Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Aby stínění správně fungovalo, tak musí být oba konce zapojeny na šasi koncových zařízení. Proto jsou stíněné konektory navrženy tak, že jejich tělo je spojeno s šasi zařízení. Nezapojením obou konců se účinnost stínění sníží, protože to například na nízkých frekvencích nebude potlačovat rušení magnetickým polem. Velký rozdíl potenciálů a případné zemní smyčky jsou znamením poruchy nebo špatného návrhu. Tady může pomoci odpojení jedné strany od země (tj. stínění je připojeno na šasi, ale šasi není připojeno na zem). Což nemusí být prakticky realizovatelné, nebo v rozporu s předpisy z pohledu ochrany proti úrazu el. proudem. Připojením stínění v jednom bodě někde na vodovod (či jiný náhodný kus kovu) se spíš uškodí než pomůže. Pro vysokofrekvenční rušení takové spojení prakticky neexistuje a nízkofrekvenční je hlavně v magnetickém poli, takže opět smůla. Navíc se do kabelu zatáhne rušení běhající po vodovodu.To si trochu protiřečíš, ne? Pokud uzemním stíněný kabel na obou stranách, vznikne přece rozdíl potenciálů mezi jednotlivými uzemněnými body, to znamená možnost příjmu rušení.
Zapojení stíněného datového kabelu
V případě instalace stíněných datových kabelů (FTP, STP, ISTP) je důležité kvalitně připevnit stínění z
datového kabelu (k tomuto účelu je v datovém kabelu pro kvalitní přizemnění především určen zemnící drát)
a správně přizemnit v datovém rozvaděči. Na druhé straně datového kabelu, v datové zásuvce, v žádném
případě nezemnit stínění k napájecí soustavě 230V/50Hz. V datové zásuvce je stínění (stínící drát, fólie,
opletení) důležité správně zakončit a zapojit na zemnění stíněných keystonů nebo stínění datové zásuvky.
Tady může pomoci odpojení jedné strany od země (tj. stínění je připojeno na šasi, ale šasi není připojeno na zem).Někde jsem viděl, že se to připojuje přes kondík. Vysokofrekvenční rušení projde do země, ale potenciály se přes to nevyrovnávají. Chápu, že to je dražší, ale s dnešními cenami optických media konvertorů / běžně dostupných routerů a switchů se SFP(+) porty bych asi v případě takového problému uvažoval o optice.
UTP není stíněný kabel.
Tiskni Sdílej: