Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zdravim vsechny, dostal jsem se do zajimave situace: zkompiloval jsem si do MDK 10.1 vlastni jadro (2.6.13-rc3 z kernel.org; kompilaci jsem provadel pod distribucnim jadrem 2.6.8), upravil jsem lilo.conf, spustil /sbin/lilo a do noveho jadra rebootoval. Start probehl bez problemu. Kdyz jsem ale pocitac na noc vypnul a rano znovu zapnul, start systemu narazil na jaderneho panice (Unable to mount root fs).
Root filesystem mam Ext3, jehoz podporu jsem kompiloval jen jako modul (Ext2 mam zakompilovane natvrdo), tzn. chybu pri konfiguraci jadra jsem udelal nejspis prave tady, nejde mi ale vubec do hlavy, jak je mozne, ze pri prvnim rebootu do noveho jadra tenhle problem nebyl.
To same se mi stalo, kdyz jsem kompiloval jadro 2.6.12.1 - jen s tim rozdilem, ze uspesnych bootu bylo vic, ne jen jeden; po nejake dobe (bohuzel nevim presne) se ale taky zacal objevovat Kernel panic. Za tu dobu jsem s lilo.conf nic neprovadel.
Jestli se nepletu, Ext2 a Ext3 se lisi jen tim, ze Ext3 ma navic zurnal, jinak jsou zamenitelne a je mozne Ext3 pripojit jako Ext2 (myslim tim pouzit na Ext3 partici ovladac pro Ext2 jen za cenu toho zurnalovani), takze tusim, ze neco takoveho probehlo pri tech uspesnych bootech. Nechapu ale, proc se to provadet prestalo (mym zasahem to urcite neni, po uspesnem zavedeni jsem uz nic nemenil). Nevedel by nekdo?
Ja jeste zkusim do lilo.conf natvrdo nastavit pouziti Ext2 ovladace (doufam, ze se mi to s nicim neplete, ze to v lilo.conf jde nastavit) a pri pristi kompilaci jadra si Ext3 zakomplikuju natvrdo. Kazdopadne kdyby nekdo vedel, proc to v me stavajici situaci jednou jde a jednou nejde, budu rad, kdyz se o tuhle vedomost podeli Predem dik.
To je v zásadě pravda, ale pokud ext3 přimountujete jako ext2 a zapisujete na něj, přestane být korektním ext3, takže před jeho opětovným přimountováním jako ext3 musíte spustit e2fsck
.
Tiskni
Sdílej: