Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Aby stínění správně fungovalo, tak musí být oba konce zapojeny na šasi koncových zařízení. Proto jsou stíněné konektory navrženy tak, že jejich tělo je spojeno s šasi zařízení. Nezapojením obou konců se účinnost stínění sníží, protože to například na nízkých frekvencích nebude potlačovat rušení magnetickým polem. Velký rozdíl potenciálů a případné zemní smyčky jsou znamením poruchy nebo špatného návrhu. Tady může pomoci odpojení jedné strany od země (tj. stínění je připojeno na šasi, ale šasi není připojeno na zem). Což nemusí být prakticky realizovatelné, nebo v rozporu s předpisy z pohledu ochrany proti úrazu el. proudem. Připojením stínění v jednom bodě někde na vodovod (či jiný náhodný kus kovu) se spíš uškodí než pomůže. Pro vysokofrekvenční rušení takové spojení prakticky neexistuje a nízkofrekvenční je hlavně v magnetickém poli, takže opět smůla. Navíc se do kabelu zatáhne rušení běhající po vodovodu.To si trochu protiřečíš, ne? Pokud uzemním stíněný kabel na obou stranách, vznikne přece rozdíl potenciálů mezi jednotlivými uzemněnými body, to znamená možnost příjmu rušení.
Zapojení stíněného datového kabelu
V případě instalace stíněných datových kabelů (FTP, STP, ISTP) je důležité kvalitně připevnit stínění z
datového kabelu (k tomuto účelu je v datovém kabelu pro kvalitní přizemnění především určen zemnící drát)
a správně přizemnit v datovém rozvaděči. Na druhé straně datového kabelu, v datové zásuvce, v žádném
případě nezemnit stínění k napájecí soustavě 230V/50Hz. V datové zásuvce je stínění (stínící drát, fólie,
opletení) důležité správně zakončit a zapojit na zemnění stíněných keystonů nebo stínění datové zásuvky.
Tady může pomoci odpojení jedné strany od země (tj. stínění je připojeno na šasi, ale šasi není připojeno na zem).Někde jsem viděl, že se to připojuje přes kondík. Vysokofrekvenční rušení projde do země, ale potenciály se přes to nevyrovnávají. Chápu, že to je dražší, ale s dnešními cenami optických media konvertorů / běžně dostupných routerů a switchů se SFP(+) porty bych asi v případě takového problému uvažoval o optice.
UTP není stíněný kabel.
Tiskni
Sdílej: