Google v pátek spustil v Česku Vyhledávání Live. Tato novinka umožňuje lidem vést plynulou konverzaci s vyhledávačem v češtině. A to prostřednictvím hlasu, nebo prostřednictvím toho, na co ukážou svým fotoaparátem či kamerou v mobilu. Rozšíření této multimodální funkce je možné díky nasazení Gemini 3.1 Flash Live, nového hlasového a audio modelu, který je od základu vícejazyčný, takže umožňuje lidem po celém světě mluvit na vyhledávač přirozeně a v jazyce, který je jim nejbližší.
Jsongrep je open-source nástroj, který efektivně prohledává JSON dokumenty (editovat je neumí). Kompiluje regulérní jazyk dotazu do podoby deterministického konečného automatu (DFA), díky čemuž prochází strom JSON dokumentu pouze jednou a je v tom tedy rychlejší než jiné nástroje jako jsou například jq, JMESPath nebo jql. Jsongrep je napsaný v programovacím jazyce Rust, zdrojový kód je dostupný na GitHubu.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup na konferenci je zcela zdarma, bez nutnosti registrace. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Mozilla a společnost Mila oznámily strategické partnerství za účelem rozvoje open source a suverénní AI. Cílem je ukázat, že open source AI může konkurovat uzavřeným systémům. Obě organizace chtějí posílit technologickou suverenitu a snížit závislost na hrstce velkých technologických firem.
Adam Rice předvedl, že pomocí DNS lze distribuovat a spustit kompletní hru DOOM. Rozdělil WAD soubory a binárky do téměř 2000 DNS záznamů v Cloudflare zóně (jeden TXT záznam v DNS může nést okolo 2000 znaků textu). Ty pak stáhl PowerShellem, dekomprimoval a spustil přímo v paměti počítače bez nutnosti zápisu na disk, což prakticky dokazuje, že DNS může sloužit jako distribuované úložiště dat a možný kanál pro načítání kódu. Repozitář projektu je na GitHubu.
Dnes a zítra probíhají Arduino Days 2026. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze od 17:00 na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. Dnes v Poličce v městské knihovně a zítra v Praze na Matfyzu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.
Byla vydána aktualizována Příručka pro začínající wikipedisty a wikipedistky (pdf).
Ubuntu plánuje v budoucích verzích nahradit tradiční nástroje pro synchronizaci času (chrony, linuxptp a gpsd) novým, v Rustu napsaným ntpd-rs, který nabídne vyšší bezpečnost a stabilitu.
Byla vydána nová verze 7.6 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Správce hesel KeePassXC byl nahrazen správcem hesel GNOME Secrets. Bitcoinová peněženka Electrum byla povýšena na verzi 4.7.0. Tor Browser byl povýšen na verzi 15.0.8. Další novinky v příslušném seznamu.
-podporu tisku
-surfovani + mail (inet klient stanice)
- musi to byt CESKY !
-VELMI privetive pro BFU (takze asi s KDE)
Tot vse ...
Napada Vas neco. Diky.
a skompilovat to na 1G je nemozne... (ja vim... kompilovat jinde, to je jasny)
1. Selhala instalace - malo mista na disku.
2. MUSEL jsem tedy dat 40 GB disk, poinstalacni proces trval dlouho a skocnil BEZ DOKUMENTACE v prikazove RADCE bez MC jsem ztracen a HLAVNE NEMAM CAS TO RESIT. Jinak je to jen spraskany debian, a HLAVNE jsem cekal bezobsluzny provoz !!!!!
3. KUBUNTU disk jsem hodil do kose, Ubuntu je na tom lip (to umim aspon nainstalovat) GRRRRR ...
4. Pak tu mam jen Fedoru a Slacka, takze davam Slack.
5. Minislack byl super, ale CHYBELA cestina ...
minaimalni system + X je 1,3 G !!!! Predpokladam, ze MDK a spol bude to same. ...a ten předpoklad vychází z čeho prosím? když jsem naposledy viděl instalátor MDK (nějaká beta 10.2, čili vpodstatě Mandriva 2005LE), tak opravdu minimální instalace byla tuším někde kolem 100 MB, systém+X kolem 250 MB, s KDE a nějakými aplikacemi asi 700 MB a po vyškrtání Gnome blbostí se to ještě o dost zmenší ... (neručím za přesnost, paměť je slabá, ale aspoň "řádově" by to mělo sedět)
Tiskni
Sdílej: