V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
hda: dma_timer_expiry: dma status == 0x60 hda: DMA timeout retry hda: timeout waiting for DMA hda: status timeout: status=0xd0 {Busy}atd. Disk znovu naběhl až při vypnutí a zapnutí počítače. Otestování programem od Seagate na bad blocks nepřineslo žádný špatný výsledek. Poslední otevřené soubory obsahovaly jen znaky s ASCII kóde ctrl+@. Disk pracuje v UDMA5 modu. Jádro používám Gentoo 2.6.7r5. S diskem Western Digital WDC WD153BA v UDMA4 modu v Mandrake s 2.4 ani s 2.6 jádrem ve stejném stroji problémy nikdy předtím nebyly. Konfiguraci jádra dodám na požádání. Nyní se bojím svěřit disku jakákoliv důležitá data. Kde mohla být příčina problému a jak ji odstranit?
Příběh má pokračování. Renovoval jsem počítač tak, že ze starého počítače zůstal jen ten problematický disk. A nový počítač s chipsetem VIA K8T800 Pro příležitostně tuhne dál, i když už méně často. Co vypisuje jádro jsem bohužel nestačil zjistit, ale chování je stejné: Svítí dioda signalizující práci s diskem, ale jakákoliv operace s diskem končí uvíznutím v jádře. Po restartu BIOS disk nemůže detekovat – BIOS se při detekci kousne. Pomůže až vypnutí a znovuzapnutí počítače.
Takovéto vytuhnutí vede k poškození filesystému (ext3). Když byl počítač nekorektně vypnut (výpadek elektřiny), tak filesystem požkozen nebyl.
Ve SMARTu jsou dvě podezřelé chyby. Kompletní výpis smartctl -a /dev/hda
jsem vystavil na web.
Jsem přesvědčen, že chyba bude v disku. Nebo máte ještě nějaký nápad, kde by mohl být zdroj problémů? Jak mám disk nejlépe reklamovat, když počítač tuhne zcela nečekaně třeba až po několika stech hodinách nepřetržitého běhu? Díky za rady.
Tiskni
Sdílej: