Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 103 (pdf), HackSpace 40 (pdf), Wireframe 47 (pdf) a Hello World 15 (pdf).
Google na svém blogu věnovaném AI představil nový hlasový kodek Lyra. Kvalitou je kodek Lyra s datovým tokem 3 kbps srovnatelný s kodekem Opus s datovým tokem 8 kbps.
Po šestnácti měsících byla vydána nová verze 2.3 a krátce na to opravná verze 2.3.1 open source nástroje OnionShare pro přenos souborů, hostování webů a chatování přes Tor. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Pro Linux je OnionShare k dispozici také ve formátech Flatpak a Snap.
Bola vydaná nová verzia komunitnej distribúcie Mageia 8, ktorá je priamym nasledovníkom niekdajšej Mandrake/Mandrivy. Prináša podporu pre architektúru ARM, novšie prostredie GNOME 3.38.3 a KDE Plasma 20.12.0 a prechod na Python 3. Viac info sa dozviete v poznámkach k vydaniu, ináč Mageia je plne lokalizovaná do národných jazykov a poskytuje tak ako klasické aj živé inštalačné obrazy.
GNU poke dospěl po třech letech vývoje do verze 1.0. Jedná se o interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty. Přednáška věnovaná GNU poke na konferenci Kernel Recipes 2019.
Počet sad změn v OpenStreetMap dosáhl 100 milionů. Uživatel Lamine Ndiaye přidal budovy ve vesnici Nianiane v Senegalu.
Byla vydána nová stabilní verze 2.92 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
Společnost Framework představila svůj první produkt: Framework Laptop. Jedná se o modulární notebook, který bude možné "libovolně" konfigurovat, upgradovat a opravovat. Podrobnosti budou zveřejňovány postupně. V prodeji by měl být v létě [Hacker News].
Společnost Red Hat představila program "Red Hat Enterprise Linux (RHEL) for Open Source Infrastructure" aneb Red Hat Enterprise Linux zdarma pro open source projekty.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 190. sraz, který proběhne v pátek 26. února od 17:00 na Jitsi Meet.
automaticky přihlásil na roota?
A co tak duleziteho delate, ze se musite prihlasovat jako root?! I kdyz pracujete sam, zalozte si normalni ucet a na ten se treba automaticky prihlasujte, prava roota na nic bezneho nepotrebujete.
Bohuzel ted nemuzu najit nejaky faq vysvetlujici, proc prihlasovani se jako root neni dobry napad.
> byl položen dotaz na určitou věc a očekávána výstižná odpověďAle to si pleteš ABCLinuxu s placenou helpline!!! Tady to takhle nefunguje. Nedostaneš jenom suchou odpověď, ale taky Ti odborníci řeknou, co děláš špatně. Tenhle server se snaží naučit začátečníky správně používat Unix! A Ty bys měl být taky rád, že jsme Ti řekli, že to není dobrý nápad a zamyslet se nad tím. Míto toho jenom slepě používáš špatné návyky z jiných (a v probíraném ohledu i špatných) systémů. Petr Krčmář
Btw, na woknech (XP) je uživatel standardně jako user a může prd. Když mu dáš práva Power User, tak může všechno, krom čtení cizích souborů a když je Administrátor, může úplně všechno.
Tom
Tak tak,
kdyz jsem odpovidal na ten uplne prvni prispevek, tak jsem myslel ze je to nejaky zacatecnik, ktery nevi co a jak. Ale koukam ze takovych je vic. Opravdu by me zajimalo, co na tech pocitacich delaji, kam musi porad zapisovat, ze jim nestaci se na chvili su-ckovat a zase se odhlasit.
Ja to mam zarizene tak, ze jako root mam v promptu cervene napsano root, mam vypnute vsechny aliasy co pouzivam jako normalni user a naopak mam nastavene
cp="cp -i" mv="mv -i" rm="rm -i"To proto, aby se mi s tim pracovalo co nejblbeji a abych tedy jako root delal jen nutne veci. Blahove jsem si myslel, ze nejaky takovy postup je v unixu samozrejmosti... Obavam se, ze pokud se novi uzivatele linuxu budou chovat jako ti nahore, bude to v Linuxu za chvili vypadat uplne stejne jako ve Windows, ne-li hur.
Perlicka na zaver: I v instalacni prirucce Windows 2000 Professional se pise, ze z duvodu bezpecnosti se nedoporucuje na beznou praci pouzivat ucet Administrator (a to zmena identity ve Win2k je slozitejsi nez v Linuxu).
Michal
Tiskni
Sdílej: