Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Passfrázi je nutno zadat ještě před zavedením bootloaderu.
Achilles a jeho pata. A jasně, každý admin při každém bootu každé z 10000+ mašin půjde rád zadat „procházecí větu“ pro nějaké lubrikační-GELI. To aby si na to na všechny ty vzdálené konzole udělal nějaký společný skript, co? Který tam pak to heslo pošle skrz 128b AES :-P s předvídatelným klíčem. Ach jo.
Geli nemá v Linuxu technickou alternativu.
To opravdu nemá. Nic tak špatného jako GELI současný Linux snad už vůbec nenabízí. LUKS2 FTW.
Jak již bylo zmíněno GELI umožňuje kompletní zašifrování celého disku, vč. /boot zatímco LUKS potřebuje mít /boot neencryptovaný.LUKS to nepotrebuje. Potrebuješ nejaký zavádzač na médiu ktorý vie (a je ochotný) spustiť priamo Firmware počítača. Ten je v prípade UEFI na EFI partícii, a v prípade emulácie BIOSu je na začiatku MBR. Ten zavádzač sa postará o zvyšok. Kľudne si aj vypýta prístup do TPM za účelom ... Dokáže si GELI sám odomknúť zakryptovaný disk, alebo tam musíš zadávať nejaké heslo aby mal čím odomknúť disk? Nielen v Linuxe sa to dá zautomatizovať, bez nutnosti zadávať voľačo pri štarte.
Na linuxu,resp. LUKS decryptuje partitions až po naloadovaní kernelu a initramfs (dm-crypt/LUKS). Tedy není součástí bootloaderu (GRUBU).Ako som spomínal, tak Grub má v sebe moduly na LUKS a TPM. Takže si sám vie sám odkryptovať disk bez akejkoľvek interakcie s užívateľom. Mám to otestované a funkčné. To že si kernel resetne tento odomknutý prístup a odomyká to druhý krát je síce pravda, ale bezpredmetná keďže initrd si to vie tiež sám odomknúť s pomocou TPM.
V pripade, ze admin neni totalni vypatlanec, tak si to udela tak, aby se to muselo zadavat jen pri coldstartu.Passfrázi je nutno zadat ještě před zavedením bootloaderu.Achilles a jeho pata. A jasně, každý admin při každém bootu každé z 10000+ mašin půjde rád zadat „procházecí větu“ pro nějaké lubrikační-GELI. To aby si na to na všechny ty vzdálené konzole udělal nějaký společný skript, co? Který tam pak to heslo pošle skrz 128b AES :-P s předvídatelným klíčem. Ach jo.
Tiskni
Sdílej: