V kryptografické knihovně OpenSSL byly nalezeny a ve verzích 3.0.5 a 1.1.1q opraveny bezpečnostní chyby CVE-2022-2274 a CVE-2022-2097. Závažnější z nich CVE-2022-2274 v implementaci RSA na X86_64 s AVX512IFMA se týká pouze větve 3.0. Zneužit ji lze k RCE, tj. vzdálenému spuštění kódu.
Evropský parlament schválil Akt o digitálních službách (Digital Services Act (DSA)) a Akt o digitálních trzích (Digital Markets Act (DMA)). Oba akty mají za cíl řešit společenské a hospodářské dopady technologického průmyslu tím, že stanoví jasné normy pro fungování a poskytování služeb v EU v souladu se základními evropskými právy a hodnotami.
Bylo spuštěno PINE64 EU. Notebook Pinebook, telefon PinePhone, hodinky PineTime nebo páječku Pinecil lze koupit s 2letou zárukou a 14denní lhůtou pro vrácení zboží.
Služba mojeID vstoupila do Evropy. S využitím mojeID je nově možné se přihlašovat např. na daňové portály Slovenska, Belgie nebo Švédska, portál pro sociální zabezpečení Nizozemí, množství portálů evropských institucí nebo portálů pro správu domény Estonska nebo Dánska.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 119 (pdf), HackSpace 56 (pdf), Wireframe 63 (pdf), Custom PC 227 (pdf) a Hello World 19 (pdf).
Open source síťový zálohovací software Bacula (Wikipedie) byl vydán v nové major verze 13.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Ve čtvrtek 7. července bude na Indiegogo spuštěna kampaň (preview) na podporu 10,1 palcového notebooku a herní konzole GPD WIN Max 2. Vybrat si bude možné mezi AMD a Intelem.
Bonsai Browser je webový prohlížeč postavený nad Electronem a napsaný v TypeScriptu. Videoukázka UX na Loom. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 1,18 %. Před rokem to bylo 0,89 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Ubuntu, Arch Linux, Manjaro Linux a Linux Mint. Přehled her oficiálně podporujících SteamOS a Linux na stránkách Steamu. Přehled her pro Windows běžících na Linuxu díky Protonu na stránkách ProtonDB.
Začaly prázdniny a dovolené, což znamená jenom jednu věc - budete mít více času na své Bastlení a tudíž určitě dorazíte na naší Virtuální Bastlírnu! I když zbytek světa má okurkovou sezónu, v technice se stále něco děje a jako vždy pro vás máme připravenou spoustu novinek a zajímavých témat. Ptáte se, co konkrétně? Určitě si něco povíme o chystaném Raspberry Pi Pico W s přidanou Wi-Fi. Ze světa hardwaru nesmí chybět ani šílenosti jako 100n
… více »O Microsoftí server se dokáže "postarat" i student, co má bohaté zkušenosti s rozchozováním přepalovaných her. Tam také občas potřebuje do registru... Není tedy problém najít na řešení některých problémů někoho z rodiny zaměstnanců. A v tom je a bude Win levnější.
Bohužel jen málo kdo si uvědomuje, že svědomitý správce by měl několik hodin týdně věnovat sledováním záplat na všechny produkty v síti. A na to je jednodušší Linux server instalovaný bez zbytečných balíčků.
Ted pracuji jako spravce site a vse co je mozne provozuji na Linuxu. Nejsem jeste moc zdatny, takze mi to trva dele, ale to zamestnavatele netrapi, plati me porad stejne.
Za instalaci serveru na Linuxu jsem zadny ucet nikdy nevystavoval ani nevidel, ale vim ze se ceny pohybuji kolem 10000-30000 tis. Hardware mi staci podstatne levnejsi, takze cena instalace + cena HW se dostanou na stejnou hranici.
Pak je tady sprava. K widlim se proste musi jet, coz je financne a casove podstatne narocnejsi. Na Linuxu staci povolit si SSH a muzu vse udelat ze zidle za par minut, pokud to PC neschorelo apod.
Dalsi uspora v budoucnu je, ze server na Linuxu muzu provozovat urcite o nekolik let dele. Nova jadra a programy nevyzaduji neco upgradovat.
Na widlich chcete za 4 roky upgradovat nejakou sluzbu a dozvite se ze vam nestaci CPU a RAM. Nez byjste cpali nove veci do stareho PC, redeji koupite nove.
Tiskni
Sdílej: