Tesseract OCR (Wikipedie), open source nástroj pro strojové rozpoznávání znaků z obrazových dat, byl vydán ve verzi 5.2.0. Vedle různých vylepšení a oprav chyb přináší například počáteční podporu Intel AVX512F.
Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook představili notebook KDE Slimbook 4 s Ryzen 5700U s předinstalovaným KDE neon.
Po téměř 9 letech od vydání wxWidgets (Wikipedie) verze 3.0.0 byla vydána nová stabilní verze 3.2.0 tohoto grafického toolkitu. Přehled novinek v oznámení.
Squeak (Wikipedie), open source implementace programovacího jazyka a prostředí Smalltalk, byl vydán ve verzi 6.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Lennart Poettering skončil v Red Hatu a nastoupil do Microsoftu [Phoronix].
Na GitHubu byl zveřejněn kouzelnický projekt The Nettle Magic Project s obsáhlou dokumentací. Nejenom kouzelníci si mohou cinknout karty a rozpoznávat je například pomocí Raspberry Pi Zero W s NoIR kamerkou.
SpaceVim je komunitně řízená modulární distribuce textového editoru Vim s pluginy a nastaveními aneb ultimátní vimrc. Vydána byla nová major verze 2.0.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
V kryptografické knihovně OpenSSL byly nalezeny a ve verzích 3.0.5 a 1.1.1q opraveny bezpečnostní chyby CVE-2022-2274 a CVE-2022-2097. Závažnější z nich CVE-2022-2274 v implementaci RSA na X86_64 s AVX512IFMA se týká pouze větve 3.0. Zneužit ji lze k RCE, tj. vzdálenému spuštění kódu.
Evropský parlament schválil Akt o digitálních službách (Digital Services Act (DSA)) a Akt o digitálních trzích (Digital Markets Act (DMA)). Oba akty mají za cíl řešit společenské a hospodářské dopady technologického průmyslu tím, že stanoví jasné normy pro fungování a poskytování služeb v EU v souladu se základními evropskými právy a hodnotami.
NÁZEV=PROMĚNNÁa pak to jenom načíst jako skript
source soubor.txt
pozdrav = ahoj ip_adresa = 127.0.0.1Projedeš je
sed "h;s/^ *\\([A-Za-z_]\\+\\) *=.*/\\1=/;t1;d;:1 x;s/^[^=]*= *//;s/ *\$//;s/['\\\"\$]/\\\&/g;s/^/\"/;s/$/\"/;x;G;s/\\n//"a uděláš source soubor... Nebo je raději projedeš něčím jiným, nečitelným skriptům v sedu bych asi bezpečnost nesvěřoval...
while read var value do case "$var" in pozdrav) pozdrav="$value" ;; ip_adresa) ip_adresa="$value" ;; *) echo "Invalid variable: $var" >&2 ;; esac done <soubor.txt
$ pokus=a $ while read i; do pokus=$i; done <<<'ahoj' $ echo $pokus ahoj $ echo huhu >pokus.txt $ while read i; do pokus=$i; done <pokus.txt $ echo $pokus huhu $ echo huhu2 >pokus.txt $ cat pokus.txt | while read i; do pokus=$i; done $ echo $pokus huhuZkušenější již určitě tuší proč. V posledním případě se smyčka while spustí jako subproces!
Tiskni
Sdílej: