Indické firmě Airtel byla údajně minulý rok odcizena databáze 2,5 milionu uživatelů. Firma to popírala. Nyní se na veřejnost dostala rozlouskaná databáze hesel 42 000 uživatelů. Z toho 18 000 uživatelů má stejné heslo Airtel@123. Zajímavá diskuse je i na Twitteru @S0ufi4n3.
Altar I je nová nízkoprofilová bezdrátová mechanická klávesnice od Electronic Materials Office. Uvnitř běží open source firmware ZMK. Cena ani dostupnost zatím nebyly stanoveny.
The Document Foundation oznámila vydání nové major verze 7.4 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs) nebo také na Youtube a PeerTube.
Zranitelnost CVE-2022-38392: Některé pevné disky s rychlostí 5 400 ot./min., dodávané s noteboocích přibližně v roce 2005, je možné zničit písní Rhythm Nation od Janet Jackson (na vlastní nebezpečí).
LinuxDays 2022 nebudou: "Důvodů je několik: stále nejistá koronavirová situace, několikanásobně vyšší ceny a nižší počty návštěvníků na konferencích obecně. Pokud vám chybí setkání nejen s linuxovými lidmi, přijeďte na zářijový OpenAlt, který pořádají naši kamarádi v Brně."
Balík aplikací KDE Gear byl aktualizován v rámci pravidelného srpnového vydání. Namátkou textový editor KWrite/Kate má nově funkci více kurzorů, Filelight zobrazuje využití kapacity úložišť v přepracovaném rozhraní, Kalendar podporuje také kontakty nebo KDE Itinerary umí načítat čárové kódy.
Byla vydána nová major verze 5.1.0 svobodného programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a na YouTube. Ke stažení je také balíček ve formátu appimage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Čínská distribuce Deepin byla v dosavadních vydáních založená na Debianu (dříve Ubuntu) a přidávala především vlastní desktopové prostředí. To se mění s chystaným vydáním v23, s nímž se distribuce osamostatňuje a přidává vlastní balíčkovací systém Linglong či transakční systémové aktualizace.
Martijn Braam na svém blogu rozepsal, proč odešel z PINE64 stojící za telefony PinePhone: "Nesouhlasil jsem s koncem komunitních edicí. Dnes se PinePhone dodává pouze s distribucí Manjaro. PINE64 se tak stará pouze o Manjaro a vývojáře Manjara nezajímají jiné distribuce. Toto už není komunita, která naslouchá vývojářům softwaru. Jako zástupce postmarketOS nemám žádný důvod, abych byl přímo zapojen do PINE64, pokud jediné, na čem záleží, jsou názory Manjara."
LCARS Desktop Environment, zkráceně lcarsde, je desktopové prostředí přinášející na linuxový desktop rozhraní LCARS ze Star Treku. Představení na YouTube na kanálu Chris Titus Tech. Autorem prostředí je Andreas Tennert
Zdá se, že už vůbec ničemu nerozumim... Mám následující problém:
V jednom počítači mám 2 síťové karty, eth0 a eth1. Obě dvě jsou funkční, alespoň samostatně. Když nastavim eht0 ip na 192.168.1.2 a eth1 na 192.168.1.3 (maska 255.255.255.0) tak funguje ale jenom eth0 a to na obou ip adresách, tzn 192.168.1.2 i 192.168.1.3!!!
Obě síťovky jsou dle výpisu ifconfig "UP" a maj každá svou IP adresu. Ta "nefunkční" po pokusu o připojení přes toto rozhraní vykazuje pár (asi 10-20) přijatých packetů, odeslané žádné. V žádném logu žádná chybová hláška, kde může bejt chyba?
To že funguje jenom jedna a na obou adresách je empiricky ověřeno. Taky si to naprosto nedovedu vysvětlit...
Dvě síťovky ve stejný síti ve stejnym PC jsou proto, že zatim žádná jiná síť neexistuje. V dohledný době by tenhle počítač měl sloužit jako router do internetu, proto ty dvě síťovky, ale zatim mi slouží jenom jako server na vývoj php aplikací.
Nicméně to, že to neni standartní situace, by ještě nemělo znamenat, že to nebude fungovat, ne? Jde mi prostě jenom o to, abych sem se mohl k tomuhle "serveru" připojit přes obě dvě síťovky
Směrování nemám zprovozněno žádný, to je pravda. Funguje mi ale zároveň například ppp a eth0, takže na to, abych měl dvě na sobě nezávyslé rozhraní(tzn. nepotřebuju se z vnitřní síťe dostat ven skrz ppp) směrování přece nepotřebuju, ne?
Hlavně je to principiálně blbě.
192.168.1.2/255.255.255.0 a 192.168.1.3/255.255.255.0 je obojí ze stejného IP subnetu a dost dobře nejde to mít na dvou různých eth zařízeních a čekat jakékoliv smysluplné chování.
Řešení problému: použít adresy z různých subnetů
Podrobnější popis řešení: není k dispozici, pokud nevíme, co se od toho čeká
Ano, tohle mě taky napadlo, že by mohl bejt problém s tím, že je to obojí stejná síť, na druhou stranu jsem si řekl, že neznám důvod, proč by to takhle nemohlo fungovat. Můžete mi tedy někdo prosím podrobně vysvětlit, proč to nejde?
Díky. Tohle zní logicky. Jenom bych předpokládal, že si automaticky vybere tu, ve který je zrovna zastrčenej kabel
Vybere si tu, která najela jako první. Zkuste ty síťovky obě shodit a pak nahodit v pořadí eth1 a eth0. Pak bude komunikovat jen přes eth1.
Když vypnete rp_filter, v zásadě vytvoříte simplexní hub
Nejde to proto, protože když najede eht0, jádro si vytvoří v routovací tabulce záznam typu:
192.168.1.0/24 dev eth0 proto kernel scope link src 192.168.1.2
Vytvori se (interni) routovaci zaznam pro celou sit 192.168.1.0/24, ktery se uz NEZMENI pri najizdeni eth1. Cili jadro bude vsechno pro tuto sit routovat vzdy jen pres eth0. Prichozi provoz z eth1 vam zahodi rp_filter a i kdybyste jej vypnul, odpoved stejne odejde na eth0.
Díky všem za vysvětlení, proč to takhle nejde
Až bude druhá síť, tak to nastavim, do tý doby prostě jednu síťovku "vypnu".
Tiskni
Sdílej: