GitHub změnil výchozí kompresi u automaticky generovaných .tar.gz archivů a tím změnil jejich hashe. I když GitHub u těchto automaticky generovaných archivů negarantuje stejné hashe, celá řada projektů s tím počítá a proto nastaly problémy. GitHub se dočasně vrátil k původní kompresi.
Byla vydána nová verze 0.54 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Z novinek vývojáři zdůrazňují podporu procesorů ARM na Linuxu. Unvanquished lze instalovat také z Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.19 svobodné náhrady proprietárních BIOSů a UEFI coreboot (Wikipedie). Na seznamu podporovaných desek přibylo 16 desek. Odstraněno bylo 30 desek.
Do 23. ledna bylo možné připomínkovat Akt o kybernetické odolnosti – nová pravidla kybernetické bezpečnosti pro digitální produkty a podpůrné služby, novou iniciativu Evropské komise. Na možná nebezpečí pro open source upozornila Open Source Initiative nebo Eclipse Foundation.
Vyšla nová verze 10.7 desktopového prostředí Budgie. Zatím stále vychází z GNOME, ale nově používá např. vlastní backend nabídky a spouštěče aplikací. Vůbec přepracovaná nabídka také nyní podporuje přepínání hybridních GPU nebo možnost nastavení osobní uživatelské nabídky,…
Závažná zranitelnost ohrožuje více než 100 modelů tiskáren Lexmark (pdf). Společnost Lexmark vydala bezpečnostní záplatu firmwaru. Opravovaná zranitelnost může vést ke vzdálenému spuštění libovolného kódu (CVSSv3 9.0).
Byla vydána nová major verze 2.0.0 toolkitu SQLAlchemy (Wikipedie) přinášejícího do programovacího jazyka Python podporu SQL (Structured Query Language) a ORM (Object–relational mapping). Detaily v přehledu novinek a v průvodci migrací.
Byla vydána verze 1.67.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 23.1 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense od této verze postavený na FreeBSD místo HardenedBSD. Kódový název OPNsense 23.1 je Quintessential Quail. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report 2022, ve kterém upozorňuje na zajímavá data spojená s doménou .CZ. Na konci roku 2022 bylo evidováno celkem 1 463 116 domén. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 17 193 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v listopadu (23 581) a nejméně pak v červenci (13 199). Na rozdíl od předchozích let byl poprvé v historii zaznamenán propad v počtu domén zabezpečených
… více »No a pokud neco lepsiho, tak SoundBlaster PCI 128 (rozumna cena/vykon) asi za 650 Kc.
Ahoj Peter
GRAFIKA: NVidia GeForceX * OpenGL 2x rychlejsi nez W98 * v Alzasoftu napr. Manli GF2MX 32MB za 1536,-
ZVUKOVKA: SoundblasterLive5+1 * chip emu10k1 (audioprocesor 8-) ) * pro efekty a hry * v Alzasoftu za 1292,-
ZOTRIX Nightingale5+1 * chip CMI8738-6CH, optika in, out * pro hudbymilovne * v Alzasoftu za 1268,-
Osobni dobrou zkusenost mam s dvema zminenymi vyrobky.O SBLive5.1 zde vysel clanek...
OldFrog.
Peter
Zeptám se tedy jinak. Mám takový zálusk na SoundBlaster 128. Co mi k ní jste schopni říct? Stojí to za to, nebo ne. Upozorňuji vás ale, že nemám v úmyslu si k tomu pořizovat žádnou repro soustavu za 10 000, a mám v úmyslu na tom přehrávat muziku a možná sem tam nějákou tu hru (ale jelikož jich Tučňák zas až tak moc nemá, tak to s těma hrama nebude tak horké - Windowsy momentálně od neděle nemám a v příštích několika týdnech až letech ani neuvažuju o jejich instalaci a v krajním případě (patrně po výměně hardwaru) mám v úmyslu pustit si čas od času nějáký ten film. Takže žádná audio/video střižna se nekoná...
A rozmýšlejte rychle - v pátek (to jest zítra) to jdu kupovat... (pokud to budou mít na pultě
Peter
Pod RH7.3 absolutně žádné problémy (teda, skoro žádné -- neví někdo jak donutit xawtv k řeči? Z televize mám pořád grotesku. Už jsem zkoušel kde co, zesilovat, mrknul jsem jestli není někde něco zákeřně ztlumeného a tak, ale... nic Ještě mě napadá, že mám možná špatně zasunutý kabel
. Linux to najel ani brvou nehnul a prostě a jednoduše začal hrát -- kéž by to tak bylo pokaždé.
Takže přidám ještě svůj názor na tuhle legrácku. Poměrně dobrá zvukovka za rozumnou cenu. Pro běžné použití (na rozumných deskách... i když ta moje deska už taky není žadná mladice, skoro bych řekl, že z ní začíná být taková matróna to není nerozumná volba. Ještě jsem na tom sice neslyšel žádnou hru ani nic podobného, ale podle toho co na tom teď poslouchám (Oldfield, Apocalyptica, apod...) k ní nemám po zvukové stránce žádné zvláštní výhrady...
(ale že jsem ukecaný, co?
SB128 jsem pouzival cca dva roky. Pak jsem presel na SBlive 1024. Celou dobu hraju pres zesik a patnactilitrovy tripasmovy bedny. Rozdil je fakt znat - Live je na tom o poznani lip ve vejskach a basech. S MP3 o bitrate 128kbps to nepoznas. Na 256 to uz je znat a pri 320 kbps (nebo cistym audiu) je rozdil strasnej. Kdyz jsem k tem 15L bednam dal subwoofer tak ten rozdil byl jeste vyraznejsi . Nicmene v praci mam litrovy plastaky s SB128 a taky ziju (vzhledem ke kvalitam beden :| 128 opravdu staci). S xawtv - 128 i 1024 jedu pres alsu a xawtv funguje bez problemu. Nevim jak to mas udelane v RH (sam mam slackware), ale xawtv by melo hrat i bez alsy. Mrkni se na draty a napis vic podrobnosti.
Tiskni
Sdílej: