OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
make modules_install
? Máš ten modul v /lib/modules/
? Co ti vypíše lspci
(zjistíš typ karty)? Proč jsi jádro nepřeložil raději pomocí genkernel
(je to lepší, pokud tomu moc nerozumíš)?
/sbin/lspci
, tím se ti vypíše seznam hardwaru.
make menuconfig make make modules_installAko uz vyssie pisal kolega, nezabudol si na make modules_install?
To bohužel netuším kde se nastavuje, takže nejspíš defaultní volba... Ale když modprobe 8139too nejde, tak asi bude v kernelu? Nebo se pletu?to mi povez, co te vede ke kompilaci jadra, kdyz si nehodlas stejne nic nastavovat... Tak se aspon podivej:
# cd /usr/src/linux
# make menuconfig
> Device drivers > Networking support > Ethernet (10 or 100Mbit) > RealTek RTL 8139
00:0a.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8029(AS)
# cp -L /etc/resolv.conf /mnt/gentoo/etc/resolv.conf
http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/handbook-x86.xml?part=1&chap=6
Jestli je tohle v poradku, tak nejlip udelas, kdyz si krok za krokem zopakujes postup z handbooku, vsechno, co se tyka networku, casto lidi neco podstatnyho preskoci a nevi o tom.
pciutils mam dojem, že jsem sosnul? tak to bys mel i lspci odkud vis, co mas za kartu? nabootuj znova instalacni cd a podivej se. do ty doby to nema cenu resit.
modprobe -v
by ti melo vypsat, co se pritom deje
rc-update add netmount default
(tohle řekni jako root :))
Tiskni
Sdílej: