abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 02:22 | Nová verze

    Společnost Murena představila (YouTube) novou verzi 4.0 mobilního operačního systému /e/OS (Wikipedie) založeného na Androidu a LineageOS bez aplikací a služeb od Googlu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Bezpečnostní upozornění

    V Arch User Repository (AUR) bylo kompromitováno přes 400 opomíjených balíčků (jejich seznam). Útočník do nich začlenil škodlivý npm balíček atomic-lockfile, který krade citlivá data uživatelů. Publikována byla předběžná analýza spouštěného malwaru deps.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 11:33 | Nová verze

    Homebrew, správce balíčků nejen pro macOS, byl vydán ve verzi 6.0.0 (seznam změn). Hlavními novinkami jsou bezpečnostní mechanismus tap trust kvůli důvěryhodnosti závislostí, vylepšení sandboxingu na Linuxu, interní JSON API nebo zlepšení výkonu.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    včera 03:33 | Bezpečnostní upozornění

    Byla nalezena a 9. června opravena kritická zranitelnost ve FreeBSD v Kernel TLS (KTLS). Pojmenována byla Bumsrakete (FreeBSD-SA-26:26.ktls, CVE-2026-45257). Lokální neprivilegovaný uživatel může přepisovat soubory, ke kterým má právo pouze pro čtení. Přepsáním setuid binárky a jejím spuštěním může získat roota. Na všech verzích od verze 13.0 vydané v dubnu 2021.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    11.6. 14:11 | Komunita

    Vývojáři open source operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, se na síti 𝕏 pochlubili, že ReactOS zvládne počítačovou hru Half-Life.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    11.6. 10:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    11.6. 04:44 | Nová verze

    Apple container dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o open source nástroj pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS postavený nad containerization. Napsaný je v programovacím jazyce Swift a optimalizovaný pro Apple silicon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    11.6. 03:33 | Nová verze

    Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.6. 15:44 | Zajímavý software

    Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    10.6. 13:22 | Zajímavý článek

    Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1887 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: spadnuti xek po nainstalovani gnome-control-center

    15.8.2005 00:23 Jack Raven | skóre: 8 | blog: RavenBlog | Trutnov
    spadnuti xek po nainstalovani gnome-control-center
    Přečteno: 131×
    Dobrý den, narazil jsem v Debianu na problém. Po úspěšném zprovoznění systému, posléze i konfigurace Xek, nainstalování KDE a nastavení, jsem si všiml, že některé aplikace (například Firefox) ignorují lokální nastavení písma (velikost,font,řez) z Ovládacího centra KDE. Napadlo mě, že to bude mít na svědomí nějaký fontserver z GNOME a protože jsem KDE-user-only nainstaloval jsem si pouze gnome-control-center se všemi nutnými závislostmi (pouze nějaké knihovny). Protože jsem byl zrovna v Xkách, vyzkoušel jsem, jestli byla moje hypotéza správná => nastavení písma aplikací jako je Firefox se skutečně dá nastavit v gnome-control-center. Problém však je, že KDE už znovu nenaběhnou a při načítání vyhodí asi 10 hlášek o gnome a kbd. Seknou se a je konec. Mimochodem - KDE se načítá s úplně jiným pozadím a úplně jiným splashscreenem. Po odinstalování gnome-control-center se všemi závislostmi jde zase vše jak má.

    Můžete mi prosím poradit, jak mám změnit velikost písma aplikací aniž bych musel instalovat něco z gnome? Nebo když už bych musel, tak jak to "ošéfovat". Díky
    Časem zjistíš, že mít něco není tak příjemné jako toužit po tom.

    Odpovědi

    15.8.2005 00:26 Michal Marek (twofish) | skóre: 55 | blog: { display: blog; } | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: spadnuti xek po nainstalovani gnome-control-center
    Mimochodem - KDE se načítá s úplně jiným pozadím a úplně jiným splashscreenem.
    No a nespouští se místo KDE (nekompletní) GNOME? :-)
    15.8.2005 00:46 Jack Raven | skóre: 8 | blog: RavenBlog | Trutnov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: spadnuti xek po nainstalovani gnome-control-center
    No a nespouští se místo KDE (nekompletní) GNOME? :-)
    To je možný :-) s GNOME jsem nikdy nepracoval tak nevím, jak to vlastně poznám. Ale mrknu se na to - možná to bude ono. Dík
    Časem zjistíš, že mít něco není tak příjemné jako toužit po tom.
    15.8.2005 11:37 Jack Raven | skóre: 8 | blog: RavenBlog | Trutnov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: spadnuti xek po nainstalovani gnome-control-center
    No a nespouští se místo KDE (nekompletní) GNOME? :-)
    Tak jsem to zkoušel - stejně to nefunguje. KDE se nenačte a Xka se zaseknou. :-(
    Časem zjistíš, že mít něco není tak příjemné jako toužit po tom.
    15.8.2005 00:33 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: spadnuti xek po nainstalovani gnome-control-center
    Co gtk-qt theme engine? Přidá ti to položku do ovládacího centra, kterou si můžeš nastavit vzhled i písma, která se používají v KDE aplikacích. Co se týká firefoxe, ten se často používá staticky slinkovaný a nevím, zda to na něho bude platit, ale nic ti nebrání si v Edit/Preferences/General/Fonts nastavit písmo vlastní.
    When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
    15.8.2005 00:43 Jack Raven | skóre: 8 | blog: RavenBlog | Trutnov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: spadnuti xek po nainstalovani gnome-control-center
    ale nic ti nebrání si v Edit/Preferences/General/Fonts nastavit písmo vlastní.
    To jsem zkoušel, ale má to vliv pouze na zobrazení www stránek.
    Časem zjistíš, že mít něco není tak příjemné jako toužit po tom.
    15.8.2005 01:09 daemon.aes256 | blog: daemon_aes256_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: spadnuti xek po nainstalovani gnome-control-center
    Na co instalovat tuhle blbost. Lepší je editovat ~/.gtkrc-2.0. Mimochodem ten gtk-qt engine má spoustu nepříjemných bugů či spíše nedodělků.
    15.8.2005 11:35 Jack Raven | skóre: 8 | blog: RavenBlog | Trutnov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: spadnuti xek po nainstalovani gnome-control-center
    Lepší je editovat ~/.gtkrc-2.0.
    Kde ten soubor najdu? Našel jsem pouze gtkrc samotný (v home) a pak spoustu dalších, ale v žádném se nedalo editovat písmo - font, velikost ani řez ...
    Časem zjistíš, že mít něco není tak příjemné jako toužit po tom.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.