Open source střílečka Xonotic (Wikipedie), fork Nexuiz, byla vydána ve verzi 0.8.5. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Byly zveřejněny videozáznamy a také fotogalerie z konference DevConf.cz Mini konané 2. června v Brně.
Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.21.0. Z novinek je zdůrazněn nový "wl_pointer high-resolution scroll event".
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2021 (pdf). Novým ředitelem NÚKIB je Lukáš Kintr.
Společnost Mycroft AI představila Mimic 3 (YouTube). Jedná se o open source neurální engine pro převod textu na řeč (TTS) běžící rovněž offline. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0. Přispět na vývoj lze také koupí chytrého reproduktoru Mycroft Mark II.
Organizace Software Freedom Conservancy vyzývá všechny vývojáře svobodného a open source softwaru k opuštění GitHubu. Proprietárního GitHubu vlastněného společností Microsoft, jejíž manažeři opakovaně napadají copyleftové licence a komerční Copilot je dokonce ignoruje.
Byla vydána verze 1.62.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
OpenGL (Wikipedie) slaví 30 let. Specifikace verze 1.0 byla vydána 30. června 1992.
Rodina Raspberry Pi se rozrostla o 3 nové členy Raspberry Pi Pico W, H a WH aneb jednočipový počítač Raspberry Pi Pico s Wi-Fi, Header (piny) a Wi-Fi a Header.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2022 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 20. a 21. června v Brně.
rpm -ihv kernel-ntfs-2.4.20-8.i686.rpmtak se nestane vubec nic. Jenom se kousne teminál...
rpm -q --qf '%{version}-%{release}.%{arch}\n' kernelvypíše, co přesně máš za jádro. Pokud máš víc balíčků s jádrem, tak uname -r vypíše, které běží. Viz instrukce na té stránce. Pokud je nějak rozbitá rpm databáze (stávalo se u RH9), tak si stáhni samotný
kernel-ntfs-*.o
a zkus
insmod kernel-ntfs-*.o
Jádro se dá upgradovat?Jasný!
Je to složitý?Upgrade z balíčků tvojí distribuce většinou asi složitý nebude. Vlastnoruční kompilace je trochu složitější.
Je to nutný?Možná ne. Co řekne
ls /lib/modules/$(uname -r)/kernel/fs/ntfs
? Jestli něco jako ntfs.ko, tak upgrade není potřeba, "driver" máš, a mělo by stačit modprobe ntfs
, ale to by se asi mělo dělat samo, kdyby jsi "driver" měl.
Jestli nemáš, tak ho buď nainstalovat z rpm, nebo nainstalovat nové jádro, nebo ho někde u redhatů najít. To zkus sám, u RH se nevyznám.
cat /proc/filesystems | grep ntfs
Kdyz to vypise ntfs tak tam podpora je, kdyz to nevypise nic, tak tam neni. RH9 jsem nedavno mel a vim, ze defaultne to asi nepodporuje ale stacilo mi nainstalovat nejaky rpm balicek primo od RedHatu a slo to hned.
Tiskni
Sdílej: