MojeFedora.cz informuje co nového přinese Fedora Workstation 34. Většinu uživatelů praští do očí přepracované GNOME 40, ale další důležité změny se dějí i pod povrchem. Wayland na grafických kartách Nvidia, Pipewire jako hlavní zvukový subsystém, Fedora Toolbox s RHEL, Flatpaky ve Fedoře s inkrementálními aktualizacemi.
Byla vydána verze 4.4 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Kódové označení Rao bylo vybráno na počest profesora K. R. Raa za práci na DCT (diskrétní kosinová transformace).
Český LibreOffice tým aktualizoval příručku LibreOffice Calc na verzi 7.0. Kniha je určena pro uživatele tabulkového procesoru LibreOffice Calc. Pokrývá hlavní oblasti programu Calc, včetně zadávání, úprav a formátování dat, funkcí a vzorců pro výpočty nad daty, statistické analýzy, kontingenčních tabulek a hledání řešení pro potřeby analýz, databázových funkcí pro nastavení, ukládání a filtrování dat, široké škály 2D a 3D grafů,
… více »Jamie Zawinski na apríla vydal XScreenSaver (Wikipedie) ve verzi 6.00. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v changelogu. Proběhlo refaktorování kódu. Démon xscreensaver byl rozdělen na tři programy: xscreensaver, xscreensaver-gfx a xscreensaver-auth.
Byla vydána verze 2.3.0 kryptografického softwaru GnuPG (GNU Privacy Guard), tj. svobodné implementace OpenPGP. Jedná se o první veřejnou verzi z vývojové větve 2.3. Stabilní bude až verze 2.4.0. Z novinek lze zdůraznit podporu TPM (Trusted Platform Module) 2.0 aneb soukromé klíče lze chránit pomocí tohoto kryptoprocesoru. Více v příspěvku na blogu.
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) prodává v aukci 0,42337268 jednotek virtuální měny bitcoin (BTC). Nejnižší podání bylo 544 632,00 Kč. Aukce končí dnes v 15:00.
Firma IBM oznámila vydání překladače jazyka COBOL pro Linux na architektuře x86, verze 1.1. Podporované distribuce jsou RHEL aspoň 7.8 a Ubuntu LTS aspoň 16.04. Jak upozorňuje The Register, je to zřejmě pro běh stávajícího softwaru v „hybridním cloudu“ IBM a migrace mezi Linuxem, AIX a z/OS.
Byla vydána verze 2021.1 integrovaného vývojového prostředí IntelliJ IDEA (Wikipedie). Představení novinek na YouTube. Instalovat lze také ze Snapcraftu.
Microsoft oznámil, že nabízí vlastní distribuci OpenJDK (Open Java Development Kit). Ke stažení je také balíček pro Linux. Po změnách v licencování LTS verzí přímo od Oraclu vzniklo hned několik distribucí OpenJDK.
V únoru Google představil nový hlasový kodek Lyra s datovým tokem 3kbps. Včera na GitHubu zveřejnil příslušné zdrojové kódy. K dispozici jsou pod licencí Apache 2.0.
chci se zeptat, jestli je mozne nejakym zpusoben zvysit rychlost sitove aplikace.
Mame ve firme informacni system, jehoz objem dat se stale zvysuje a jiz jsme tesne pod 1GB. Pracujemeli s timto objemem dat na siti (100Mbps), stava se pro nas pomalu system nepouzitelny. Odezvy ktere pred 2 roky trvaly 2 vteriny, nyni trvaji kolem minuty.
Exprimentuji se Sambou a pokousim se nejakym zpusobem ladit vykon, ale zadne znatedlne zmeny jsem nedoashl.
Pripadne bych byl i pro koupi nejakeho zeleza, ale nenapada me, co by vykon podstatne zvysilo a nestalo pul milionu.
Mel by nekdo z vas nejaky tip?
Funguje to tak ze cele programove vybaveni je na tom jednom PC a uzivatelum se instaluje jen jekesi rozhrani pro spousteni. Nevim presne do jeake miry se prenaseji data po siti. Cely program musi byt sdilen do site se vsemi pravy. Rekl bych, ze userum se instaluji pouze knihovny pro beh VFP6 (podle zkusensti s wine), jinak exe soubor kterym se program spousti je jen jeden sdileny vsem. Ti ho spousteji pres zastupce na plose.
Tusim, ze problem je v tom, ze klient musi prochazet sdileny diskovy prostor, kde jsou ty obri soubory po siti, coz neni takova rychlost jako primo na hdd.
Tiskni
Sdílej: