Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
1. Instalacia z LiveCD prebehla v terminale s rozlisenim 1024x768 s peknym farebnym pozadim. Teraz mi vsak terminal bezi len v malom vyseku uprostred obrazovky s rozmermi 800x600 s ciernym pozadim. Co robit, aby mal take rozmery a pozadie ako pri instalacii? (parameter kernela vga=792 s tym neurobil vobec nic) (KDE nechcem zatial instalovat, mam tam len gpm)
2. Pri starte mi vypisuje "The dma on your hard drive is turned off. It may slow down fsck ..." Tuto hlasku nenachadzam ani cez dmesg, ani vo /var/log, kde sa teda mohla zalogovat - kde teda najdem aj zapis tych poloziek s [ok] polami zo startu? Predchadzajuca instalacia Mandrake 10 takuto hlasku nevypisovala, hardverovo sa nic nezmenilo, kde teda moze byt problem?
3. Ak chcem pouzivat cpuspeedy, mozem si ho skompilovat zo zdrojakov, alebo je treba pouzit prikaz emerge? Co ak tento program nie je v Portage tree?
Dakujem.
2.) Tyhle hlášky se nikam nelogují, DMA se dá zapnout pomocí hdparm (hdparm -d /dev/hdx
, man hdparm).
3.) sys-apps/cpuspeedy
Samozrejme, ze to skustam ako root, kde by mohol byt hacik? Hrabal som sa v /etc z predchadzajucej instalacie Mandrake, ale nikde som tento prikaz nenasiel - do ktoreho konfiguraku ho v Gentoo mam pridat, ak zistim, co ho momentalne blokuje? (rc.local?)
BTW: V notebooku je ATA HDD, vsimol som si, ze tento prikaz je urceny hlavne pre (E)IDE disky.
Napada mi jedine framebuffer, ale ten nereaguje a programcek s nazvom bootsplash mi asi da len uvodnu obrazovku.
Nejde mi ani tak o ten obrazok, skor o to, ako mozem roztiahnut ten maly terminal do celeho okna 1024x768, aj ked by mal ostat cierno-biely.
video=vesa:1024x768-32@100,ywrap,mttr
(rozliseni, barevna hloubka, obnovovaci frekvence, dalsi parametry)
Uz som na to prisiel: Stacilo zakompilovat do kernela podporu S3 chipsetu a VESA framebufera. O obrazky (splashscreen pri starte a pozadie terminalu) sa stara programcek s nazvom bootsplash (emerge bootsplash)
Tiskni
Sdílej: