Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
mount -t iso9660 /dev/scd0 /mnt/mounted/ mount -t udf /dev/scd0 /mnt/mounted/ mount -a /dev/scd0 /mnt/mounted//var/log/messages píše ve všech případech:
May 20 22:47:12 noo kernel: sr0: CDROM not ready. Make sure there is a disc in the drive. May 20 22:47:12 noo kernel: cdrom: open failed.dmesg ve všech případech píše toto:
sr0: CDROM not ready. Make sure there is a disc in the drive. cdrom: open failed.
[tsunami@vodik]$ dmesg| grep DVD hdc: TOSHIBA DVD-ROM SD-R9012, ATAPI CD/DVD-ROM drive hdc: ATAPI 24X DVD-ROM CD-R/RW drive, 2048kB Cache, UDMA(33)případně z /proc/sys/dev/cdrom/info
mount -t udf /dev/hdc /mnt/mounted/se mi vypíše:
mount: chybný typ ss, chybný přepínač, chybný superblok na /dev/hdc nebo příliš mnoho připojených systémů souborů (could this be the IDE device where you in fact use ide-scsi so that sr0 or sda or so is needed?)a v dmesg dostanu:
UDF-fs DEBUG lowlevel.c:65:udf_get_last_session: CDROMMULTISESSION not supported: rc=-22 UDF-fs DEBUG super.c:1421:udf_read_super: Multi-session=0 UDF-fs DEBUG super.c:410:udf_vrs: Starting at sector 16 (2048 byte sectors) ide-scsi: hdc: unsupported command in request queue (0) end_request: I/O error, dev 16:00 (hdc), sector 64 UDF-fs DEBUG super.c:1157:udf_check_valid: Failed to read byte 32768. Assuming open disc. Skipping validity check ide-scsi: hdc: unsupported command in request queue (0) end_request: I/O error, dev 16:00 (hdc), sector 1248 ide-scsi: hdc: unsupported command in request queue (0) end_request: I/O error, dev 16:00 (hdc), sector 1024 UDF-fs DEBUG misc.c:274:udf_read_tagged: block=256, location=256: read failed UDF-fs DEBUG super.c:1211:udf_load_partition: No Anchor block found UDF-fs: No partition found (1)Běžně připojuji DVD+R příkazem: mount -a /dev/scd0 /mnt/mounted/.
append="hdc=ide-scsi"Není problém právě v tom? A co třeba rozdíl ve formátu médií (plus vs. mínus).
UDF-fs DEBUG super.c:1421:udf_read_super: Multi-session=0 UDF-fs DEBUG super.c:410:udf_vrs: Starting at sector 16 (2048 byte sectors) ide-scsi: hdc: unsupported command in request queue (0) end_request: I/O error, dev 16:00 (hdc), sector 64 UDF-fs DEBUG super.c:1157:udf_check_valid: Failed to read byte 32768. Assuming open disc. Skipping validity check ide-scsi: hdc: unsupported command in request queue (0) end_request: I/O error, dev 16:00 (hdc), sector 1248 ide-scsi: hdc: unsupported command in request queue (0) end_request: I/O error, dev 16:00 (hdc), sector 1024 UDF-fs DEBUG misc.c:274:udf_read_tagged: block=256, location=256: read failed UDF-fs DEBUG super.c:1211:udf_load_partition: No Anchor block found UDF-fs: No partition found (1) ide-scsi: hdc: unsupported command in request queue (0) end_request: I/O error, dev 16:00 (hdc), sector 64 isofs_read_super: bread failed, dev=16:00, iso_blknum=16, block=32Nechci prudit, ale jestli tu zalohu nekdo vypalil na DVD-R jako multisession, tak si priste nechte udelat zalohu u nekoho jineho. Mohl by jste to rozvést? Znamená to, že multisession na DVD-R je pro linux nečitelný? Mozna by bylo nejlepsi zeptat se autora te zalohy, co tam vlastne vyplesknul (doufam, ze to neni jedina zaloha, kterou mate). S vypalovackou na 99% zadny problem neni. Není to jediná záloha, data už mám na disku (použil jsem stroj s Win. a po síti stáhnul k sobě), nicméně rád bych měl možnost načítat tato média v budoucnosti. Co tam autor "vyplesknul" netuším.
session=x
, tak ji zkuste pouzit.
Taky si ujasnete, jestli chcete pouzivat ide-scsi emulaci (bez ni toho uprimne receno s jadrem 2.4.x moc nevypalite) a pokud ano, tak media nemountujte pres hdc
. Pokud to nepomuze, zkuste novejsi jadro. Pokud nepomuze ani to, tak holt to medium vyhodte.
GET [CURRENT] CONFIGURATION:Bez ide-scsi výsledek stejný. Nepřipojím a nepřipojím.no media mounted, exiting...
Nezlobte se, ale to opravdu tento problém nevyřeší. Odpověd tohoto typu je irelevantní.Možná to je irelevantní odpověď, ale rada to je rozumná. Jestliže to DVDčko je ve Windows čitelné, tak stačí zajít za nějakým "palbyschopným windowsakem" a nechat si udělat pořádnou kopii. Takhle kvůli 15Kč za médium zazdíte půlku víkendu s nejistým výsledkem. I kdyby se to povedlo, tak mít u každého media napsaný návod, jak zrovna tohle medium mountnot, mi taky nepřipadá příliš rozumné.
Tiskni
Sdílej: