Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
lscpi
jadro nezna
nodns
. Pokud to nepomůže, zkopíruj sem výstup příkazu lspci
.
lscpi
to vubec nezna. Ten parametr nodns
sem vymazal a nic.
Prikaz lscpi
to vubec nezna.
Překlep? V Gentoo je jinak lspci součástí balíčku pciutils a je třeba ho doinstalovat. Jak je to u LiveCD nevim, nikdy jsem ho nepoužil.
ls /proc/acpiPokud neexistuje, tak ACPI neni povolene nebo neni vubec.
/sbin/lspci
, protože jako normální uživatel nemáš nastavenou cestu do těchto adresářů.
To, co potřebuješ udělat je, nahrát modul (ovladač v Linuxu) pro svojí síťovou kartu. Nejjednodušší bude nabootovat do LiveCD, zadat /sbin/lsmod
a tam najít název ovladače pro svojí kartu. Např. já mám Realteca 8139 a modul se jmenuje 8193too. No a po nabootování zpátky do Gentoo napíšeš (jako root) modprobe nazev_modulu a síťová karta by měla fungovat.
Pokud se vše povede, tak edituj /etc/modules.autoload.d/kernel-2.6
(pokud používáš 2.6) a tam napiš název onoho modulu, pak se ti bude nahrávat při startu automaticky.
via-rhine
příkaz: modprobe via-rhine
se neprovede protože modul v /lib/modules/kernel-2.6.11-r3/kernel/drivers/net
není.Mám tu pouze dva moduly dummy.ko a cosi dalšího.Zkusil jsem oba nahrát ale nevzalo je.Dále jsem zkusil modul via-rhine.ko
zkopírovat z LiveCd a to zas hlásilo špatný formát dat.Mam gentoo-source(kernel-2.6.11-r3).
Šlo by někde tento modul pro mé jádro ztáhnout?lsmod
som ziadny modul pre sietovku nenasiel...pritom ale fungovala.
v menuconfig
kernelu som presne moj typ nenasiel a podobne mi nechce zobrat.
mam 3Com 9c940 10/100/1000 Marvel rev12
Tiskni Sdílej: