Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Aby stínění správně fungovalo, tak musí být oba konce zapojeny na šasi koncových zařízení. Proto jsou stíněné konektory navrženy tak, že jejich tělo je spojeno s šasi zařízení. Nezapojením obou konců se účinnost stínění sníží, protože to například na nízkých frekvencích nebude potlačovat rušení magnetickým polem. Velký rozdíl potenciálů a případné zemní smyčky jsou znamením poruchy nebo špatného návrhu. Tady může pomoci odpojení jedné strany od země (tj. stínění je připojeno na šasi, ale šasi není připojeno na zem). Což nemusí být prakticky realizovatelné, nebo v rozporu s předpisy z pohledu ochrany proti úrazu el. proudem. Připojením stínění v jednom bodě někde na vodovod (či jiný náhodný kus kovu) se spíš uškodí než pomůže. Pro vysokofrekvenční rušení takové spojení prakticky neexistuje a nízkofrekvenční je hlavně v magnetickém poli, takže opět smůla. Navíc se do kabelu zatáhne rušení běhající po vodovodu.To si trochu protiřečíš, ne? Pokud uzemním stíněný kabel na obou stranách, vznikne přece rozdíl potenciálů mezi jednotlivými uzemněnými body, to znamená možnost příjmu rušení.
Zapojení stíněného datového kabelu
V případě instalace stíněných datových kabelů (FTP, STP, ISTP) je důležité kvalitně připevnit stínění z
datového kabelu (k tomuto účelu je v datovém kabelu pro kvalitní přizemnění především určen zemnící drát)
a správně přizemnit v datovém rozvaděči. Na druhé straně datového kabelu, v datové zásuvce, v žádném
případě nezemnit stínění k napájecí soustavě 230V/50Hz. V datové zásuvce je stínění (stínící drát, fólie,
opletení) důležité správně zakončit a zapojit na zemnění stíněných keystonů nebo stínění datové zásuvky.
Tady může pomoci odpojení jedné strany od země (tj. stínění je připojeno na šasi, ale šasi není připojeno na zem).Někde jsem viděl, že se to připojuje přes kondík. Vysokofrekvenční rušení projde do země, ale potenciály se přes to nevyrovnávají. Chápu, že to je dražší, ale s dnešními cenami optických media konvertorů / běžně dostupných routerů a switchů se SFP(+) porty bych asi v případě takového problému uvažoval o optice.
UTP není stíněný kabel.
Tiskni
Sdílej: