abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:55 | Komunita

    O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup na konferenci je zcela zdarma, bez nutnosti registrace. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 05:22 | Komunita

    Mozilla a společnost Mila oznámily strategické partnerství za účelem rozvoje open source a suverénní AI. Cílem je ukázat, že open source AI může konkurovat uzavřeným systémům. Obě organizace chtějí posílit technologickou suverenitu a snížit závislost na hrstce velkých technologických firem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 04:00 | Humor

    Adam Rice předvedl, že pomocí DNS lze distribuovat a spustit kompletní hru DOOM. Rozdělil WAD soubory a binárky do téměř 2000 DNS záznamů v Cloudflare zóně (jeden TXT záznam v DNS může nést okolo 2000 znaků textu). Ty pak stáhl PowerShellem, dekomprimoval a spustil přímo v paměti počítače bez nutnosti zápisu na disk, což prakticky dokazuje, že DNS může sloužit jako distribuované úložiště dat a možný kanál pro načítání kódu. Repozitář projektu je na GitHubu.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    včera 13:00 | Komunita

    Dnes a zítra probíhají Arduino Days 2026. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze od 17:00 na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. Dnes v Poličce v městské knihovně a zítra v Praze na Matfyzu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:11 | Nová verze

    Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 02:22 | Komunita Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    26.3. 23:22 | Komunita

    Ubuntu plánuje v budoucích verzích nahradit tradiční nástroje pro synchronizaci času (chrony, linuxptp a gpsd) novým, v Rustu napsaným ntpd-rs, který nabídne vyšší bezpečnost a stabilitu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.3. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 7.6 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Správce hesel KeePassXC byl nahrazen správcem hesel GNOME Secrets. Bitcoinová peněženka Electrum byla povýšena na verzi 4.7.0. Tor Browser byl povýšen na verzi 15.0.8. Další novinky v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    26.3. 11:33 | Zajímavý článek

    Chris Down v obsáhlém článku „vyvrací mýty o zswap a zram“, vysvětluje, co vlastně dělají a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Doporučuje vyhýbat se zram na serveru a bez OOM.

    |🇵🇸 | Komentářů: 1
    26.3. 11:22 | IT novinky

    Porota v Los Angeles shledala firmy Google a Meta odpovědnými v přelomovém soudním sporu, který se týká závislosti na sociálních sítích; firmy musí zaplatit odškodné tři miliony dolarů (63,4 milionu Kč). Společnosti, které s verdiktem nesouhlasí, čelily obvinění, že své sociální sítě a platformy záměrně navrhly tak, aby si na nich děti vypěstovaly závislost. Porota došla k závěru, že technologické společnosti při navrhování a

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (15%)
     (7%)
     (1%)
     (12%)
     (30%)
     (2%)
     (5%)
     (1%)
     (13%)
     (24%)
    Celkem 1168 hlasů
     Komentářů: 27, poslední 17.3. 19:26
    Rozcestník

    Dotaz: V čem se prosím liší systém RH Enterprise od Fedory?

    24.2.2005 13:12 Marek
    V čem se prosím liší systém RH Enterprise od Fedory?
    Přečteno: 249×
    Dobrý den, Linux používám pro volný čas a zábavu, ale v práci si to stále dovolit nemůžu. Nechci zdržovat důvody proč (když tak dovysvětlím, bude-li zájem).
    Zkusil jsem koupit pro práci SUN Java OS a je to navenek blízko tomu co bych očekával. Je to ale asi předělaný SuSE a hádájí se tam části Javy a SuSE. Třeba v YASTu se rozpadlo písmo a jsou tam jen čtverečky, jinde je OK. Občas aplikace havarují atd. Je tam zatím také omezený výběr SW. Mám z toho pocit, jako by běžely dva systémy nad sebou.
    Chtěl bych zkusit ještě koupit RH Enterprise. Na stránkách RH jsem ale našel spíše obecné informace než něco konkrétního. Poradili byste prosím, jak velký je rozdíl mezi RH Enterprise a Fedorou?
    Pro práci chci určitě systém s placenou podporou, abych nezůstal závislý na pomoci dobrovolníků (při vší úctě k jejich práci).
    Jde mi hlavně o jednoduchou správu a konfiguraci systému. Lhostejno zda grafickýni nástroji či z řádky, ale jednoduchou. Tzn. obdobně jako v MS Windows (což asi nepůjde) a nebo tím že pro instalaci GK (příklad) stáhnu nějaký archiv, rozpakuju ho a spustím script který to nainstaluje. Nic složitějšího už ale v práci řešit nechci, protože tam chci hlavně pracovat.
    Myslíte že RH Enterprise by mohl být tím pravým?
    Díky všem

    Odpovědi

    24.2.2005 14:48 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V čem se prosím liší systém RH Enterprise od Fedory?
    Rozdíl mezi RHEL a Fedorou je právě v tom přístupu k podpoře. K RHEL lze nakoupit různé formy a úrovně podpory přímo od firmy Red Hat. Kromě toho je Fedora jakousi testovací platformou pro RHEL. Což ale neznamená, že by měla být nějak extra nestabilní.

    Nicméně, existuje i množství firem, které poskytují placenou profesionální podporu k distribucím všeho druhu: Debian, Gentoo, ...
    24.2.2005 14:51 Martin H. | skóre: 27 | blog: linservis | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V čem se prosím liší systém RH Enterprise od Fedory?
    Tak proč nezkusíš třeba Mandrake 10.1 ? Také se dá koupit s podporou, ale nepoznatelně levněji.

    Jinak Fedora je vývojová řada pro RedHat. A po nějaké době si RedHat vezme odzkoušené/odladěné aplikace a šoupne je do svý placený verze. Samozřejmě je toho víc, ale ve stručnosti asi takhle.

    Zkus ten MDK, osobně se mi na něm dělá velice pěkně, mám KDE, má balíčkovací systém založený na RPM jako RH (urpmi), pěkná správa balíčků i v KDE/GNOME (skoro jako Windows ...), dokonce, pukud by se ti stýskalo po barvičkách a okénkách WinXP, je tam přímo téma ...
    --- Kapitalismus je lepší, než socialismus ... ale horší, než jsem čekal. (Jiří Suchý) ---
    24.2.2005 16:11 Marek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V čem se prosím liší systém RH Enterprise od Fedory?
    Protože jsem na Mandrake, nevím roč, nějak zapoměl Takže díky za připomenutí, v nejbližší době vyzkouším.
    24.2.2005 14:55 Pavel Franta
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V čem se prosím liší systém RH Enterprise od Fedory?
    No jaký je rozdíl je vztah mezi Fedorou a RHEL vám asi nejlépe vysvětlí tady, ale to asi znáte. Pokud si chcete udělat představu o tom co RHEL je, můžete zkusit nějaký jeho klon: CentOS nebo White Box Enterprise Linux.

    Já osobně používám SUSE již od verze 6.4. Můj bratr mi původně vnutil na moje PC Debian 2.1. Po tom, co u mě viděl SUSE 6.4, tak po krátké koexistenci mého SUSE 6.4 a právě zveřejněného stable Debianu 2.2 na mém PC, Debian na svém pracovišti opustil, koupil SUSE 7.0, 7.1 vynechal, a od 7.2 měl každou vydanou verzi, a nikdy toho nelitoval. Takže nenechte se odradit svojí zkušeností s SUN Java OS (i když tohle by mělo být něco jako SUSE DESKTOP LINUX 8 s GNOME namisto KDE).

    SUSE samozřejmě prodává i Enterprise verzi svojí distribuce, která má podobný vztah běžné disribuci jako Fedora k RHEL. Zatímco SUSE LINUX je vydáván jednou za půl roku, Enterprise verze vychází tak za 18 měsíců. Je založená na prověřených součástech osmičkové či devítkové řady. Enterprise verzi pak SUSE označuje celým číslem (SUSE Linux Desktop 8, Novell Linux Desktop 9). Novel Linux Desktop 9 si můžete stáhnou a pro vyzkoušení získáte 60 denní podporu zdarma.

    A podobné to máte se vztahem RHEL a Fedory. Poslední RHEL 4 je založený na zkušenostech získaných z vydání Fedory Core 1, 2 a 3.
    24.2.2005 16:31 Marek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: V čem se prosím liší systém RH Enterprise od Fedory?
    Díky moc, White Box nebo CentOS, případně oboje zkusím.
    Ten SUSe jsem zkoušel také od verze 6.4 až po 8.2 a nějak jsme si nebyli sympatičtí. Nejlépe mi logickou stavbou a konfigurovatelností vždy vyhovoval právě RH (sleduji ho od 6.1). Prostě vše bylo na (pro mě) očekávaných místech. U Suse mi to přišlo nějak "přes ruku", nebo jak to říct. A taky SUSe spotřeboval velké množství systémových prostředků oproti RH a byl pomalejší. Proto hledám spíš distribuci založenou na RH.
    Nicméně ten SUN do stavby menu, způsobu konfigurace atd.. zavedl logiku, kterou jsem u SuSE postrádal. Takže jestli NOVEL udělal se SUSE totéž tak je to určitě dobře a Novel Linux Desktop by k vyzkoušení byl dobrý. Když to tedy všechno zvládnu. Díky ještě jednou.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.