Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
mount -t iso9660 /dev/cdrom0 /mnt/cdromVypíše to nějakou chybu?
/dev/cdrom*
jsou jen symbolické linky, které vám vytvořil instalační program. Podstatné je, kam ukazují, to byste měl porovnat s tím, kde tu mechaniku opravdu máte. Primary master je /dev/hda
, primary slave /dev/hdb
, secondary master /dev/hdb
, secondary slave /dev/hdb
. Máte-li ještě druhý řadič (např. některé Abit nebo Asus základní desky), bude to analogicky hde
-h
.
/mnt/cdrom1
? Co vypíše příkaz mount
?
Mimochodem, nejkouzelnější byla reakce firmy LG: "My jsme ale nikdy netvrdili, že náš hardware bude fungovat i s Linuxem, náš hardware je certifikován pouze pro Windows" Později sice svůj postoj revidovali, ale pro mne to znamenalo jednoznačný závěr: s výrobky firmy LG nechci mít nic společného.
Kurňa ... na tom něco bude. Tuhle jsem jednu LG mechaniku zkusil připojit k ZX Spectru s DivIDE řadičem a na všech portech byly 255 a mechanika nereagovala na žádný ATAPI příkaz (který znám = opsal jsem z dokumentace), zatímco jiné CDROM mechaniky vracely normálně správné hodnoty a šly detekovat.
V Linuxu (jádro 2.6.16.18) samozřejmě funguje bez problémů, identifikuje se jako HL-DT-ST DVDRAM GSA-H10N
Tak jsem se těšil, že nahradím diskety DVD RAMkou a ono houby.
To jen abyste si nemysleli, jak je Linux ušlápnutý, co se podpory ze strany výrobců hardwaru týče
ls -l /dev/hd?
me to vyjede tohle:
brw-rw---- 1 root cdrom 3, 64 2005-12-03 14:42 /dev/hdb
brw-rw---- 1 root cdrom 22, 64 2005-12-03 14:42 /dev/hdd
a podle toho, jaka jsou nastavena prava k jednotlivym zarizenim to zkusit overit v souboru /etc/group
.
Neboli toto:
cat /etc/group|grep cdrom
cdrom:x:19:milan
Takze to znamena, ze uzivatel milan smi pristupovat k zarizeni /dev/hdb. Jestli se nepletu, k3b pristupuje k mechanikam trochu jinak, nez bezny uzivatel, takze muze videt vic (k3bsetup nastavuje prava programku, ktere k3b pouziva, tak, aby toho mohl provadet trochu vice), tady ale varim z vody.
Zkuste zkontrolovat ty prava, treba to pomuze.
gpasswd -a liborek cdrw gpasswd -a liborek cdromjako root.
Tiskni
Sdílej: