abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:33 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.12. 02:11 | Komunita

    Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    24.12. 02:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.12. 18:33 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.12. 13:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.12. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.12. 23:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.4.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout vylepšenou podporu Waylandu. Nejnovější darktable by měl na Waylandu fungovat stejně dobře jako na X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.12. 05:00 | Nová verze

    Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    21.12. 01:55 | Nová verze

    GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 17.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kdo vám letos nadělí dárek?
     (34%)
     (2%)
     (11%)
     (2%)
     (1%)
     (2%)
     (16%)
     (18%)
     (13%)
    Celkem 93 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 24.12. 15:29
    Rozcestník

    Dotaz: Který Linux zdarma a v češtině?

    10.11.2004 20:22 Karben | blog: karben
    Který Linux zdarma a v češtině?
    Přečteno: 2978×
    Zdravím ve spolek, chtěl bych skončit s WinXP a začít s Linuxem. Přiznám se, že pro to nemám ani pořádný důvod, ale nejblíže pravdě asi je, že chci prostě asi zkusit něco jiného. Trochu jsem se začetl do fóra a snažil se najít sám cestu. Ale prvním problémem na který jsem narazil je, který Linux si vlastně mám vybrat? Mám v tom naprostý hokej: Debian, Slackware, Mandrake, Danix, SUSE, RedHat. Proto bych vás chtěl v prvé řadě poprosit zda byste mě mohli navést správným směrem. Vzhledem tomu, že neovládám angličtinu bylo by pro mne ideální kdyby Linux byl v češtině.

    Tedy otázka č. 1 Který Linux si mám vybrat?

    Pro upřesnění uvádím, že mám klasické starší PC s procesorem

    Athlon 800 MHz 3 x 128 MB paměti HDD Maxtor 6Y120L0 (IDE) 120GB master NTFS HDD ST 320420A (IDE) 20GB slave NTFS (sem bych chtěl dát Linux) DVD-ROM PIONEER DVD-500M vypalovačka: TEAC CD-W524E Grafika: NVIDIA GeForce2 MX Zvuk integrován na základní desce (nevím její typ) Realtek RTL8139 Family PCI Fast Ethernet NIC 10/100 (slouží k občasnému připojení dalšího počítače v domácí malé síti) Připojení k internetu je realizováno přes USB Modem GTRAN CMDA Eurotel Data Nonstop Expres

    P.s. Vím, že zkušeným uživatelům Linuxu asi bude má otázka připadat směšná, ale omlouvám se za svoji nevědomost a prosím vás o pomoc a trpělivost. Děkuji Karel karellinux@atlas.cz

    Odpovědi

    Blackhex avatar 10.11.2004 20:30 Blackhex | skóre: 16 | Brno, Frýdek-Místek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Který Linux zdarma a v češtině?
    Jako odrustajici zacatecknik mam dobre zkusenosti s Fedora Core. Mam dojem, ze vcera vysla jeji 3 verze. Ma jednoduche vetsinou automaticke nastaveni, obsahuje vetsinu zakladnich balicku a cestina je vpohode a je i na DVD. Nicmene pro zatim bych doporucil Fedora Core 2 protoze 3 je horka novinka, chybi zde nejaky software kvuli licencnim problemum a tak. Postupem casu se mi zalibil Debian protoze ma vychytany balickovaci system kde na 2 DVD najdu uplne vsechno, ale nastaveni i instalace je uz trochu obtiznejsi. Celkove se mi Debian zda i rychlejci coz by s Fedorou na 800MZz mohlo trochu vadit.
    المفتاح المستعمل ﻻ يصدأ
    10.11.2004 21:15 Petr Habarta | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Který Linux zdarma a v češtině?
    Ahoj Karle,

    použij, prosím, vyhledávání v pravém horním rohu. Zadej tam třeba slova "jakou distribuci" a prostuduj si výsledky.

    Jinak doporučuji ještě tutoriály na serveru www.root.cz, kde jsou čtyři návody, které by ti mohly pomoci.

    Obecně se dá říci, že pokud použiješ grafickou nástavbu, tak to budeš mít v češtině.

    Podle mého soudu začátečníkum nejlépe poslouží něco jako Mandrake, SUSe, Fedora Core n (ale tu jsem nepoužíval) NO FLAME PLEASE.

    Hodně zdaru přeje

    Petr
    10.11.2004 22:02 ---- | skóre: 23 | blog: -
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Který Linux zdarma a v češtině?
    pro zacatecnika bude asi nejlepsi mandrake, protoze fedora v zakladni verzi nepodporuje ntfs, mp3 a prehravani videa (kvuli patentum) a suse se neda jen tak lehce sehnat. mandrake tohle vsechno umi a je snadno dosazitelny a je cely v cestine
    Blackhex avatar 10.11.2004 22:15 Blackhex | skóre: 16 | Brno, Frýdek-Místek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Který Linux zdarma a v češtině?
    To je pravda, akorat na Mandraku jsem mel problemy s nastavenim graf. karty a jineho hw na fc se nastavilo vsechno automaticky
    المفتاح المستعمل ﻻ يصدأ
    nemo avatar 10.11.2004 22:20 nemo | skóre: 12 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Který Linux zdarma a v češtině?
    No, podle mě záleží především na otázce: ,,Jak moc chceš s Linuxem umět?"

    Pokud by jsi chtěl být v Linuxu hodně dobrý, rozhodně bych (být tebou) nebral SUSE apod. Důvod je prostý. V SUSE se všechno naučíš dělat různýma klikátkama a samoudělátkama, takže pak budeš v okurkách, budešli potřebovat něco udělat bez graf. nadstavby. Věř mi, jsem tento případ.

    Od té doby, co mám Slackware mě to prostě nutí všechno dělat ručně - díky tomu jsem se začal o Linux také víc zajímat, fandit mu a také počet mých přístupů na abclinuxu apod. se podstatně zvýšil (víc se ptám, víc se dozvím).

    Aby jsi byl ale opravdu dobrým, nestačí jen pár let běžného používání (jako ve Win). Linux je na celý život (a ta angličtina je fakt nutná). Já jsem teprve ,,larvální" stádium ,,Linuxéra" a už teď to vím.

    Pokud budeš chtít být uživatelem typu ,,Hlavně aby to hrálo", bude pro tebe skutečně lepší Linux jako SUSE či Mandrake (bez urážky - netvrdím, že uživatelé těchto distribucí jsou jelita - to bych si vůbec nedovolil ani vyslovit).
    "Laughter is the best tech support!"
    10.11.2004 23:02 Vlastimil Ott | skóre: 66 | blog: Plastique | Opava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Který Linux zdarma a v češtině?
    Já jsem teprve ,,larvální" stádium ,,Linuxéra" a už teď to vím.
    Larvální! LOL! :-D
    Práce: Liberix, o.p.s. | Blog: OpensourceBlog.cz | Online kurz Zlatý WordPress
    Josef Kufner avatar 10.11.2004 23:11 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Který Linux zdarma a v češtině?
    Asi tak, ale asi bych doporucil spis debian. Nakonfigurovani vseho je celkem jednoduche a primocare za predpokladu, ze vis kam sahnout. Defaultni konfigurace balicku jsou vesmes provozuschopne (to ftp nejak nabehne, ale chce to doladit dle aktualnich potreb). Nerikam, ze to slack neumi, ale co jsem tak slysel od kamarada, tak je ten Debian pohodlnejsi (hlavne ty balicky...).

    Taky si nech dualboot s wokynkama, at mas ze zacatku kam odskocit, kdyz bys neco potreboval a v Linuxu nevedel jak na to. Ale cim dyl budes v Linuxu, tim min se budes chtit vracet k Win.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.