Byla vydána nová stabilní verze 1.10.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Zdůrazněn je nový efektivnější formát repozitáře. Řešena je také bezpečnostní chyba CVE-2021-21261. Aktuálně lze z Flathubu, tj. centrálního repozitáře pro Flatpaky, nainstalovat 1 031 aplikací.
Společnost PINE64 stojící za telefonem PinePhone, notebooky Pinebook a Pinebook Pro, IP kamerou PineCube, hodinkami PineTime, páječkou (pájecím perem) Pinecil, zdroji PinePower nebo RISC-V vývojovou deskou PineCone publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek. Opět společně s videem (YouTube, LBRY, TILvids). Od 18. ledna bude možné objednat PinePhone s předinstalovaným Mobianem aneb Debianem pro mobilní zařízení.
Byla vydána nová verze 3.6 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek také na YouTube. Zdůrazněn je nový font Leland. Jeho představení na YouTube.
Fedora Magazine představil projekt Fedora Kinoite aneb Fedoru Silverblue s prostředím KDE Plasma. Fedora Silverblue je neměnný systém s atomickými aktualizacemi, tj. základní systém je distribuován jako celek, s prostředím GNOME.
Projekty Elasticsearch a Kibana, doposud distribuované pod licencí Apache 2.0, přejdou na duální licencování pod Server-Side Public License (původně používanou pro MongoDB a neschválenou jako open-source organizací OSI) a vlastní source-available licencí. Změna vejde v platnost počínaje vydáním 7.11.
Na Humble Bundle lze do neděle 17. ledna do 19:00 získat zdarma počítačovou hru Bomber Crew (YouTube, Wikipedie) běžící také v Linuxu.
Minimalistická linuxová distribuce Alpine byla vydána v nové stabilní řadě 3.13. Novinkou jsou např. oficiální obrazy v cloudu (AWS EC2), vylepšené síťové nástroje nebo podpora PHP 8.0.
Uživatelé Admineru verze 3.7.1 a starších mohli být 29. a 30. prosince napadeni. Útočníkovi se podařilo do souboru jush.js, který se do této verze ještě stahoval z adminer.org, vložit kód, který mu odesílal přihlašovací údaje. Pokud jste v tomto čase tuto více než 7 let starou verzi Admineru používali, tak změňte hesla databází, ke kterým jste se přihlašovali. Novější verze ovlivněné nejsou.
Ernie Smith píše o historii populárních routerů Linksys WRT54G, jejichž software byl založený na Linuxu, a proto posléze díky GNU GPL uvolněn jako open source, což vedlo k vývoji alternativního softwaru jako DD-WRT či OpenWrt a řadě dalších využití.
Po roce vývoje od vydání verze 5.0 a více než 8 300 změnách byla vydána nová stabilní verze 6.0 softwaru, který vytváří aplikační rozhraní umožňující chod aplikací pro Microsoft Windows také pod GNU/Linuxem, Wine (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit core moduly ve formátu PE, Vulkan backend pro WineD3D, podporu DirectShow a Media Foundation nebo redesign textové konzole. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
route add
' (obsolete since 1998), s ním to neuděláte. Použijte raději 'ip route add
'.
Prevence: propagátory starých pořádků prosím, aby nepsali, že route
stačí bohatě, pokud zároveň nenapíší, jak pomocí něj nastavit multipath (default) route.
ping
vrací návratový kód podle toho, jak byl úspěšný, takže ho můžete využít ve skriptu pro větvení (asi bude vhodné využít parametr -c
). Pak už je to otázka 'ip route del
' a 'ip route add
'. Samozřejmě by za vás mohl někdo ten skript napsat, ale tím by vám moc neprospěl, daleko užitečnější bude, když si to zkusíte sám a pouze zkonzultujete případné problémy.
route
nebo ifconfig
jsou zastaralé nástroje pro konfiguraci sítě, které vycházely z původní implementace sítí v Linuxu. Už od jádra 2.2 je síť implementována jinak a ke konfiguraci by měl být používán příkaz ip
z balíčku iproute2. Pro zpětnou kompatibilitu je sice možné dále používat původní nástroje, ale musíte pak počítat s tím, že občas pracujete s objekty, které neexistují, občas neuvidíte vše, co je v systému nastaveno a některé věci nenastavíte vůbec (třeba právě zmíněné rozložení zátěže).
#/bin/bash if ping -c 1 www.abclinuxu.cz then #prikaz na routovani na prcni konektivitu else #prikaz na routovani na druhou konektivitu exit fichybi tam reseni problemu ze vypadla druha konektivita, ale ma to slouzit jen jako inspirace (prikaz rout tam neni protoze nejsem zrovna na linuxu a nemam pristup k manualum tak nevim jake se tomu davaji parametry)
ip -s link
' resp. 'ip -s link show dev eth0
'. Pokud ano, ICMP echo už by se ani nezkoušelo. Ale možná by bylo vhodnější rovnou zaangažovat něco jako nagios.
touch previous ip -s link show dev eth0 > current if diff -q x y; then ... fi ... mv current previous
(jen hrubá kostra)
if diff -q previous current; then
Tiskni
Sdílej: