Společnost Epic Games představila nový open source systém pro správu verzí Lore navržený pro "bezprecedentní škálovatelnost dat i týmů a optimalizovaný pro projekty, včetně her a zábavy, které kombinují kód s velkými binárními soubory, aby uspokojil potřeby vývojářů i umělců". Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) provedl v říjnu 2024 místní šetření u společnosti Seznam.cz. Úřad prověřoval důvodné podezření na možné protisoutěžní jednání, konkrétně zneužití dominantního postavení. Krajský soud v Brně v květnu 2025 konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné. Nejvyšší správní soud (NSS) včera rozhodl, že šetření bylo provedeno v souladu se zákonem. Krajský soud bude muset případ posoudit znovu.
Byl představen skládací telefon Commodore Callback 8020. Ani hloupý, ani chytrý. Pro fanoušky Commodore a digitálního minimalismu. Bez webového prohlížeče a sociálních sítí. S předinstalovaným WhatsAppem. S operačním systémem Sailfish OS.
V OpenBSD byla objevena 27 let stará chyba v ppp pomocí níž lze vzdáleně obejít autentifikaci. Chyba byla nahlášena 12.6. a 14.6. byla opravena. Bližší info v článku A 27-Year-Old Authentication Bypass in OpenBSD's PPP Stack.
Odpověď Evropské komise (pdf) k evropské občanské iniciativě Stop Destroying Videogames, jež je součástí hnutí Stop Killing Games: "Komise se domnívá, že v této fázi nemůže navrhnout právní povinnost zachovat hratelnost videoher poté, co přestaly být poskytovány komerčně. Důvodem jsou i stávající práva duševního vlastnictví. Podle autorského práva EU mají nositelé práv výlučná práva ke svým výtvorům. Kromě autorských práv mohou být
… více »Byl vydán Mozilla Firefox 152.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 152 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.7 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Hříčka xsnow, která na ploše spustí sněžení, je protestware. Pokud jste v Rusku (LANG=ru), zobrazuje ukrajinské vlajky.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala beta verzi Ubuntu Touch 24.04-2.0. Nová verze již počítá s výřezy pro fotoaparát (notch) a zaoblenými rohy displeje. Webový prohlížeče Morph přešel z Chromia 87 na Chromium 134. Do shellu Lomiri byl přidán editor snímků obrazovky.
V Praze probíhá Flock 2026, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory. Přednášky lze sledovat také na YouTube.
# Console display driver support # CONFIG_VGA_CONSOLE=y # CONFIG_MDA_CONSOLE is not set CONFIG_DUMMY_CONSOLE=yV lilo.conf mám vga=normal.Framebuffer nepoužívam. Takto zobrazí písmená pred reštartom Õ ½ ì » ╣ à ↑ ▲ └ a po reštarte ľ š č ť ž ý á í é. Rovnako sa to chová aj v textových editoroch joe a vi. Keď v nich napíšem a uložím Õ ½ ì» ╣ à ↑ ▲└. Resetnem konzolu, otvorim uložený text, tak tento už je zobrazený normálne. Taktiež ho správne zobrazujú aj Xká.
:~$ vt-is-UTF8 Single-byte char mode.Neviem ak UTF8 su fonty ja používam iso02 z balíka fonty.
:~# /etc/init.d/console-screen.sh restart Setting up general console font... done. Setting up per-VC fonts: /dev/tty1, /dev/tty2, /dev/tty3, /dev/tty4, /dev/tty5, /dev/tty6, done. Setting up per-VC ACM's: /dev/tty1 (iso02), /dev/tty2 (iso02), /dev/tty3 (iso02), /dev/tty4 (iso02), /dev/tty5 (iso02), /dev/tty6 (iso02), done.
Mam zato ze je to bug v jejich ovladacich protoze kdys po prepnuti z Xek do konzole spustim "setfont lat2a-16" tak se to zpravi (tedy loadnou se znovu cesky fonty) - moc mi to nevadi protoze ja opoustim Xka jen kdys restartuji nebo vypinam pocitac
. Jeste donedavna kdyz jsem pouzival Xka v dualhead rezimu Monitor + Televize se mi po ukonceni Xek zblaznila obnovovaci frekvence na monitoru (tedy v textovem rezimu) grafarna mi rvala asi 200Hz do monitoru a ten kvicel ve smrtelnem sevreni
(je to asi 3 buildy zpet co to opravili). Urcite by to s tema fontama stalo za bugreport
PS: framebuffer s ovladacema nvidie stejne nefacha.
Tiskni
Sdílej: