Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
route add
' (obsolete since 1998), s ním to neuděláte. Použijte raději 'ip route add
'.
Prevence: propagátory starých pořádků prosím, aby nepsali, že route
stačí bohatě, pokud zároveň nenapíší, jak pomocí něj nastavit multipath (default) route.
ping
vrací návratový kód podle toho, jak byl úspěšný, takže ho můžete využít ve skriptu pro větvení (asi bude vhodné využít parametr -c
). Pak už je to otázka 'ip route del
' a 'ip route add
'. Samozřejmě by za vás mohl někdo ten skript napsat, ale tím by vám moc neprospěl, daleko užitečnější bude, když si to zkusíte sám a pouze zkonzultujete případné problémy.
route
nebo ifconfig
jsou zastaralé nástroje pro konfiguraci sítě, které vycházely z původní implementace sítí v Linuxu. Už od jádra 2.2 je síť implementována jinak a ke konfiguraci by měl být používán příkaz ip
z balíčku iproute2. Pro zpětnou kompatibilitu je sice možné dále používat původní nástroje, ale musíte pak počítat s tím, že občas pracujete s objekty, které neexistují, občas neuvidíte vše, co je v systému nastaveno a některé věci nenastavíte vůbec (třeba právě zmíněné rozložení zátěže).
#/bin/bash if ping -c 1 www.abclinuxu.cz then #prikaz na routovani na prcni konektivitu else #prikaz na routovani na druhou konektivitu exit fichybi tam reseni problemu ze vypadla druha konektivita, ale ma to slouzit jen jako inspirace (prikaz rout tam neni protoze nejsem zrovna na linuxu a nemam pristup k manualum tak nevim jake se tomu davaji parametry)
ip -s link
' resp. 'ip -s link show dev eth0
'. Pokud ano, ICMP echo už by se ani nezkoušelo. Ale možná by bylo vhodnější rovnou zaangažovat něco jako nagios.
touch previous ip -s link show dev eth0 > current if diff -q x y; then ... fi ... mv current previous
(jen hrubá kostra)
if diff -q previous current; then
Tiskni
Sdílej: