIS, byl vydán v nové hlavní verzi 4.0. Změny zahrnují několik nových analytických a editačních funkcí, rozšíření podpory 3D, více možností úprav uživatelského rozhraní či mnoho dalších zlepšení použitelnosti. Řada 3.44 má aktualizace plánovány do září.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Komunita

    Dan Blanchard vydal knihovnu pro Python chardet v nové verzi 7.0.0. S novou verzí byla knihovna přelicencována z LGPL na MIT. Souhlasili s tím všichni přispěvatelé? Dan Blanchard souhlasy vůbec neřešil. Zaúkoloval umělou inteligenci (Claude), aby knihovnu zcela přepsala a výslovně jí nařídil, aby nepoužila žádný LGPL kód. Dan Blanchard tvrdí, že se jedná o clean room design. Protistrana argumentuje, že umělá inteligence byla trénována

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    8.3. 18:44 | Komunita

    Andy Nguyen si na svou herní konzoli PlayStation 5 (PS5) pomocí exploitu Byepervisor nainstaloval Linux (Ubuntu). V Linuxu si spustil Steam a PS5 tak proměnil v Steam Machine. Na PS5 může hrát hry, které jsou vydané pouze pro PC a jsou na Steamu [Tom's Hardware].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (16%)
     (6%)
     (0%)
     (11%)
     (29%)
     (2%)
     (5%)
     (2%)
     (13%)
     (25%)
    Celkem 1048 hlasů
     Komentářů: 25, poslední 3.2. 19:50
    Rozcestník

    Dotaz: Ubuntu - kosmeticke vady (chybi ikona NetworkManager a mizi ukazatel mysi)

    24.1.2023 11:45 ok2zar | skóre: 19
    Ubuntu - kosmeticke vady (chybi ikona NetworkManager a mizi ukazatel mysi)
    Přečteno: 412×
    Ahoj,

    mam dotaz na dve kosmeticke vady u aktualniho Ubuntu na desktopu. Mam tu jeden starsi laptop, kde ma majitel aktualni ubuntu, ale ma to dve vady na krase.

    1 - Laptop ma dotykovy display a kdyz se zacne pouzivat, tak pak po nejake dobe zmizi ukazatel mysi. Proste to zabali, nekam zaleze a az do restartu display managera nekde v koutku trucuje. Ma nekdo napad, jak "resnout mys", aby nebylo treba restartovat DM? Idealne jak predejit takovemu chovani?

    2 - Po zmene jmen sitovejch karet na stary, kdy se wifina nejmenuje $(random-name) ale WLAN0 stavkuje Network manager. Teda takto - stavkuje jeho graficka nastavna, coz se projevi tak, ze zmizne ikona "sítě", takze si clovek nezobrazi seznam wifi siti a nemuze se tak pripojit. Ale v shelu pres nmcli to ovladat jde a kdyz jsem zmenil device name v "ulozenych spojenich", tak se to pripoji, ukaze se ikonka a pak normalne i dalsi site. Ja si matne pamatuju, ze se nekde povolovalo, ktera zarizeni ma NetworkManager obsluhovat, ale nikde jsem nic nedohledal a navic on to obsluhuje, jen v GUI to nejak dela blbiny.

    Hele diky za napady, ja se budto ptal googlu spatne nebo to nikdo neresil, ale reseni na tyto "zavady" jsem nenasel.

    Odpovědi

    24.1.2023 12:30 z_sk | skóre: 34 | blog: analyzy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - kosmeticke vady (chybi ikona NetworkManager a mizi ukazatel mysi)
    K bodu c. 1:
    xdotool | grep mouse
    debian.plus@protonmail.com
    24.1.2023 13:14 Vtipnéř | skóre: 39 | blog: Vtipnéřův blog | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - kosmeticke vady (chybi ikona NetworkManager a mizi ukazatel mysi)
    Mně výjimečně přestane fungovat myš na notebooku, pomůže sudo modprobe -r psmouse a pak sudo modprobe psmouse. Ale zjisti si, jaký modul používáš (lsmod|grep mouse).

    K bodu 2: u mě na notebooku s ArchLinuxem běží program nm-applet, který zobrazuje ikonku v panelu, pokud je to v Ubuntu podobně, tak ho zkus znovu spustit, případně restart NetworkManageru.

    Jirka
    Opening Windows is better than washing them. Clearing Windows (e.g. erasing or deleting) is even much better.
    k3dAR avatar 25.1.2023 16:40 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - kosmeticke vady (chybi ikona NetworkManager a mizi ukazatel mysi)
    ad 1. pred casem na jednom NB s dGPU ATI FireGL mi mizel kurzor po resume ze sleepu, "vyresil" sem to pouzitim nastroje "unclutter" kterej primarne slouzi k tomu ze schova kurzor po zvolene dobe a zobrazi pri pohybu mysi, pokud v tvem pripade zmizi jen kurzor, ale naslepo mys vidis ze nekde macka(s) levou, tak tohle by to mohlo vyresit...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    k3dAR avatar 25.1.2023 16:44 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - kosmeticke vady (chybi ikona NetworkManager a mizi ukazatel mysi)
    ad 2. kdyz prejmenujes device name ve vsech ulozenych, dovoli to pripojit k nove wifi + ulozi ji + po restartu ikonka zustane?
    nevim o jine moznosti specifikovat jaka dev se (ne)ma ovladat pres NetworkManager nez v minulosti jeji nakonfigurovani v /etc/network/interfaces, dnes(a v *buntu) v /etc/netplan/neco.yaml (tu si nejsem jist zda jde specifikovat ktere ano/ne nebo jen vse/nic) - obra pripady ale v defaultu nechavali vse na NM...
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    26.1.2023 12:04 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - kosmeticke vady (chybi ikona NetworkManager a mizi ukazatel mysi)
    A to je přesně ten důvod, proč jsem přešel na macOS.
    Tyto starosti, kdy se člověk bojí, co se po instalaci aktualizací zase rozbije nebo nerozbije a co bude muset zase ladit a ručně lepit, tímto odpadají.
    Provozuji spoustu Linux serverů (Ubuntu) a pokud tam není grafické prostředí, tak vše šlape. Ale ta grafická "udělátka" prostě zlobí. Ubuntu není vhodné pro potřeby 100% funkčního desktopu (pro potřeby admina) a fakt mě nebaví něco někde restartovat, protože to přestalo (bůh ví proč) chodit. Ano, mohu trávit čas dohledáváním a troubleshootingem, ale já potřebuju primárně pracovat a né řešit, proč mi zase nefunguje lopata.
    Ubuntu zmar a již nikdy více.

    Petr
    k3dAR avatar 26.1.2023 13:18 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - kosmeticke vady (chybi ikona NetworkManager a mizi ukazatel mysi)
    kecy... https://www.google.com/search?q="apple"+"macos"+"network+not+working"

    tobe mozna graficka "udelatka" zlobi, ale neni to rozhodne pravidlo, ja takove problemy nemam nejmin 10let, aktualizace nic nerozbijou a (Xfce) Desktop mi beha v pohode ;-)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.