Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
-X
, ale měl byste mu nastavit proměnnou DISPLAY
na ':0
'. Musí ale běžet pod uživatelem, který má právo k příslušnému lokálnímu X serveru.
ssh user@pocitac export DISPLAY=:0 xclockxclock poběží na vzdáleném PC a zobrazovat bude také na vzdálenem PC.
Chyba je mezi zidli a klavesnici.
ssh -l uzivatel stanice DISPLAY=:0 export DISPLAY xclock &
Parametr -X
nepotrebujete, ten slouzi k forwardovani vystupu X11 na jiny pocitac prostrednictvim ssh, k cemuz ale v tomto pripade vubec nedochazi (program se spousti relativne k X serveru lokalne a stejne tak se i zobrazuje).
Uzivatelem se ve vyse uvedenem kodu rozumi ten, ktery ma k X serveru na dane stanici prava. Pokud nevite ktery to je, muzete se pripojit na roota, kdyz na nej mate heslo, vypsat si uzivatele prikazem w
a nasledne se prikazem su uzivatel
prepnout na daneho usera.
Pro jistotu jsem si to jeste dnes vyzkousel v jedne ucebne, kde bezi SUSE LINUX 9.3 (zdravim Michala Kubecka ) na nekolika ruznych stanicich, abych nepsal bludy - a vsechno fungovalo bez nejmensich problemu.
Tiskni
Sdílej: