Byl vydán Debian 13.6, tj. šestá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.15, tj. poslední patnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm, k dispozici je LTS. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
V jádře Linux byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost GhostLock aneb CVE-2026-43499. Lokálnímu uživateli umožňuje získat práva roota a také obejít kontejnerovou izolaci. Zranitelnost existovala v Linuxu 15 let, tj. od roku 2011, od Linuxu verze 2.6.39.
Evropská komise předběžně shledala, že návykový design aplikací Instagram a Facebook od americké společnosti Meta porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Návykový design zahrnuje například takzvané nekonečné posouvání, automatické přehrávání videí, tzv. push notifikace, kdy aplikace uživatele vybízí k návratu do jejího prostředí, či vysoce personalizovaný algoritmus, který rychle pozná, co uživatele baví a snaží
… více »Byla vydána verze 1.97.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Švýcarská společnost Punkt. má nově v nabídce telefon Punkt. MC03. Telefon byl navržen ve Švýcarsku s důrazem na soukromí a digitální suverenitu a vyroben v Německu. V telefonu běží operační systém AphyOS (Apostrophy OS) založený na AOSP (Android Open Source Project) 15. Cena telefonu je 745 eur.
TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 7.0. Kompilátor byl kvůli výkonu přepsán z TypeScriptu do Go.
Europarlament podpořil pozměněnou verzi výjimky známé jako „chat control 1.0“ umožňující firmám skenovat soukromou komunikaci na internetu kvůli ochraně dětí před zneužitím. Pozměňovací návrhy přijaté europoslanci však počítají s tím, že z výjimky bude vyřazena šifrovaná komunikace. Výjimka přestala platit začátkem dubna poté, co se Evropský parlament a Rada EU nedokázaly shodnout na jejím prodloužení. Rada následně přijala
… více »Nejnovější X.Org X server 21.1.24 a Xwayland 24.1.13 řeší 2 bezpečnostní chyby.
Clement "Clem" Lefebvre publikoval souhrn dění v Linux Mintu za červen 2026. Vypíchnuta je vylepšená podpora Waylandu. Už není považována za experimentální. V příští verzi Linux Mintu, plánována je na Vánoce, bude běh Cinnamonu plně podporován na X11 i Waylandu. V květnu na vývoj Linux Mintu přispělo 611 dárců celkovou částkou 19 612 dolarů. Dalších 2 326 patronů přispělo na Patreonu celkovou částkou 5 334 dolarů.
V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Januscape aneb CVE-2026-53359. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala téměř 16 let (od srpna 2010 do června 2026).
NVIDIA(0): Detected AGP rate: 0Xkouknul sem se do /var/log/messages a nasel
agpgart: Putting AGP V2 device at 0000:00:00.0 into 0x modeprekompiloval sem jadro bez agpgartu a do xorg.conf pridal
Option "NvAGP" "1"Xka se ted spustej, je tam spravny rozliseni, ale neprekresluje se plocha a kdyz spustim nejakou aplikaci, tak se zobrazi jen ramecek okna a misto vnitrku tam je pozadi. Nevite co by mohlo pomoct? taky se mi po tom prechodu na 2.6.9 objevila ve /var/log/messages spousta "bordelu", kterej tam predtim nebyl. mala ukazka:
udev[1635]: creating device node '/dev/vcc/a3' udev[1690]: configured rule in '/etc/udev/rules.d/udev.rules' at line 98 applied, added symlink '%k' udev[1690]: configured rule in '/etc/udev/rules.d/udev.rules' at line 98 applied, 'vcs7' becomes 'vcc/%n' udev[1717]: removing device node '/dev/vcc/a3'PS. pod 2.6.7 bezi vsechno normalne, grafika TNT2, xorg 6.7, nvidia driver 6629
Mám podobný problém. S jádrem 2.6.9 jde zatím zkompilovat myslím jen nejnovější driver 6629. Ten však dělá problémy lidem se staršími kartami jako jsou TNT2, kterou také používám. Vyřešil jsem to prozatím nv drverem v Xorg. Doufejme, že nvidia driver rychle opraví.
udev podoně jako devfsd vytváří soubory zařízení v /dev dynamicky, podle toho, jaké moduly jsou nataženy a jaký máte hardware. Ještě přesně nevím, jak funguje, ale je to nástupce devfsd, které je dnes již nedoporučováno.
).
D
já už používám nové mám GF4.
jary@gentlewind ~ % uname -r 2.6.10-gentoo-r7
nvidia driver 1.0-7167
Vše již chodí skvěle, dávám hlas, že je otázka vyřešena.
Tiskni
Sdílej: