Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 70 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 692. Ze Slovenska 229. Celkově bylo 91,88 % mužů a 5,17 % žen.
Byla vydána nová verze 7.0 open source komunikační platformy Mattermost (Wikipedie). Podrobnosti v dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Adventura VirtuaVerse je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 27. června.
Amazon představil našeptávač kódu Amazon CodeWhisperer. Jedná se o alternativu k GitHub Copilot.
Byla vydána verze 12.0.0 nástroje pro vytváření a úpravu snímků obrazovky Flameshot (GitHub) postaveného nad frameworkem Qt. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Vyhledávač Brave Search slaví první rok své existence a představuje Goggles. Za rok bylo zodpovězeno 2,5 miliardy dotazů. Nové Goggles umožňují vytvářet a sdílet vlastní sady pravidel a filtrů pro výsledky vyhledávání.
Twitter testuje Poznámky (Notes). Tweet může mít 280 znaků, původně jenom 140. Poznámka může mít až 2 500 slov.
Byl vydán Zoom Client pro Linux 5.11.0 (3540). Mimo jiné řeší sdílení obrazovky na Waylandu. Nejnovější Zoom Client by se měl brzy objevit také na Flathubu (GitHub).
Příspěvek na blogu GitHubu informuje, že před rokem představený GitHub Copilot je již přístupný všem. Za 10 dolarů měsíčně nebo 100 dolarů ročně. Pro ověřené studenty a správce populárních open source projektů zdarma.
Společnost Espressif Systems oficiálně představila ESP32-C5. Nový člen rodiny SoC ESP32 má 32bitové RISC-V jádro a podporuje dual-band Wi-Fi 6 a Bluetooth 5 (LE).
./configure; make; make install
", tzn. nejdřív spustit ./configure
. Pokud vám vynadá za nějakou chybu, tak ji napravte a znova ./configure. Pokud je vše v pořádku, pak make
. Opět můžou nastat různé problémy, které je potřeba vyřešit. A nakonec make install
, který zkompilovaný program rozhází po disku do adresářů do kterých patří.
P.S.: Pokud si chcete uchovat možnost později ten program odinstalovat, pak si nainstalujte checkinstall (v 9.1 to bylo na CD2 v /extra, kde to je v desítce nevím) a namísto make install
zadejte checkinstall -S make install
. Když použijete checkinstall, tak můžete pro odinstalování použít removepkg, když ne, tak si uděláte bordel v systému.
Kompilace nebývá zas až taková zábava jak někteří tvrdí a tak pokud důvody ke kompilaci jsou pouze být up-to-date, pak bych doporučil poohlídnout se spíše po nějaké binární distribuci těchto programů, například z linuxpackages.net.
www.mozilla.org/projects/firefox www.mozilla.org/projects/thunderbird
Kompilace vysla ... )))
Ale problem je ted jiny ...
Koukal jsem na binarni balicky a ty maji okolo 9MB a moje balicky jsou 15MB (jak pro firefox, tak pro Thunderbird)
Ze by byly knihovny staticke ???
Nicmene, nainstalovane aplikace nejsou spustit, kdyz se o to pokusim, tak to vygeneruje tuny nesrozumitelnych veci (pro me) a nespusti se samozrejme ....
Asi nejake chyby v tom inicializacnim skryptu....
Tak jsem zkousel nainstalovat balicky z LinuxPackages a ty mi taky nefungovali (f0.9.1 a t0.7.1), pak jsem stahl f0.9.0 a ten jede jak vinko, jsem z toho blazen ....
Tiskni
Sdílej: