Vedení Nadace pro svobodný software (FSF) vydalo oficiální prohlášení k návratu Richarda Stallmana (RMS) do vedení FSF. Richard Stallman promluvil ke komunitě kolem svobodného softwaru.
Ve středu 14. dubna pořádá brněnský Red Hat tradiční akci Open House, letos opět ve virtuální podobě. Open House nabízí studentům, ale i zájemcům z široké veřejnosti příležitost poznat Red Hat, jeho kulturu a dozvědět se o stážích a pracovních příležitostech. Letošní program nabídne 3 souběžné streamy od více než 30 přednášejících. Jeden z nich bude věnován technickým přednáškám, kde se dozvíte o různých projektech a produktech, na kterých
… více »Microsoft kupuje firmu Nuance Communications za 19,7 miliardy dolarů. Nuance Communications se věnuje rozpoznávání řeči pomocí umělé inteligence především ve zdravotnictví. Technologie od Nuance Communications je použita také ve virtuálním asistentovi Siri.
Český překladatelský tým LibreOffice vydává příručku LibreOffice Writer verze 6.4. Kniha představuje některé hlavní funkce aplikace LibreOffice Writer:… více »
Příspěvek na blogu webové aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) představuje novinky nové verze 1.14.0 této v programovacím jazyce Go naprogramované aplikace.
V březnu 2016 byl 2D animační software Toonz uvolněn jako open source pod názvem OpenToonz. O víkendu byl OpenToonz vydán ve verzi 1.5.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání na GitHubu. Novou verzi bude možné nainstalovat také z Flathubu a Snapcraftu.
Společnost Espressif Systems oznámila, že rodinu SoC ESP32 brzy rozšíří o ESP32-C6 s 32bitovým RISC-V jádrem a podporou Wi-Fi 6 a Bluetooth 5 (LE).
MojeFedora.cz informuje co nového přinese Fedora Workstation 34. Většinu uživatelů praští do očí přepracované GNOME 40, ale další důležité změny se dějí i pod povrchem. Wayland na grafických kartách Nvidia, Pipewire jako hlavní zvukový subsystém, Fedora Toolbox s RHEL, Flatpaky ve Fedoře s inkrementálními aktualizacemi.
Byla vydána verze 4.4 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Kódové označení Rao bylo vybráno na počest profesora K. R. Raa za práci na DCT (diskrétní kosinová transformace).
Český LibreOffice tým aktualizoval příručku LibreOffice Calc na verzi 7.0. Kniha je určena pro uživatele tabulkového procesoru LibreOffice Calc. Pokrývá hlavní oblasti programu Calc, včetně zadávání, úprav a formátování dat, funkcí a vzorců pro výpočty nad daty, statistické analýzy, kontingenčních tabulek a hledání řešení pro potřeby analýz, databázových funkcí pro nastavení, ukládání a filtrování dat, široké škály 2D a 3D grafů,
… více »./configure; make; make install
", tzn. nejdřív spustit ./configure
. Pokud vám vynadá za nějakou chybu, tak ji napravte a znova ./configure. Pokud je vše v pořádku, pak make
. Opět můžou nastat různé problémy, které je potřeba vyřešit. A nakonec make install
, který zkompilovaný program rozhází po disku do adresářů do kterých patří.
P.S.: Pokud si chcete uchovat možnost později ten program odinstalovat, pak si nainstalujte checkinstall (v 9.1 to bylo na CD2 v /extra, kde to je v desítce nevím) a namísto make install
zadejte checkinstall -S make install
. Když použijete checkinstall, tak můžete pro odinstalování použít removepkg, když ne, tak si uděláte bordel v systému.
Kompilace nebývá zas až taková zábava jak někteří tvrdí a tak pokud důvody ke kompilaci jsou pouze být up-to-date, pak bych doporučil poohlídnout se spíše po nějaké binární distribuci těchto programů, například z linuxpackages.net.
www.mozilla.org/projects/firefox www.mozilla.org/projects/thunderbird
Kompilace vysla ... )))
Ale problem je ted jiny ...
Koukal jsem na binarni balicky a ty maji okolo 9MB a moje balicky jsou 15MB (jak pro firefox, tak pro Thunderbird)
Ze by byly knihovny staticke ???
Nicmene, nainstalovane aplikace nejsou spustit, kdyz se o to pokusim, tak to vygeneruje tuny nesrozumitelnych veci (pro me) a nespusti se samozrejme ....
Asi nejake chyby v tom inicializacnim skryptu....
Tak jsem zkousel nainstalovat balicky z LinuxPackages a ty mi taky nefungovali (f0.9.1 a t0.7.1), pak jsem stahl f0.9.0 a ten jede jak vinko, jsem z toho blazen ....
Tiskni
Sdílej: