Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
hda: dma_timer_expiry: dma status == 0x60 hda: DMA timeout retry hda: timeout waiting for DMA hda: status timeout: status=0xd0 {Busy}atd. Disk znovu naběhl až při vypnutí a zapnutí počítače. Otestování programem od Seagate na bad blocks nepřineslo žádný špatný výsledek. Poslední otevřené soubory obsahovaly jen znaky s ASCII kóde ctrl+@. Disk pracuje v UDMA5 modu. Jádro používám Gentoo 2.6.7r5. S diskem Western Digital WDC WD153BA v UDMA4 modu v Mandrake s 2.4 ani s 2.6 jádrem ve stejném stroji problémy nikdy předtím nebyly. Konfiguraci jádra dodám na požádání. Nyní se bojím svěřit disku jakákoliv důležitá data. Kde mohla být příčina problému a jak ji odstranit?
Příběh má pokračování. Renovoval jsem počítač tak, že ze starého počítače zůstal jen ten problematický disk. A nový počítač s chipsetem VIA K8T800 Pro příležitostně tuhne dál, i když už méně často. Co vypisuje jádro jsem bohužel nestačil zjistit, ale chování je stejné: Svítí dioda signalizující práci s diskem, ale jakákoliv operace s diskem končí uvíznutím v jádře. Po restartu BIOS disk nemůže detekovat – BIOS se při detekci kousne. Pomůže až vypnutí a znovuzapnutí počítače.
Takovéto vytuhnutí vede k poškození filesystému (ext3). Když byl počítač nekorektně vypnut (výpadek elektřiny), tak filesystem požkozen nebyl.
Ve SMARTu jsou dvě podezřelé chyby. Kompletní výpis smartctl -a /dev/hda
jsem vystavil na web.
Jsem přesvědčen, že chyba bude v disku. Nebo máte ještě nějaký nápad, kde by mohl být zdroj problémů? Jak mám disk nejlépe reklamovat, když počítač tuhne zcela nečekaně třeba až po několika stech hodinách nepřetržitého běhu? Díky za rady.
Tiskni
Sdílej: