Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Zdá se, že už vůbec ničemu nerozumim... Mám následující problém:
V jednom počítači mám 2 síťové karty, eth0 a eth1. Obě dvě jsou funkční, alespoň samostatně. Když nastavim eht0 ip na 192.168.1.2 a eth1 na 192.168.1.3 (maska 255.255.255.0) tak funguje ale jenom eth0 a to na obou ip adresách, tzn 192.168.1.2 i 192.168.1.3!!!
Obě síťovky jsou dle výpisu ifconfig "UP" a maj každá svou IP adresu. Ta "nefunkční" po pokusu o připojení přes toto rozhraní vykazuje pár (asi 10-20) přijatých packetů, odeslané žádné. V žádném logu žádná chybová hláška, kde může bejt chyba?
To že funguje jenom jedna a na obou adresách je empiricky ověřeno. Taky si to naprosto nedovedu vysvětlit...
Dvě síťovky ve stejný síti ve stejnym PC jsou proto, že zatim žádná jiná síť neexistuje. V dohledný době by tenhle počítač měl sloužit jako router do internetu, proto ty dvě síťovky, ale zatim mi slouží jenom jako server na vývoj php aplikací.
Nicméně to, že to neni standartní situace, by ještě nemělo znamenat, že to nebude fungovat, ne? Jde mi prostě jenom o to, abych sem se mohl k tomuhle "serveru" připojit přes obě dvě síťovky
Směrování nemám zprovozněno žádný, to je pravda. Funguje mi ale zároveň například ppp a eth0, takže na to, abych měl dvě na sobě nezávyslé rozhraní(tzn. nepotřebuju se z vnitřní síťe dostat ven skrz ppp) směrování přece nepotřebuju, ne?
Hlavně je to principiálně blbě.
192.168.1.2/255.255.255.0 a 192.168.1.3/255.255.255.0 je obojí ze stejného IP subnetu a dost dobře nejde to mít na dvou různých eth zařízeních a čekat jakékoliv smysluplné chování.
Řešení problému: použít adresy z různých subnetů
Podrobnější popis řešení: není k dispozici, pokud nevíme, co se od toho čeká
Ano, tohle mě taky napadlo, že by mohl bejt problém s tím, že je to obojí stejná síť, na druhou stranu jsem si řekl, že neznám důvod, proč by to takhle nemohlo fungovat. Můžete mi tedy někdo prosím podrobně vysvětlit, proč to nejde?
Díky. Tohle zní logicky. Jenom bych předpokládal, že si automaticky vybere tu, ve který je zrovna zastrčenej kabel
Vybere si tu, která najela jako první. Zkuste ty síťovky obě shodit a pak nahodit v pořadí eth1 a eth0. Pak bude komunikovat jen přes eth1.
Když vypnete rp_filter, v zásadě vytvoříte simplexní hub
Nejde to proto, protože když najede eht0, jádro si vytvoří v routovací tabulce záznam typu:
192.168.1.0/24 dev eth0 proto kernel scope link src 192.168.1.2
Vytvori se (interni) routovaci zaznam pro celou sit 192.168.1.0/24, ktery se uz NEZMENI pri najizdeni eth1. Cili jadro bude vsechno pro tuto sit routovat vzdy jen pres eth0. Prichozi provoz z eth1 vam zahodi rp_filter a i kdybyste jej vypnul, odpoved stejne odejde na eth0.
Díky všem za vysvětlení, proč to takhle nejde
Až bude druhá síť, tak to nastavim, do tý doby prostě jednu síťovku "vypnu".
Tiskni
Sdílej: