abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 21:55 | Nová verze

    Byl vydán Fedora Asahi Remix 40, tj. linuxová distribuce pro Apple Silicon vycházející z Fedora Linuxu 40.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 20:22 | IT novinky

    Představena byla služba Raspberry Pi Connect usnadňující vzdálený grafický přístup k vašim Raspberry Pi z webového prohlížeče. Odkudkoli. Zdarma. Zatím v beta verzi. Detaily v dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:55 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.2 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    včera 18:55 | IT novinky

    Dnešním dnem lze již také v Česku nakupovat na Google Store (telefony a sluchátka Google Pixel).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 18:33 | IT novinky

    Apple představil (keynote) iPad Pro s čipem Apple M4, předělaný iPad Air ve dvou velikostech a nový Apple Pencil Pro.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 17:11 | Nová verze

    Richard Biener oznámil vydání verze 14.1 (14.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 14. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | Komunita

    Free Software Foundation zveřejnila ocenění Free Software Awards za rok 2023. Vybráni byli Bruno Haible za dlouhodobé příspěvky a správu knihovny Gnulib, nováček Nick Logozzo za front-end Parabolic pro yt-dlp a tým Mission logiciels libres francouzského státu za nasazování svobodného softwaru do praxe.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    včera 13:11 | IT novinky

    Před 10 lety Microsoft dokončil akvizici divize mobilních telefonů společnosti Nokia a pod značkou Microsoft Mobile ji zanedlouho pohřbil.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 21:33 | Komunita

    Fedora 40 release party v Praze proběhne v pátek 17. května od 18:30 v prostorách společnosti Etnetera Core na adrese Jankovcova 1037/49, Praha 7. Součástí bude program kratších přednášek o novinkách ve Fedoře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    6.5. 21:11 | IT novinky

    Stack Overflow se dohodl s OpenAI o zpřístupnění obsahu Stack Overflow pro vylepšení OpenAI AI modelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (63%)
     (7%)
     (14%)
     (16%)
    Celkem 139 hlasů
     Komentářů: 10, poslední dnes 17:35
    Rozcestník

    Dotaz: SLACKWARE - kde sehnat balicky

    28.2.2004 19:10 JUR
    SLACKWARE - kde sehnat balicky
    Přečteno: 278×
    Ahoj pouzivam Fedoru a chtel bych prejit na nejakou jinou distribuci o neco rychlejsi a taky co se tyce rucni konfigurace pomoci konfiguraku prehlednejsi a mozna taky bych proste chtel zkusit neco jineho. Tak se divam po jinych distrech. Libi se mi Slackware a GENTOO. Slack je muj nejvetsi favorit. Dival jsem se po dostupnosti balicku pro nej. Docela mne vadi, ze vetsina projektu nabizi jiz vytvorene balicky pro Debian, Redhat,Madrake,Suse, ale pro Slack ne.. Jak tedy muzu dohrat do Slacka program? Jedine kompilaci a prevodem traba z RPM? Ja bych ale chtel, aby ten zkompilovany program se po instalaci zapsal do databaze a sel pak zase v pohode odinstalovat,ci updatovat. Napr. COREL PHOTOPAINT nabizi balicky pouze pro REDHAT, Debian.

    Jak funguje treba prevod z rpm do Slacku? Kdyz pouziju SWARET jak pak dokaze aktualizovat takhle nahranej program z RPM? Prominte za muj newbie dotaz. Ale moc tomu balickovacimu systemu ve Slacku nerozumim.

    Diky

    JUR

    Odpovědi

    28.2.2004 19:39 klingger
    Rozbalit Rozbalit vše SLACKWARE - kde sehnat balicky
    Pre slack asi najlepsi zdroj balickov je http://www.linuxpackages.net. Balicky prevedene z rpm pomocou rpm2tgz sa zapisu aj do databazy, takze je mozne ich aj odinstalovat, a pri kompilacii je mozne pouzit program checkinstall (configure, make a miesto make install, pouzit checkinstall) ktory vytvori balicek tgz. SWARET (aspon pokial viem) nepracuje s rpm vobec, rpm sa na tgz prevedie vyssie zmienenym prikazom "rpm2tgz meno.rpm", tgz balicek potom staci nainstalovat prikazom "installpkg meno.tgz".
    28.2.2004 19:53 Ondrej Prokop
    Rozbalit Rozbalit vše SLACKWARE - kde sehnat balicky
    Na Slackware jsem presel cca pred pul rokem, do te doby jsem pouzival Mandrake, nebo SuSE. Vse jsem nastavoval pomoci klikacich nastroju a Linuxu jsem zas tak moc nerozumel.Vzdy jsem rikal ze kompilovat programy nikdy nebudu. Dnes jedu na Slackware jsem velmi spokojeny a protoze Slackware je klasicka Linuxova distribuce tak jsem se o Linuxu hodne naucil a zjistil jsem ze konfigurace Slackware vubec neni tezka. Balicky beru bud z contribu (novejsi verze), nebo na www.linuxpackages.net, pripadne kompiluji s pomoci checkinstall - vytvari .tgz balicky pro snadnou instalaci/odinstalaci a vubec to neni nic sloziteho. System updatuji pomoci swaret. To ze balickovaci system Slackware neumi zavislosti (pomoci Swaret volitelne samozrejme umi) beru jako vyhodu, protoze u dnesnich distribucich se rpm zavislosti zvrhly do stavu ze vse je zavisle na vsem. Na Slackware si nejvice cenim rychlost (obdivuhodne jak jine distribuce dokazou byt pomale i kdyz je to porad Linux) a cistotu v souborovem systemu. Jinak s dostupnosti balicku pro Slackware nemam problem napr. KDE 3.2 mel Slackware mezi prvnimi u jinych programu se predpoklada ze si je zkompilujete sam - a jeste jednou zduraznuji - neni to nic sloziteho, i kdyz jsem pred pulrokem tvrdil opak. Drazim palce.

    S pozdravem

    Ondrej Prokop
    28.2.2004 20:20 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše SLACKWARE - kde sehnat balicky
    Pěkně se to poslouchá...a když je to navíc pravda, je to ještě lepší....;-)

    Já používám pouze checkinstall, který považuju za jeden z nejpřínosnějších programů, které znám. Swaret má podle mě už móóóc pravomocí, což se mi nelíbí. Své soubory chci znát osobně.;-)

    --vo
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    29.2.2004 00:13 JUR
    Rozbalit Rozbalit vše SLACKWARE - kde sehnat balicky
    OK ... diky moc za info ja si taky pod Fedorou musim spoustu veci kompilovat, protoze napriklad Simple Instant Messanger -- balicky existujou jen pro RH 9, kdyz se ho pokusim nainstalit, tak to rve, ze neexistuje nejakej lib soubor z knihovny krb5, ktera uz ve Fedore neni a byla v RH 9. Tak sem musel to kompilovat ze zdrojaku a tedka to slape. Nejvice mne na Fedore stve, ze kdyz jsem si chtel treba odinstalovat Mozillu(standardni v distru), tak bych musel odinstalovat i OpenOffice. Coz nepochopim.

    Doporucujete tedy pouzivat SWARET nebo ne? Popripade, kdyz si neco zkompiluju, tak to do SWARETU uz nezapisu?

    Jeste jednou diky za nazory
    29.2.2004 08:21 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše SLACKWARE - kde sehnat balicky
    Nevím co vám na Fedoře vadí ?

    Ta blbost s mozillou a OO je nesmysl já nemám na fedoře balíčky s mozillou nainstalované a OO tam mám z balíčku od fedory a ty balíčky od mozilly šli uplně normálně odinstalovat rpm -e mozilla.....

    PS. Jak si je skoušel odinstalovat ?

    Dále skrz rychlost že by jedna distribuce byla rychlejší než druhá je nesmysl.

    Rychlost ovlivnují pro jaký CPU je ta distribuce přeložená a co všechno tam běží za služby. Takže pokud to chcete zrychlit tak pozastavovat nepoužívané služby a přeložit si vlastní jádro + knihovny a další balíčky přímo pro váš CPU :-)
    29.2.2004 11:59 Eerine
    Rozbalit Rozbalit vše SLACKWARE - kde sehnat balicky
    "Dále skrz rychlost že by jedna distribuce byla rychlejší než druhá je nesmysl" - no není ;-)
    1) formát souborového systému - pokud chcete žurnálový, Fedora vám nabídne jenom ext3, který je pomalejší než např. reiser nebo xfs (viz benchmarky na netu)
    2) balíčky nejsou přeloženy pro jeden konkrétní typ CPU, ale pro architekturu, takže neplést (Fedora pro nejnižší arch i386)
    3) jaké volby pro volitelné vlastnosti byly použity pro kompilaci toho konkrétního programu/balíčku - z vlastní zkušenosti vím o co může být pomalejší GNOME, když člověk ponechá výchozí volby.
    4) Fedora neobsahuje originální, ale opatchované jádro, které se může projevit na výkonu a stabilitě systému (často i negativně)

    Jasně, že se dá celkovou překompilací a dalšími úpravami dostat na výkon jiné distribuce, ale proč by to člověk proboha dělal ? Od toho tu ty další přeci jsou ;-)
    Nejlepší je ale zkušenost z praxe. Měl jsem na stejném stroji nainstalované RH 9.0, Fedoru 1, Debian 3.0, MDK 9.2 a Slackware 9.1. Samozřejmě jsem povypínal všechny služby, přeložil a nainstaloval jádro ušité na míru a stejně jsem zaznamenal nejrychlejší odezvy u Slacka. A u toho jsem taky zatím zůstal.

    29.2.2004 12:16 Ondrej Prokop
    Rozbalit Rozbalit vše SLACKWARE - kde sehnat balicky
    SWARET je dobry pro aktualizaci systemu, staci jen zadat swaret --update + swaret --upgrade - samozrejme mate moznost rucne volit ktere baliky se vam aktualizuji a ktere ne, popripade to delat automaticky. Pro instalaci balicku je uplne jedno jestli zadate swaret --install , nebo installpkg , vyhodou swaretu pri instalaci je ze vam balik najde a stahne i kdyz neznate jeho cele jmeno. Swaret samozrejme pracuje i s baliky, ktere jste vytvoril pomoci checkinstall

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.