abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 24.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 24.7 je Thriving Tiger. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:11 | Bezpečnostní upozornění

    Binarly REsearch upozorňuje na bezpečnostní problém PKFail (YouTube) v ekosystému UEFI. Stovky modelů zařízení používají pro Secure Boot testovací Platform Key vygenerovaný American Megatrends International (AMI) a jeho privátní část byla při úniku dat prozrazena. Do milionů zařízení (seznam v pdf) po celém světě tak útočníci mohou do Secure Bootu vložit podepsaný malware. Otestovat firmware si lze na stránce pk.fail. Ukázka PoC na Linuxu na Windows na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 02:22 | Nová verze

    Mobilní operační systém /e/OS (Wikipedie) založený na Androidu / LineageOS, ale bez aplikací a služeb od Googlu, byl vydán ve verzi 2.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je rodičovská kontrola.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 01:22 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila vyhledávač SearchGPT propojující OpenAI modely umělé inteligence a informace z webů v reálném čase. Zatím jako prototyp pro vybrané uživatele. Zapsat se lze do pořadníku čekatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Distribuce Linux Mint 22 „Wilma“ byla vydána. Je založená na Ubuntu 24.04 LTS, ale s desktopovým prostředím Cinnamon (aktuálně verze 6.2), příp. MATE nebo Xfce, balíkem aplikací XApp, integrací balíčků Flatpak a dalšími změnami. Více v přehledu novinekpoznámkách k vydání.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    25.7. 17:44 | Zajímavý článek Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.7. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 14 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu. Vypíchnout lze podporu rozšíření v Lua.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 17:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.80.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:11 | IT novinky

    Apple oznámil, že v beta verzi spustil své Apple Maps na webu. Podporován je také webový prohlížeč Chrome. Ne však na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    25.7. 13:11 | IT novinky

    Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 65 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 710. Ze Slovenska 246.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Procházení sítě pod Mandrejkem

    2.8.2002 15:23 Kerbuth
    Procházení sítě pod Mandrejkem
    Přečteno: 174×
    Máme v práci s kolegou nainstalovaný Linux Mandrake 8.1,Na náš server se dostanem bez problémů(NT4),al ezajímalo by mě jak se podívat ke kolegovi a jak připojit jeho disk k mému PC natrvalo.Dějě se to také pomocí SMBMOUNT ..atd.?? Dík za radu

    Odpovědi

    8.8.2002 14:12 David Jež | skóre: 42 | blog: -djz | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Procházení sítě pod Mandrejkem
    Ahoj,
    Máte tedy s kolegou 2 pracovní stanice s mandrake linuxem, a NT server. Můžeš si připojit disk z NT serveru přes sambu, ale chtěli byste si s kolegou zpřístupnit i vaše disky vzájemně (na linuxech). Je to tak?

      Máš tedy v zásadě více možností:
    1. Použít sambu, mars, ...
    2. Použít nfs
    3. Použít coda, ...

    1. možnost použiješ pokud potřebuješ aby se na disky dalo dostat i z jiných systému. Tedy např. sambu pro přístup z WIN, mars pro přístup z novellu atd.
    2. možnost je systémová pro přístup z UN*Xů. Výhodou je že se dá jednoduše zprovoznit, zůstávají zachována práva apod.
    3. uvádím spíše pro úplnost, coda je systém podobný nfs, ale má navíc dost podstatných vylepšení a vyvíjí se.

    Takže předpokládejme, že použijete nfs. Oba dva počítače musí mít nainstaloány potřebné balíčky, tedy nfs client, nfs server - jak nfsutils tak případně potřebné jaderné moduly. Server nastartuješ zapnutím nfs při startu někde v setupu, manuálně se nahodí:

    # /etc/init.d/nfs start
    
    Server se konfiguruje tak, že do souboru /etc/exports napíšeš které adresáře mají být odkud přístupné, viz. man exports; man exportfs např.:
    /pub   *(rw,insecure,no_root_squash)
    /cdrom *(ro,insecure)
    /cesta/share *.domena(rw)
    
    apod. Je dobré zvolit si nějakou strategii, buďto zpřístupnit pouze na 1 IP nebo mít nějaký adresář pro sdílení... Jinak tímto způsobem se třeba dá na stanicích sdílet např. /home a mít jednotné prostředí apod. Jen je zapotřebí dbát na práva a bezpečnost

    Klient se nakonfiguruje jednoduše, přidáš do /etc/fstab řádky, např.:

    stanice:/pub   /pub2   nfs rw 0 0
    stanice:/cdrom /cdrom2 nfs rw 0 0
    
    apod. stanice je název počítače, za dvojtečkou je cesta (shodná se záznamem v /etc/exports) dále kam se má namountovat, souborový systém že je nfs a parametry. Namountuješ to celé jako root např. příkazem (při startu se obvykle děje automaticky, viz. výpisy při startu):
    # mount -a -t nfs
    

    To by snad na začátek mohlo stačit, good luck!
    -djz

    "Yield to temptation; it may not pass your way again." -- R. A. Heinlein

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.