Byly zveřejněny videozáznamy a také fotogalerie z konference DevConf.cz Mini konané 2. června v Brně.
Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.21.0. Z novinek je zdůrazněn nový "wl_pointer high-resolution scroll event".
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2021 (pdf). Novým ředitelem NÚKIB je Lukáš Kintr.
Společnost Mycroft AI představila Mimic 3 (YouTube). Jedná se o open source neurální engine pro převod textu na řeč (TTS) běžící rovněž offline. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0. Přispět na vývoj lze také koupí chytrého reproduktoru Mycroft Mark II.
Organizace Software Freedom Conservancy vyzývá všechny vývojáře svobodného a open source softwaru k opuštění GitHubu. Proprietárního GitHubu vlastněného společností Microsoft, jejíž manažeři opakovaně napadají copyleftové licence a komerční Copilot je dokonce ignoruje.
Byla vydána verze 1.62.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
OpenGL (Wikipedie) slaví 30 let. Specifikace verze 1.0 byla vydána 30. června 1992.
Rodina Raspberry Pi se rozrostla o 3 nové členy Raspberry Pi Pico W, H a WH aneb jednočipový počítač Raspberry Pi Pico s Wi-Fi, Header (piny) a Wi-Fi a Header.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2022 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 20. a 21. června v Brně.
Společnost Collabora vydala verzi 22.05 online kancelářského balíku Collabora Online Development Edition (CODE). Přehled novinek i s náhledy v oznámení. Nová je kontrola stylu a gramatiky pomocí LanguageTool. Calc umí 16 384 sloupců. Přidána byla podpora WebP. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Vydání Collabora Online s podporou je plánováno na červenec.
Perfektně to má vyřešené SuSE (nevím od jaké verze ja testoval jen 9.2)
Klávesnice se přepíná globálně (jak v X tak v text. režimu)
Stiskem SHIFT+SHIFT se přepne klávesnice kdekoliv v systému.
Pokud někdo ví jak to vyřešit napište to prosím, tento systém bych chtěl používat i ve své distribuci (FedoraCore 4)
keycode 42 = Shift Shift keycode 42 = AltGr_Lock Shift altgr keycode 42 = AltGr_LockAsi to bude potřeba i pro pravý Shift. Nezkoušel jsem to, zkuste trochu zaexperimentovat.
Děkuji za radu, už mi to funguje.
Bohužel jen v X, lze něco podobného udělat i pro SHELL?
Na to se zřejmě ptal původní tazatel.
Máte pravdu, moc se omlouvám.
Včera večer, jsem rozcházel přepínání klávesnice pomocí SHIFT+SHIFT v X a na první pohled mi připadali příákazu stejné, na druhý jsou uplně jiné...
Hned jak dorazím z práce, tak vyzkouším přepínání klávesnice v SHELLu (podle vašeho návrhu)
Ještě jednou se omlouvám za poplašnou zprávu
Section "InputDevice"
Identifier "Keyboard1"
Driver "kbd"
Option "AutoRepeat" "500 30"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc104"
Option "XkbLayout" "cz,us"
Option "XkbOptions" "grp:shift_toggle,grp_led:scroll"
EndSection
/etc/X11/xorg.conf
jsem přepsasl následovně:
Section "InputDevice" Driver "kbd" Identifier "Keyboard[0]" Option "Protocol" "Standard" Option "XkbLayout" "us,cz_qwerty" Option "XkbModel" "pc104" Option "XkbRules" "xfree86" Option "XkbOptions" "grp:shift_toggle" EndSectionAvšak po restartu Xwindows se neprojeví žádná změna. Ať mlátím do shiftů jak chci, klávesnice se nemění. Nevite někdo, kam je ještě potřeba sáhnout, aby to přepínání začalo fungovat? Děkuji Michal
Tiskni
Sdílej: