Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
příkaz1 | příkaz2
, kde znak "|" předává výstup prvního příkazu ke zpracování druhému příkazu. Viz také BASH - II.
Co se však ripování a následného kódování týče, určitě by to znamenalo výrazné zvýšení rychlosti? Vždyť samotný proces stáhnutí stopy z CD je docela rychlý, ne?
Nejjednodušší je použít nástroj, který už někdo připravil pro stejný účel před tebou. Třeba rip nebo rip-utils.
cdparanoia 1 - | oggenc - >skladba01.oggcdparanoia vypise data na standardni vystup (ktery je zvykem oznacovat minusem), svislitko rika shellu, ze ma standardni vystup programu vlevo presmerovat na standardni vstup programu vpravo a oggenc si ted standardni vstup precte (zase minus, ale je zrejme, ze jde o vstup), prekoduje a vypise na standardni vystup, ktery bash presmeruje do souboru skladba01.ogg. Vada na krase je, ze oba programy pri sve cinnosti jeste vypisuji na terminal, takze by bylo dobre spustit kazdy v jinem terminalu a pouzit "pojmenovanou rouru" (named pipe):
mkfifo pajpa cdparanoia 1 pajpaa v jinem terminalu
oggenc pajpa -o skladba01.oggJestli se chcete dozvedet neco vic o rourach a spol., tak si prectete jakoukoliv knizku o Unixu/Linuxu. Navic "roury" byly i v shellu MS-DOSU (ale emulovane pres tmp soubor, tudiz efektivita veskera zadna), takze informaci je urcite dostatek. A samozrejme
man bash
;-)
Nenapada me, proc by to nemelo fungovat, cdparanoia nemusi ripovat v kuse (a snad na to nepotrebuje zadnou spolupraci cd mechaniky), stejne tak oggenc muze cekat na vstup. Nemluvil ten clovek o vypalovani?
#!/bin/env python import os def feed(): (stdin, stdout) = os.popen2('cdda2wav -t10 -D /dev/cdrom - 2>/dev/null', 'r') return stdout def eat(stream): stdin = os.popen("oggenc - >track01.ogg", 'w') stdin.write(stream.read()) data = feed() eat(data)ale i takhle proces čeká až zkončí ten první. Díkes.
Tiskni
Sdílej: