abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 24.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 24.7 je Thriving Tiger. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Bezpečnostní upozornění

    Binarly REsearch upozorňuje na bezpečnostní problém PKFail (YouTube) v ekosystému UEFI. Stovky modelů zařízení používají pro Secure Boot testovací Platform Key vygenerovaný American Megatrends International (AMI) a jeho privátní část byla při úniku dat prozrazena. Do milionů zařízení (seznam v pdf) po celém světě tak útočníci mohou do Secure Bootu vložit podepsaný malware. Otestovat firmware si lze na stránce pk.fail. Ukázka PoC na Linuxu na Windows na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 02:22 | Nová verze

    Mobilní operační systém /e/OS (Wikipedie) založený na Androidu / LineageOS, ale bez aplikací a služeb od Googlu, byl vydán ve verzi 2.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je rodičovská kontrola.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:22 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila vyhledávač SearchGPT propojující OpenAI modely umělé inteligence a informace z webů v reálném čase. Zatím jako prototyp pro vybrané uživatele. Zapsat se lze do pořadníku čekatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Distribuce Linux Mint 22 „Wilma“ byla vydána. Je založená na Ubuntu 24.04 LTS, ale s desktopovým prostředím Cinnamon (aktuálně verze 6.2), příp. MATE nebo Xfce, balíkem aplikací XApp, integrací balíčků Flatpak a dalšími změnami. Více v přehledu novinekpoznámkách k vydání.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    25.7. 17:44 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.7. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Vypíchnout lze podporu rozšíření v Lua.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 17:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.80.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:11 | IT novinky

    Apple oznámil, že v beta verzi spustil své Apple Maps na webu. Podporován je také webový prohlížeč Chrome. Ne však na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    25.7. 13:11 | IT novinky

    Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 65 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 710. Ze Slovenska 246.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: uživatelské účty v praxi

    28.11.2003 13:53 jardak
    uživatelské účty v praxi
    Přečteno: 266×
    Mám jednoduchý dotaz:

    pokud je server, na kterém běží např. Samba, FTP, POP3, MySQL a další, vytváří se pro každého uživatele jeden uživatelský účet, nebo se vytváří zvlášť účty pro každého uživatele a službu? Jde mi o to, zda je možné nastavit přístup ke každé službě s jiným heslem, popřípadě uživatelským jménem i když jde o jednu a tu samou osobu.

    Díky za každou odpověď

    JardaK.

    Odpovědi

    28.11.2003 14:02 Martin Kysela | skóre: 18 | blog: The Martin Kysela's Blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše uživatelé v Linuxu v praxi
    Nevim, jestli jsem otázku pochopil správně. Ale pokud ano, tak jde jen o rozdělení práv na využívání služeb mezi skupiny. Tj. vytvořim skupinu "ftp", do níž zařadím uživatele, kteří k FTP mají mít přístup, atd. Nic složitého.

    // Martin Kysela
    // Martin Kysela
    28.11.2003 14:04 jardak
    Rozbalit Rozbalit vše uživatelé v Linuxu v praxi
    dobře, ale co když chci, aby se k ftp přistupovalo pod jiným heslem, než k např. poště přes POP3; musím vytvořit dva uživatelské účty?
    28.11.2003 14:16 Martin Kysela | skóre: 18 | blog: The Martin Kysela's Blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše uživatelé v Linuxu v praxi
    Nejsem si úplně jistý, jestli mluvíme o tom samém. Ale pokud to chápu správně - máte několik uživatelů a chcete, aby přistupovali k jedné službě pod jedním heslem a k jiné službě pod jiným heslem. OK. V tom případě by bylo asi nejjednodušší vytvořit skupinu "ftp" a skupinu "mail". Uživatel nebude implicitně v žádné z nich, ale ke skupině bude přiřazeno heslo, které tomu konkrétnímu uživateli sdělíte. A on se pak může do této skupiny dočasně přihlásit a využívat jejích služeb.

    Ale stejně nevim, jestli mluvíme o tom samém... :-)

    // Martin Kysela
    // Martin Kysela
    28.11.2003 14:29 jardak
    Rozbalit Rozbalit vše uživatelé v Linuxu v praxi
    asi se špatně vyjadřuji :-) jde mi o zjištění, jak se v praxi nastavují uživatelské účty pro několik osob, pokud je na serveru spuštěno více služeb, které se využívají přes heslo. Nechci aby skupina osob používala společné heslo pro určitou službu. Zkrátka: používá se v praxi jedno uživatelské jméno a heslo pro jednu osobu pro více služeb, nebo má každá osoba několik uživatelských jmen a hesel? Cítím to tak, že je bezpečnější mít více hesel, protože když mi někdo odhalí jedno heslo (např. pro poštu), tak stále ještě nezná heslo např. do ftp. ???? JardaK.
    28.11.2003 14:45 burlog
    Rozbalit Rozbalit vše uživatelé v Linuxu v praxi
    Jestli vam dobre rozumim, tak jde o to zajistit jednomu uzivateli pristup na FTP/POP/... a to pod jednim heslem. Jinemu uzivateli pristup k tem samym(jen nekterym) ale pod jinym heslem? To je prece zajisteno pouhym pridanim uzivale do system, ne? A pokud mu sluzbu chcete vzit, tak to udelate v configuraku te ktere konkretni sluzby.
    Pokud nechcete mit uzivatele v systemu a prece jen jim poskytovat sluzby, pak se to dela pres tzv. virtualni uzivatele. Ty si ale dela kazda sluzba(program) jinak. Vam nezbyva nez to nejak dat dohromady. Nebo pouzit vyhod PAM modulu.
    Vyse napsane plati pro sitove sluzby. Pro lokalni pohyb po systemu se da vyuzit vyse zminenych skupin.
    28.11.2003 14:54 jardak
    Rozbalit Rozbalit vše uživatelé v Linuxu v praxi
    to právě nechci. :-( 1) osoba A: přistupuje k FTP pod heslem H1, k POP3 pod heslem H2 a k Sambě pod heslem H3 2) osoba B: přistupuje k FTP pod heslem H4, k POP3 pod heslem H5 a k Sambě pod heslem H6 atd... Pro jednoduchost není nutné, aby se osoba A přihlašovala k FTP jako A1 a k Sambě jako A2. Může mít vždy stejné uživatelské jméno (ale jiné heslo). je to jasné ??? :-) Díky. JardaK.
    28.11.2003 15:08 burlog
    Rozbalit Rozbalit vše uživatelé v Linuxu v praxi
    Pak jsou dve moznosti, bud PAM a nastavit si to jak je treba, nebo virtualni uzivatele tam je ma kazda sluzba kde chce a jak chce. Ale to ta sluzba musi podporovat.
    Mimochodem Samba ma hesla uzivatelu v souboru smbpasswd, ktery nemusi nutne odpovidat systemovemu passwd.
    28.11.2003 15:09 Martin Kysela | skóre: 18 | blog: The Martin Kysela's Blog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše uživatelé v Linuxu v praxi
    // Martin Kysela
    28.11.2003 16:26 Beda
    Rozbalit Rozbalit vše uživatelé v Linuxu v praxi
    dve kouzelna sluvka. pam a ldap.

    a nekolik dalsich kouzelnych slov pro google: "slapd quickstart" "pam ldap howto site:openldap.org"

    a pokud se ti nebude zdat vykon ldap serveru, kterej ma access list >64k a o datech uz radsi nemluvim, tak na klientech pouzit/nastavit nscd a nsswitch.conf
    1.12.2003 14:32 jardak
    Rozbalit Rozbalit vše uživatelé v Linuxu v praxi
    Díky všem za odpovědi (spokojenost). JardaK.
    1.12.2003 23:02 Marek Chowaniok | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše uživatelé v Linuxu v praxi
    Muzete jednoduse vysvetlit jaky je rozdil mezi pam a ldap? Dik
    1.12.2003 23:44 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše uživatelé v Linuxu v praxi
    PAM a LDAP jsou dvě úplně různé věci. Stačí? ;-) PAM (Pluggable Authentication Modules) je autentizační framework, umožňující aplikacím neřešit si autentizaci uživatelů nějak po svém, ale požádat o ni PAM. Takže metody a politiky se implementují pro PAM a pak je lze využít, resp. jsou vnuceny všem aplikacím, které PAM používají. LDAP (Lightweight Directory Access Protocol) je v podstatě hierarchická databáze + protokol, resp. v užším smyslu jen ten protokol.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.