Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.
Všem čtenářkám a čtenářům AbcLinuxu krásné Vánoce.
Byla vydána nová verze 7.0 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). S kódovým názvem Echo. Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.12 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Byla vydána nová verze 0.41.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 5.5 (novinky) skriptovacího jazyka Lua (Wikipedie). Po pěti a půl letech od vydání verze 5.4.
Byla vydána nová verze 5.4.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie). Z novinek lze vypíchnout vylepšenou podporu Waylandu. Nejnovější darktable by měl na Waylandu fungovat stejně dobře jako na X11.
Byla vydána beta verze Linux Mintu 22.3 s kódovým jménem Zena. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že nástroj Systémová hlášení (System Reports) získal mnoho nových funkcí a byl přejmenován na Informace o systému (System Information). Linux Mint 22.3 bude podporován do roku 2029.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 17.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Josef Průša oznámil zveřejnění kompletních CAD souborů rámů tiskáren Prusa CORE One a CORE One L. Nejsou vydány pod obecnou veřejnou licenci GNU ani Creative Commons ale pod novou licencí OCL neboli Open Community License. Ta nepovoluje prodávat kompletní tiskárny či remixy založené na těchto zdrojích.
Unknown PAM_UNIT: <DISPLAY> Unknown PAM_UNIT: <XAUTHORIZATION>Po kratke konzultaci s clovekem znalym mi poradil, ze na desktop s jednim uzivatelem PAM nepotrebuju, tak jsem vse prekompiloval bez jeho podpory a.....porad nic!!
Nevite kde hledat chybu? V konzoli to vypada asi takto:
# echo $DISPLAY # echo $XAUTHORIZATIONtakze to vypada, ze nejsou ty promenne vubec nastavene. Ta chyba s PAM na me vybafla hned pri prvnim nalogovani do zakladniho systemu, takze mi to tam asi neco nahlodalo a ja ted nevim co. Nereaguje vubec nic...xinit, X, startx....porad stejny vysledek. Po startx se mi Fluxbox spousti (vidim to podle logovacich vypisu z jeho spousteciho souboru), ale nespusti se vlastni WM. Jsem z toho blazen, necham si poradit od zkusenejsich
Takže ten fluxbox zapíše co do svého logu ?
Spustite exec /usr/X11R6/bin/fluxbox -log ~/.fluxbox/log
v .xinitrc mam exec startfluxboxa v jeho startovacim souboru mam par aplikaci (vsechny jsou samozrejme nainstalovane!) a nakonec to
exec fluxbox -log ~/.fluxbox/fluxbox-logJak rikam, ten soubor jsem ladil a az po spusteni FB se vse provedlo. Ale vypada to, ze ty X proste nemaji rady zadny WM
A netvrdte mi, ze to znamena, ze je dobre nakonfigurovany X server. Ten dobre nakonfigurovany je, to ja vim. Ale proste nespousti zadny WM, ani twm!
/etc/security/pam_env.confktere se tykaji DISPLAY i XAUTHORIZATION
select returned 1 select returned 1 select returned 1 ...a to az do doby, nez jsem ten server ukoncil. A zere obcas 100% vykonu procesoru, takze to vypada, ze tam neco hnije...ale co?! Porovnaval jsem to s funkci konfiguraci a vypadalo to stejne. Tak ted zkousim kompilovat starsi verzi (6.8.0), ale moc neverim, ze by to dopadlo jinak
Sakra, ja chci pokracovat v instalaci systemu a ne si hrat s takovou debilni chybou!!!
a.....porad nic!!Nejak jsi nenapsal, co ti to pise v logu pote, co jsi odhodil podporu pam. co jsem psal, se tyka te hlasky, cos vypsal. pricin, proc nenabehnout Xka, muze byt spousta, napr. spatne nastavena frekvence monitoru v xorg.conf... kristalovou kouli nemam ;)
kristalovou kouli nemam ;)Ocenuji tvou pomoc, ale precti si to prosim poradne:
select returned 1nez to tipnu

Feb 19 10:26:22 [PAM-env] Unknown PAM_ITEM: <DISPLAY> Feb 19 10:26:22 [su] PAM pam_putenv: delete non-existent entry; DISPLAY Feb 19 10:26:22 [PAM-env] Unknown PAM_ITEM: <XAUTHORITY>
Presne Radeon M9 (Mobility 9000). Uz i dokonce vim, cim je chyba zpusobena. Zkoumal jsem, co se vse zmenilo od predchozi instalace a prisel jsem na to, ze jsem menil i kodovani, takze ted misto ISO8859-2 pouzivam UTF-8. A to nejak Xka nedokazou zkousnout...a nevim proc
Pokud je spustim jako LC_ALL=cs_CZ.ISO8859-2 startxnabehnout uplne v pohode, ale pokud je to UTF-8, delaji vyse zminenou chybu. Nevite nekdo, v cem muze byt zakopany pes? Font v xtermu? Nebo nejaky globalni font v X? Jak se to sakra nastavuje? TTF a Type1 fonty mam nakonfigurovane a kdyz pouziju font-server, zadna zmena...s fonty moc zkusenosti nemam
Nejlepe bych prosil popsat nastaveni UTF8 prostredi v Xkach jak pro blbce, abych to pochopil 
:-P
Fluxbox mam vyreseny, stacil flag disablexmb, tak to uz jsem prisel (nasel to - ano hledam, jako o zivot
), ale spis mi vadi, ze mi nenabiha jiny WM (napr i ten pitomy twm). Takze by to chtelo osefovat nejak univerzalne...
Na gentoo-wiki jsem se taky dival, skoro vsechno z toho uz jsem mel udelane. BTW, je promenna UNICODE="yes"jen pro konzoli, nebo to ovlivnuje i ostatni terminaly a musi se to osetrit jako v gentoo-wiki?
Tiskni
Sdílej: